У Вінниці презентували меморіальний проект «Хайтарма. Повернення», приурочений до 75-х роковин депортації кримськотатарського народу. Організатори — громадська організація «ВЕТАН» та Вінницька міська рада.
— У нас сьогодні, 18 травня, другий день проекту «Хайтарма. Повернення», — розповідає одна з координаторок Юлія Піскунова. — Він приурочений до 75-х роковин геноциду кримсько-татарського народу з боку радянської влади. Тобто депортації кримських татар.
Юлія говорить, що вчора, 17 травня, на Майдані Небесної сотні був вечір пам’яті, під час якого тут згадували історії депортації, розповідали вірші, виступали кримсько-татарські лідери, була локація, на якій говорили про порушення прав татар.
— Сьогодні влаштували тиху виставку, — каже Піскунова. — Вона ділиться на дві частини: символи депортації та в’язні нинішнього окупаційного режиму.
Юлія говорить, що татарам давали 15 хвилин на збори. Брали із собою найцінніше: Коран, грудочку рідної кримської землі та деякі побутові речі. Багато хто думав, що йде на розстріл. Татар змушували стояти в товарних вагонах. Багато хто помер у дорозі.
Довідка
Як пише «Радіо Свобода», депортація кримських татар є колосальним порушенням прав людини і великим злочином із точки зору сучасного міжнародного права. З огляду на кількість людських жертв, на думку деяких дослідників, депортацію можна прирівняти до геноциду.
Кримських татар оголосили «зрадниками» і звинуватили у «пособництві ворогу». Покарання — виселення усіх кримських татар із Криму.
У травні 1944 року сталінський режим підготував і здійснив силами НКВС-НКДБ спецоперацію примусового виселення корінного народу Криму — кримських татар. Їх загнали у товарні вагони і повезли у Сибір і Середню Азію.
Внаслідок депортації загинув майже кожний другий представник кримськотатарського народу. Тепер Росія, анексувавши Крим, знову чинить тиск на кримських татар.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер