Голодомор 1932-33. Спогади вінничан, які пережили цей жах

Голодомор 1932-33. Спогади вінничан, які пережили цей жах
 • Цього дня вшановують жертв Голодомору 1932-33 років.
 • Штучний голод, який був організований для придушення спротиву українців проти колективізації, уніс життя 3,9 мільйона людей.
 • Зібрали спогади вінничан, які вижили та на все життя запам’ятали те жахіття.

Щороку, у четверту суботу листопада в Україні вшановують пам'ять жертв Голодомору. У 2018-му це вже 85 роковини штучного голоду, який організували більшовики, щоб українці «полюбили» Радянський Союз.

У 1930 році в українських селах відбулося тисячі масових виступів, радянська влада не приживалася в Український РСР. Восени 32-го року з України почали вивозити посівний матеріал з колгоспів.

У листопаді та грудні з хат селян забрали все зерно, картоплю, сушені фрукти — все, що було їстівним. За офіційними даними від голоду померли 3,9 мільйона людей. За неофіційними — від семи до десяти мільйонів українців.

Історії очевидців

Громадський активіст Олександр Іванов створив гугл-карту спогадів очевидців Голодомору. Чоловік відшукав у мережі текст, фото або відео спогади очевидців. І зробив прив’язку до місця, про яке розповідають люди, що пережили голод. Карта містить декілька сотень позначок і вона доступна за цим посиланням.

З десяток позначок є й на Вінниччині. Відео зі спогадами очевидців ми використали для підготовки наступного тексту.

— Мені було десять років, була мала, ще нічого не знала. А мої батьки були заможними: багато поля, худоби. Батько видавав мою сестру заміж. Покликав гостей. А тут прийшли забирати все... Будинок зламали, люди полякалися, — згадує Марічка Шкорба з Вінницької області. — Була в нас туша корови і ми у дворі варили. Так по шматочку їли, разом з бур'яном їли. Від цього вмер мій батько. Усіх мертвих скидали у велику яму на цвинтарі.

Микола Заболотний народився 9 червні 1921 у селі Кулихи, Вінницької області. Він розповів, що паралельно організації голоду тривав процес «розкуркулення».

— У 1932 році на людей, які не вступили в колгосп і мали своїх коней накладали податок. Ці «куркулі» мали возити каміння для будівництва доріг, і у воза накладали багато каміння. Тяжка робота. Куркулі виганяли коней і відцуралися від них. Тому в 32-му коні ходили по полях наче дикі, де вони і здихали, — казав Заболотний.

Катерина Дубчак народилася у селі Шпиківка в 1920 році. Жінка розказала, що вони їли, коли більшовики забрали все їстівне.

— Ой... було-було... забирали кожну крупинку, а якщо знаходили те, що люди ховали, то потім комуністи наших людей били. Так вони забирали та їли все це, а люди з голодовки вмирали. А ми ходили збирали гнилу бараболю. Вона розсипалася в руках на крохмаль. Рвали яблучка маленькі, з липи млинці пекли. З села ніхто не тікав, бо грошей ні в кого не було. Вмирали з голоду й все.

Марія Фірман народилася 21 вересня 1923 року у селі Хижинці, Вінницької області. Розповідає про померлих від голоду у своїй родині, і як дядько рятував їх від голодної смерті.

— У селі багато від голоду померла. Скільки померло — не знаю. Усіх мерців скидали в одну яму, навіть без трун. У моїй родині померло троє — 4-річна сестричка, мама, тато. Вижили мої два брати та я. Мені тоді було дев'ять років. Брати рвали траву, щавель і варили його з грибами. Наш дядько якщо щось знаходив, то нам приносив.

Микола Сташко з села Сосонка розказав як люди вдавалися до канібалізму, щоб вижити.

— У нашому селі був такий випадок: у печі сусідки стояли горщики, а в одному з тих горщичків виглядав пальчик від дитячої ручки. На цю жінку потім селяни заявили, і її заарештували. Сусідка не повернулася, а коли німці наступали в 41-му, то на ту хату точно впала бомба.

Щоб вшанувати жертв Голодомору, о 16:00 запаліть свічку пам'яті

Євдокія Килимник з села Калинівка пережила голод тільки завдяки старшому братові. Він у неї працював трактористом в колгоспі та мав хоч якийсь шматок хліба.

— Брат давав мені хліба, що залишався на роботі. А я додому несла, і по крихтам ділила між братами та сестрами. Голод змінив людей: вони ставали жорстокі та злі. Якось заснула на полі, а за мною батьки пішли. Розбудили та сказали, щоб не робила так більше. Бо люди могли вкрасти, зарізати мене та з'їсти.

Прямих наказів про Голодомор немає

Демограф Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи Наталя Левчук вважає, що цей штучний голод був помстою українцям за свободолюбність. Але документів, які прямо свідчать, що голод був організований партійною верхівкою комуністів з Москви, не збереглося.

— Прямо ніхто не наказував морити людей голодом. Таких документів немає. Але є багато інших. Наприклад, телеграма від 1 січня 1933 року, де Сталін чітко каже: селяни, які вкрали хліб, мають його добровільно здати і будуть помилувані. Або покарані за законом про «п'ять колосків».

