З Новим роком і новим сайтом "20 хвилин"! Перейти

Фермер з сином рятують церкву, що стояла пусткою сто років

4
1049 переглядів

 • Дерев’яному храму у селі Мала Ростівка Оратівського району – 240 років.
 • Як і кому вдалося встановити дату його будівництва?
 • У якому стані нині знаходиться церква?
 • Скільки загалом на Вінниччині збереглося культових споруд з дерева?
 • Як "на око" можна визначити висоту церкви?

Микола Мотузюк, керівник невеликого фермерського господарства на Вінниччині відновлює дерев’яну козацьку церкву. Допомагає йому син Ігор, який працює хірургом в одному з лікарняних закладів Києва. Дати спорудження церкви Мотузюки не знають. Під час розмови з журналістом пан Ігор запропонував попрацювати над архівними документами. Каже, у самому храмі ніде не вдалося знайти позначень про час будівництва церкви.  Журналіст розшукав людину, яка дослідила цей факт.

Занепалу будівлю ще не відновили. Споруда поки що без куполів й хрестів. Потрібно виготовити вікна й двері. Провести оздоблювальні роботи. Розписати інтер’єр. Однак місцеві віряни вже збираються на молитву. Священик з сусіднього села правив службу на свято Покрови, церква має назву Покровської. Після того люди ще два рази запрошували батюшку на молитву.

Такою церква є нині (фото зроблено 7 листопада); на знімку вгорі - такою була до ремонту

Храм у селі Мала Ростівка закрили сто років тому, після революції 1917-го. Старожили розповідають, що чули від попередників - служба в ньому тривала до того часу, поки до влади не прийшли більшовики. Комуністи почепили замок на дверях святині. Щоправда, під час війни з фашистами окупанти дозволили декілька разів відчинити храм. Для вінчання. Три обряди провів тоді батюшка. У післявоєнний час святиня почала занепадати. До руйнації бездоглядного приміщення доклали руку місцеві безбожники. Насамперед розібрали підлогу. Вона була зроблена з дубових дощок. Далі перейшли до кругляка, з якого поставили стіни. На щастя, не весь матеріал розтягнули.

Місцевий фермер Микола Мотузюк вирішив відновити церкву. Простіше було б спорудити нову. Чому вкладає гроші у «латання» ветхої будівлі?

Навіть стару святиню руйнувати - гріх

-Руйнувати храм – гріх, - каже Микола Мотузюк. – Навіть стару церкву я б не взявся стирати з лиця землі. Ми дуже довго думали над дилемою: будувати нову, чи відновлювати стару? Не просто думали. Радилися з фахівцями. Зверталися в наукові й релігійні установи. На основі зібраної інформації прийняли рішення - відбудовувати старий храм.

За словами співрозмовника, у залишках будівлі не вдалося знайти цифри, які б свідчили про час спорудження сільської святині. Всіх цікавив цей факт. Треба було знати, наскільки  надійними є старі балки. Допомогла експертиза. Її проводили в Києві в одній з експертних установ.

-Експерти дослідили частину деревини із зрубу, яку ми привезли їм на випробування, - продовжує Микола Мотузюк. – За їхніми висновками, деревині, з якої зроблені стіни церкви, приблизно триста років.

Майстри, які обстежували залишки будівлі, пояснили, що дошки з сосни, з них був зроблений дах, майже повністю перетворилися на порох. Відновлюють церкву деревиною з дуба. З надією, що храм не менше служитиме людям, ніж старий.

