Відому, але вкрай скомпроментовану гвардійську стрічку замінять на червоний мак. Відтепер в Україні будуть використовувати європейський символ вшанування пам’яті полеглих у Другій світовій війні. Мак нагадує отвір від кулі, від якого розходиться кров.
Втім, ще рік тому 9 Травня повсюди у Вінниці можна було побачити георгіївську стрічку, яку зараз стали називати “колорадською”. Чіпляли її на одяг ветеранів. RIA вирішила обдзвонити вінницьких солдатів Другої Світової і дізнатись, що значить георгіївська стрічка для них.
Для іншого вінницького ветерана Івана Павлова георгіївська стрічка - це важливий символ перемоги у Великій Вітчизняній війні.
- Для мене ця стрічка має великий символізм, - каже Іван Павлов. - Але як так сталося, що ці терористи на сході бігають з цими стрічками, ніби це їх символ? Вони допомагають розривати Україну. Я за єдину Україну. Її багато років хотіли поділити зі всіх сторін і тепер, коли світ став відносно цивілізованим, на наших землях стріляють.
Ветеран Леонід Конецький, так як і Анатолій Опольський, не чув, що георгіївська стрічка має якесь важливе значення для ветеранів.
- Я взагалі про цю стрічку знаю мало, - розповідає Леонід Конецький. - Звернув увагу на неї лише тоді, коли з ними почали ходити ці сепаратисти на Донеччині. Так як раніше у мене взагалі ніякого ставлення не було, то тепер воно - негативне. Тепер я сприймаю цю стрічку як символ цих бандитів, які хочуть приєднати шматок українських земель до Росії.
А що КПУ і “Свобода”?
Голова вінницького осередку Комуністичної партії України Лідія Закусилова каже, що георгіївська стрічка - це символ перемоги у Великій Вітчизняній війні. У той же час вона засуджує сепаратистів та проти того, що вони спекулюють стрічкою.
- Однозначно, георгіївська стрічка - це символ перемоги над фашистськими загарбниками, - каже Лідія Закусилова. - А проросійські сили, носячи цю стрічку, заявляють таким чином, що несуть спадок переможців над Гітлером. У той же час, я хочу сказати, що будь-які незаконні військові формування, під якими б прапорами, стрічками чи символами не йшли, вони повинні бути роззброєнні, а їх учасники, які скоїли злочини, повинні бути притягнуті до кримінальної відповідальності.
Керівник прес-служби Вінницької обласної організації ВО "Свобода" Роман Марійчак емоційно розповів, про “нікчемність” значення стрічки для українців.
- Люди, чіпляючи "гєоргіївскую лєнтачку" на свій одяг, сумку, автомобіль чи навіть на нашийник собаки, - каже Марійчак. - Вони вважають, що таким чином шанують ветеранів, їхній героїзм, висловлюють повагу. Але що відбувається насправді? Нинішня російська влада проводить паралелі між нагородами Російської імперії, Совєцького Союзу та сучасними нагородами Російської Федерації. Вони будують нову імперію, яка ідейно спирається на досвід імперій минулих. Україну за допомогою цих стрічок, під виглядом "шанування ветеранів" намагаються втягнути в її орбіту.
Історія путінської акції “лєнточка”
Десять років тому у 2005 російське інформаційне агенство “РИА Новости” придумало акцію “Георгіївська стрічка”. Ініціативу підтримало керівництво Москви та студентська організація “Студентська спільнота”. Суть акції - прикріпити стрічку на одяг, прив’язати до сумки, руки або на автомобільну антену. В Україні вплив “лєнточки” почав відчуватися у 2008.
Цікаво, що в пункті №9 кодексу акції забороняється використання стрічки в політичних цілях будь-якими партіями або рухами. Втім, навряд це знають сепаратисти і “антимайданівці”.
Власов боровся з більшовиками і нагороджував бійців "георгіївськими" відзнаками
Георгіївським орденом, медаллю та зброєю під час Другої світової війни нагороджували бійців Російської визвольної армії, тобто армії генерала Власова. Фактично ця 800-тисячна армія Андрія Власова підпорядковувалася Вермахту. Її солдати переважно складалися з противників більшовиків та ув’язнених радянських солдатів. Варто зазначити, що генерал-лейтенант Власов був ув’язнений німцями та сидів у Вінницькому військовому таборі для полонених вищих офіцерів.
Вінницький історик Олександр Федоришен прокоментував ситуацію з походженням георгіївської та гвардійської стрічок.
- Жовто-чорна стрічка має безпосереднє відношення до ордену Святого Георгія, який був запроваджений в Російській імперії 1769 року, - каже Олександр Федоришен. - Чотириступеневою нагородою відзначали вищих військових чинів російської армії. Пізніше, в 1807 році для відзначення нижчих військових чинів запроваджується Відзнака ордену Георгія, яку в побуті називали "солдатським" Георгіївським хрестом.
Слід розмежовувати георгіївську і гвардійську стрічку радянського ордена Слави. На відміну від імперської жовто-чорної, в радянській версії домінує помаранчевий колір, ордени мають різні статути і ступені нагород.
Зв'язок між цими стрічками безумовно існує. Аналогія була зроблена для підкреслення спадковості військової традиції росіян.
Можна припустити, що впровадження схожої на георгіївську стрічку нагороди в радянському ордені було певним виявом "війни за спадщину предків". Справа в тому, що в Другій світовій війні ордени Святого Георгія та подібні стрічки використовували російські військові формування колабораціоністів, в тому числі козачі формування, такі як 15-й козачий кавалерійський корпус СС.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер