Григоріанський і Юліанський календарі: хто за яким живе та чому в нас два Різдва

Григоріанський і Юліанський календарі: хто за яким живе та чому в нас два Різдва
 • Днями Верховна Рада прийняла закон про те, що відтепер 25 грудня, коли на заході святкують Різдво, в Україні буде вихідним днем.
 • Практично увесь світ живе за Григоріанським календарем, який визнали більш точним і доцільнішим ніж Юліанський.
 • Але деякі країни і релігійні течії і досі живуть за останнім. Україна в тому числі.

В України вже 99 років святкують Різдво сьомого січня за старим зразком, а в Європі, наприклад, 25 грудня. Чому досі існує ця плутанина з календарями та чим вони взагалі відрізняються, нам допомогли розібратися вінницькі історики.

Історія Юліанського календаря

Юліанський календар був запроваджений у 46 році до н.е. за ініціативи Юлія Цезаря, який був першим консулом в Римі. Він звернувся до александрійського астронома Созігена, щоб той адаптував римську календарну систему до єгипетського сонячного календаря.

– Римський календар був дуже невпорядкований, – розповідає викладач  ВДПУ Анатолій Войнаровський. – І, до того ж, Цезар був верховним понтифіком, який кожного разу змушений був призначати початок нового року. У римлян новий рік починався з першого мартіуса (марта - ред.). Але Цезар дав розпорядження перенести початок нового року на январь, тому що якраз у цей час сенат затверджував бюджет і військові походи. І тому вирішили, що цей місяць буде набагато доречнішим.

Так запровадили першу календарну систему. В ній існувало 12 місяців. Тривалість звичайного року була 365 днів, а подовженого - 366.

– Юлій Цезар, за обрахунками Созігена, очевидно знав, що існує певна похибка, – продовжив пан Войнаровський. – Астрономічний сонячний рік тривав 365 діб, 5 годин, 48 хвилин і 6 секунд, але більшість дослідників не зважили на цю особливість, яка для них була недостатньо серйозною, і тому округлили тривалість року до 366 діб високосного року.

У 325 році н. е. було прийняте рішення всім християнам взяти за основу Юліанський календар. Ним користувалися до 16 сторіччя.

Читайте також: 

Українці тепер святкуватимуть два Різдва: Рада зробила 25 грудня вихідним

«Католики теж мають право на свято». Вінничани про новий вихідний 25 грудня
 

Започаткування Григоріанського календаря

Тільки в середині 16 сторіччя Папою Римським Григорієм XIII було  помічено неспівпадіння, а точніше відставання Юліанського календаря від астрономічних явищ на 10 днів. Кожен з цих додаткових 10 днів набігав за 128 років за рахунок додавання хвилин і секунд, які ігнорувалися при визначенні високосних років.

Саме завдяки Папі в католицькій церкві вирішили ліквідувати цю різницю ось яким чином: одразу ж після четвертого жовтня 1582 року настало 15 жовтня. Отож ці 10 діб, які накопичилися, були ліквідовані.

Як визначали високосний рік

Щоб надалі не допускати появи такої істотної різниці, почали кожний рік з двома нулями, яким закінчувалося сторіччя, дві перші цифри ділити на чотири. Якщо ділилося без залишку -  рік залишався високосним. Якщо була остача – такий рік вважали простим. Наприклад, узяти 1700 рік: 17 без остачі не ділиться, тож такий рік важається простим.

За 400 років (з 1600 до 2000) таким чином не враховувалися три високосних роки (1700, 1800 та 1900). Тож три доби прибиралися, й це суттєво зменшило різницю в часі. Тепер зайва доба за Григоріанським календарем набігає лише раз у 3323 роки, а не у 128 років. А різниця між Юліанським та Григоріанським календарем нині складає13 діб.

 

 

Чому католики святкують Різдво 25 грудня, а ми – 7 січня

22 грудня - день зимового сонцестояння і він вважається найкоротшим.  Наступні дати - 23, 24 грудня - дні приблизно однакової  тривалості, а вже 25 грудня до світлого часу доби додається перша хвилина.