Гарна акустика - секрет давніх майстрів

Ще одна причина відновлення старого храму – акустика. Для культових споруд вона має особливе значення. Як пояснили фермеру фахівці, такої акустики, як у дерев’яній церкві, навряд чи вдалося б добитися у новозбудованій споруді.  Навіть якби повністю скопіювали план нинішньої будівлі, все одно не досягли б повторення нинішнього результату. «Акустичні особливості дерев’яних церков – це секрет давніх майстрів не вивчений дотепер, - Микола Мотузюк передає слова, які йому говорили фахівці. - Звук у них не відлунює і водночас не згасає. Незалежно від того, якого розміру споруда – велика чи мала». Спілкуватися йому довелося з багатьма знаючими людьми. Це робив фермер і його надійний помічник син Ігор. Їздили в спеціалізовані проектні інститути, консультувалися у єпархії. Дізналися багато цікавого, про що не відали раніше. Наприклад, як можна «на око» визначити висоту храму. Для цього у давнину використовували декілька методів. Найпростіший з них: людина повертається до церкви спиною і йде від неї, час від часу зупиняється, нахилившись донизу. Дивитися назад треба між ногами. Коли у такий спосіб стане видно хрест на храмі, треба зупинитися. Відстань від місця зупинки до храму буде такою, як його висота.

Дату встановив краєзнавець – 1776 рік

Сільський голова Чагова, до цієї громади належить Мала Ростівка, Дмитро Грицай повідомив автору публікації, що має документальне підтвердження дати заснування Покровського храму у селі Мала Ростівка.

-Такі документи надав краєзнавець з сусіднього села Мервин Володимир Демчик, - каже сільський голова. – Він проживає і працює у Києві, підготував книгу про історію рідного села. Працюючи над нею, знайшов дату заснування церкви у Малій Ростівці.

-Запис про спорудження церкви у Малій Ростівці зафіксував відомий краєзнавець Леонтій Похілевич, - розповів у телефонній розмові Володимир Демчик. – Було це ще у 1864 році. Тоді вийшла його книга «Сказание о населенных местностях Киевской губернии». В ній подано опис храмів Київської, Черкаської, а також частини Вінницької і Житомирської областей. Нині книга перевидана і є в доступі.

Володимир Демчик встановив також прізвище ієрея храму у Малій Ростівці. За його словами, у Вінницькому обласному архіві є документ під назвою «Ревізійна казка», датований 1795 роком. До нього додається відомість про церкву у Малій Ростівці. Причому, запис зроблено священиком. «Я працював з цим документом, - уточнює співрозмовник. - Щоправда, у ньому священик не вказує дату заснування храму, а тільки називає своє прізвище, кількість вірян, які приходять до храму. Знаю, що на кладовищі біля церкви віднайшли камінь, на якому видно слово «ієрей». Думаю, що це могила саме цього настоятеля храму».

Цифра

Нині на Вінниччині нараховується 136 дерев’яних храмів. Таку цифру журналісту RIA назвав керівник відділу охорони пам’яток історії та культури облдержадміністрації Михайло Потупчик. У травні 2016-го  науково-методична рада Мінкультури звернулася до уряду з пропозицією щодо створення державної програми порятунку дерев’яних храмів як визначного історико-мистецького феномену. Поки програма вступить в дію, фахівці радять зайнятися консервацією старих церков. Найважливіше при цьому ліквідувати місця затікання води.

Церква
Інші статті по темі: Церква
729 предложений продать или купить Мерседес ЦЛ 55 АМГ в Киеве и Украине. Ищем на 100 автомобильных сайтах - Automoto.ua
Читають зараз: 1
(4)
Коментарі
img
img
Алексей Молчановский 13.11.2016 18:05
з Вінниці

Володимир Демчик встановив також прізвище ієрея храму у Малій Ростівці. За його словами, у Вінницькому обласному архіві є документ під назвою «Ревізійна казка», датований 1795 роком. До нього додається відомість про церкву у Малій Ростівці. Причому, запис зроблено священиком. «Я працював з цим документом, - уточнює співрозмовник. - Щоправда, у ньому священик не вказує дату заснування храму, а тільки називає своє прізвище, кількість вірян, які приходять до храму. Знаю, що на кладовищі біля церкви віднайшли камінь, на якому видно слово «ієрей». Думаю, що це могила саме цього настоятеля храму».Действительно есть такой документ в Винницком архиве, та то время священником был Архип Васильевич Лазоревич...А всех тех, кто интересуется историей своего населенного пункта, историей своего рода приглашаю на "Украинский генеалогический форум" http://ukrgenealogy.com.ua/index.php

img
ищите адрес 13.11.2016 19:53
з Вінниці

стояла пусткою сто років (оригінал автора)

img
Анонім 14.11.2016 01:31
з України

А я вам скажу чому підприємець відновлює церкву.