Ця телеграма стала поштовхом до масових обшуків. Активізувалися буксирні бригади, які діяли з 1932-го. Ходили по хатах і забирали все продовольство. Казали, що селяни мають великі підземні амбари із зерном. Насправді знаходили значно менше, ніж очікували.

22 січня вийшов указ заблокувати кордони, зокрема заборонити виїзд з України та Північного Кавказу. Селян виловлювали загони ДПУ (Державне політичне управління) і повертали назад. Голодуючих не пускали до Києва та інших великих міст, ставили на дорогах заслони. Села, які не виконували план хлібозаготівель, а також політично неблагонадійні, заносили на так звані чорні дошки. Це означало повну фізичну й продовольчу блокаду населених пунктів. Їх жителі були приречені на вимирання, — казала пані Левчук в інтерв’ю gazeta.ua

За підрахунками Інституту демографії, з 1932 по 1934 роки від голоду померло 3,9 мільйона українців. Втрати сільського населення (3,6 мільйонів людей) є значно вищими, ніж міського (300 тисяч людей). 90% втрат прийшлося на 1933 рік.

Коментарі (12)
 • Вася

  Наприклад, телеграма від 1 січня 1933 року, де Сталін чітко каже: селяни, які вкрали хліб, мають його добровільно здати і будуть помилувані. Або покарані за законом про «п'ять колосків».

  Интересные рассуждения.. Очень интересные

  С чего бы Солженицинам и прочим вспоминать Закон, если он был направлен  только на украинцев

  Я представляю, как обходчик ловит с колосками и рычит:

  - Украинец? Ответь, суко, народови!

  Или:

  - Скачи!.. Скачеш? Тобто не москаль - тоді в буцигарню!

  А что мы скажем о Майдане лет через пять?
 • Daily

  интересный такой себе горщик и детский пальчик в печи!!! и всё село любовалось этой картиной !!!пропаганда работала чётко
 • Задунайский Торонтуй

  Никакого "голодомора" отдельного от всей страны не было. Был голод поразивший многие регионы Советского Союза вследствие отсутствия опыта управления экономикой нового типа. Слово "голодомор" придумано в кабинетах американских перекройщиков мира с целью вбить клин между народами СССР и посеять вражду. Что у них получилось и получается сегодня просто на ура. То что у самих в те годы процветал расизм и лютовал куклуксклан они сегодня скромно молчат.

  Вінничанин reply Задунайский Торонтуй

  За Сталіна топиш, ольгінське.

  Брумс reply Задунайский Торонтуй

  Как назвать управленцев, которые без опыта управления берутся внедрять экономику нового типа, что влечет за собой смерти 3,6 млн. человек?

  Как назвать имбицила, который вместо того чтобы в паРаше хлебать щи лаптем, жрет на месте "западную гниль" при этом пытаясь обсирать своих новых хозяев?
 • Галя

  А це хіба добре, що коней виганяли в поле на смерть? Треба було або здати на м'ясо, або подарувати колгоспові... але ж "як не з'їм то понадкушую" - українська натура!

  Жора reply Галя

  А еще укр натура это жаба, зависть что у соседа  жена лучше, работа лучше. Тогда в 30 -годах было много стукачества, писали жалобы на тех кто лучше живет, и тех просто забирали в тюрьму.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Вінниці за сьогодні

21:04 Студенти Вінницького медуніверситету ім. Пирогова прийняли військову присягу 20:01 День Прапора і День Незалежності України: розклад святкування у Вінниці 18:30 Лелеку ледь не роздерли собаки. На Вінниччині врятували скаліченого Володьку 17:00 Що не потрібно купувати до школи і до чого тут сучасні технології Від читача 22:45 ОДЕСЬКІ РЯТУВАЛЬНИКИ РОБЛЯТЬ РЕАЛЬНІСТЮ ДИТЯЧІ МРІЇ 16:58 На "швидких" працюватимуть парамедики та медтехніки. Що вони робитимуть? 15:58 У дружини вінницького копа рак. Потрібно 90 тисяч доларів, щоб врятувати життя 15:29 У Вінниці "хоронитимуть" надії на Зеленського. У зв'язку з чим влаштовують акцію? 15:02 «Оксамитовий шлях»: як триває реконструкція ІІ-ї черги вулиці Замостянської 14:01 Синоптик розповіла про погоду на День Незалежності та на наступний тиждень 13:01 «Газовий запас»: Нафтогаз запускає програму низьких літніх цін для зими 12:01 Вінничанин «шукав» неслухняного кота. За це може сісти на сім років у тюрму 10:57 Курс валют НБУ на 22 серпня. За скільки сьогодні продають долари та євро? 09:49 Сьогодні - святого апостола Матфія. Історія свята та що не радять робити в цей день 09:49 «Нива» проведе два матчі на Київщині: в чемпіонаті зіграємо з «Чайкою», в Кубку – із “Діназом” 09:08 Час «Пі» настав: що робити власникам «євроблях» та що обіцяє нова влада? play_circle_filled 07:30 Прогноз погоди в Вінниці на сьогодні, 22 серпня 2019 року
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Афіша та квитки на Moemisto.ua Афіша:
keyboard_arrow_up