– Сонце на хвилину раніше сходить, – каже історик Олексій Струкевич. – Язичники святкували цю дату як перемогу добра над злом, тепла над холодом. День починає збільшуватися, світ відроджується. У християнській традиції 25 грудня пов’язане з Різдвом, народженням Ісуса Христа. Тримаючись за Юліанський календар, виходить, що ми проґавлюємо цей момент і святкуємо тільки 7 січня, коли вже два тижні, як день подовжений. У нас церква живе за старим стилем, тому різниця між реальними астрономічними процесами становить 13 днів. Григоріанський календар ближчий до астрономічних явищ, ніж Юліанський, і святкування визначених дат за ним є логічнішим і адекватнішим.

Запровадження Григоріанського  календаря протестанти прийняли у 18 сторіччі: Англія, Норвегія, ряд інших країн протестантської віри теж перейшли на нову систему літочислення. А от православна церква - ні.

– У принципі, константинопільський патріарх погодився з раціональністю і доцільністю нової календарної системи, – говорить  Анатолій Войнаровський. – Але суто через  політичні міркування і ворогування між церквами (католицькою і православною), на неї так і не перейшли, дотримуючись Юліанського календаря. Коли московському патріарху запропонували перейти на Григоріанський календар, а таку пропозицію зокрема зробив московський цар Петро І, той заявив: ліпше нехай уся земля піде в пекло, але одним календарем з римським папою ми жити не будемо.

В України Григоріанський календар почав діяти в Українській Народній Республіці з 16 лютого 1918 року: відтоді цей день стали вважати 1 березня 1918 року. Українські ж православні і греко-католицька церкви живуть за Юліанським стилем.

Високосні та прости роки

Земля обертається навколо своєї осі не рівно 365 днів, а 365 днів з чвертю. Чверть, тобто 6 годин - це грубо кажучи. Нагадаємо, що в астрономічному році, який найбільш відповідає руху сонця, як це видно з Землі, з 1 січня 2000 року - 365 діб 5 годин 48 хвилин 45,19 секунди.

Тож кожний четвертий рік набігає приблизно одна зайва доба. Тобто перший рік триває 365 днів і шість годин. Другий рік завершується через 365 днів і 12 годин і так далі.

– Рахувати так незручно, тому набрані години четвертинки доби додають до кожного четвертого року (лютого), – каже доктор історичних наук, професор “Вінницької академії неперервної освіти” Олексій Струкевич

Можливо, рішення українських депутатів узаконити католицьке Різдво стане одним із кроків до переходу на Грірогіанскій календар?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі (12)
 • Держава Рось

  КОЛО РОКУ - давній православний, слов'янський, сакральний, астрономічний календар українців.

  Скачати в хорошій якості тут:

  Частина 1 -  https://drive.google.com/open?id=1BaxpC-X8hrMcsGf_Xxh0tuI59dWw4SF9

  Частина 2 -  https://drive.google.com/open?id=1pxpl34D3yCSdiWQZcX_Kt1c3O1VXjw5X

  Читати про календар КОЛО РОКУ тут - https://derzhukr.blogspot.com/2018/12/25.html
 • Сергей Покуса

  просто якби наша церква теж перейшла на людський календар, то все б стало на свої місця , і не було б ніякої плутанини.
 • Олексій

  Жужас... Замість лікбезу туману напустили.

  1. Україна давно живе за григоріанським календарем, приберіть цей абсурд у преамбулі статті. Перехід відбувся ще в УНР у 1918 році, що запізно за європейськими мірками (ми ще тоді від них відставали на сотню років у всьому). Звідти і старий новий рік за старим обрядом у +14 днів.

  2. Різниця у 14 днів (пів місяця, які випали з календаря у свій час щоб внести коректність у літочислення) є плаваючою межею, і ясно, що різниця календарів досі збільшується, по логіці, з часом мало б бути +15, +16, але це нехтується шанувальниками юліанського календаря (старого обряду) так як різниця за сотню років набігає невелика.

  3. Народженим у той період часу випадіння 14 днів обов'язково пишуть подвійну дату народження, особам, народженим до/після переходу це вказується факультативно. Наприклад, дивимось статтю у Вікіпедії «Шевченко Тарас Григорович»

  4. Григоріанський відрізняється від юліанського тим, що Григорій, окрім високосного року (рік, кратний 4) ввів поправку, що невисокосним роком вважається рік, кратний 100, але не кратний 400 щоб нівелювати набігаючу поправку кратності до 100. Тобто — кратні 4 та 400 — високосні. Кратні 100, не кратні 4 та 400 — звичайні.  Приклади по зростанню пріоритету:

  2017, 2018 — звичайний (не кратний 4)

  2016, 2020 — високосний (кратний 4)

  1900, 2100 — звичайний (кратний 100 )

  2000, 2400 — високосний (кратний 400)  5. Зараз весь світ живе саме за григоріанським, не травіть тюльку своєю неосвідченістю. Авіарейси, IT, та всі розвинені країни змушують за ним жити різних єретиків, які, може і десь щось рахують на стіні у печері по-своєму, але у більшості випадків у них стоїть гамериканський віндоус або є гамериканський айфон який вперто показує григоріанську дату та час по GMT із зміщенням у поясі. Квитки, комерція, перекази їм ідуть теж по правильному часу.
 • Anonymous

  "...заявив: ліпше нехай уся земля піде в пекло, але одним календарем з римським папою ми жити не будемо"

  Тобто,"всрамся,але не здамся".

  Але що заважало Петру I зробити це після смерті Патріарха Адріана у 1700 р.,коли він взагалі скасував патріаршество і створив Святійший Синод..?

  Олексій reply Anonymous

  У них і зараз таке-ж амплуа. Наприклад, всруться, але Крим не віддадуть. Те, що від цього холопи страждають у них не прийнято згадувати.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
17:12 Оголосили в розшук вінничанина Євгенія, який ховається від слідчих 16:16 Пенсіонерка оскаржила 6 тисяч 214 гривень боргу за світло. Як їй це вдалося? stars 16:01 Одруження в оновленій залі РАЦСу: показали новий інтер’єр у пастельних тонах photo_camera 15:10 Троє підлітків не прийшли додому. Одну дівчинку поліція шукала всю ніч photo_camera Від читача 13:49 На сайті петицій з'явилась петиція, щодо відновлення благоустрою парку Кумбари (Панорама) 14:03 Вбивство військовослужбовця у Бару: слідчі завершили справу та передали до суду 13:15 Дівчинка на велосипеді переїжджала дорогу — її збила водійка на Toyota 12:31 «Знайдіть нам цю людину!» Вночі у трамваї №4 молодий чоловік побився з пенсіонером play_circle_filled photo_camera 11:53 На Вінниччині за добу 33 нових випадки коронавірусу: цифри по районах 10:42 У Вінниці зник Олександр Щербина. Пішов з дому та не повернувся 10:10 «Стати мамою — це як злітати в космос — незабутньо»: репортаж з пологового відділення photo_camera stars 10:01 Ірина Борзова: Слуга Народу на Вінниччині формує команду нових облич з професіоналів (Пресслужба Ірини Борзової) 09:41 Важливе за вчора. Найцікавіші новини 3 серпня, які ви могли пропустити 08:53 Дані по СOVID-19 на 4 серпня: в Україні + 1061 за добу. Скільки на Вінниччині? 08:33 У цей день Івана Мазепу обрали гетьманом. Історія, традиція та заборони 4 серпня 21:05 Перелік адрес, за якими впродовж серпня відключатимуть гарячу воду 20:19 Анонсували підвищення зарплат лікарям з 1 вересня. На скільки зростуть виплати? 19:24 За три літри — майже пів тисячі гривень. Чому зросла ціна на вінницький мед? play_circle_filled stars 18:38 Вінничани вперше за 60 років виграли чемпіонат України зі спортивної пеленгації 18:12 Завтра — Марії Магдалини. Що категорично забороняється робити на це свято?
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up