Бо одурманені нею працівники для настільки вигідні, що це окупить вкладені гроші...

Ото і робіть висновки...

Найчастіше коментують

За годину сексу з 53-річною проституткою вінничани викладали 500 гривень (ФОТО)
...

Barbie Dangerous

Одни воруют милионы ,на Донбасе что не день так труп . А они за бабой бегают ловят "преступницу" которая сексом занималась что бы на хлеб было. Нет слов... одни буквы

Чому газ жовтий та не смажаться яйця? Роз’яснює «Вінницягаз»
...

виталий малашевский

Віталій. Не треба нас дурити. Якщо годину газ горить синім полумям, потім 20-30 хвилин жовтим, а потім знову синім, це що, плита винна?

Володимир Гройсман анонсував будівництво автобану «Via Carpatia» через Вінницю
...

Прокоповна Проня

Свы хоть тротуары почистите, "строители"

«Важко дістатися до померлих родичів». Вінничани хочуть тролейбус до моргу
...

Next

Автор вищезгаданої петиції Вадим Шмагалов, однозначно ще нікого зі своїх родичів не ховав, бо НЕ знає що не всі небіжчики, мають проходити через судово-медичну експертизу, хай спочатку поцікавиться цим, і більше не пише тупих петицій. А провидити тролейбусну лінію по вул. Гл.Успенського - нерентабельно, і відсутня технічна можливість. Там ходять маршрутки.

Найчастіше читають

За годину сексу з 53-річною проституткою вінничани викладали 500 гривень (ФОТО)
3 дні тому
23

Двоє жінок зняли квартиру. В ній влаштували бордель. За годину сексу клієнти платили по 500 гривень.

Володимир Гройсман анонсував будівництво автобану «Via Carpatia» через Вінницю
3 дні тому
9

В Кабінеті Міністрів України розказали про пріоритетні проекти автодорожніх робіт в Україні.  Одним з яких є транзитна магістраль «Львів – Тернопіль – Хмельницький – Вінниця – Умань – Одеса».

Чому газ жовтий та не смажаться яйця? Роз’яснює «Вінницягаз»
3 дні тому
12
 • Нарікання з приводу якості газу у топі гарячих питань взимку
 • Який хороший газ та чи розбавляють його?
 • Керівниця прес-центру «Вінницягаз» роз’яснила ці та інші питання у фейсбуку
На Вінниччині сталася смертельна ДТП. Одна людина загинула
3 дні тому
1

В четвер на дорогах у Вінницькій області сталось дві аварії. В результаті яких одна людина загинула та одна отримала травми.

Карантин у всіх вінницьких школах закінчився. Діти у понеділок підуть до школи
3 дні тому

Ситуація із захворюваністю на грип та ГРВІ у Вінниці покращилася. Епідемії немає. Діти після майже місячної перерви у навчанні підуть до школи.

Читайте також

Розклад богослужінь у храмах міста. У Різдвяну ніч у церкву можна буде...
04 січня 2017
1
У ніч з 6 на 7 січня прийде світле і радісне свято Різдва Христового, тому у багатьох храмах заплановані... Читати далі
Врятувати вінницькі катакомби: Брати-капуцини просять викупити квартири
21 грудня 2016
Досі в будівлі вінницького Костелу знаходяться кілька квартир, в яких живуть люди. Нещодавно в одній із... Читати далі
Святкування 500-річчя Реформації: у Вінниці розставлять Різдвяні намети
21 грудня 2016
Наближаються різдвяні свята. На Вінниччині вони будуть супроводжуватися благодійними та доброчинними заходами. Читати далі
Як вінницька «Церква Назарянина» святкувала День Народження (ВІДЕО)
20 грудня 2016
3
В грудні 2016  року святкувала День Народження «Церква Назарянина» міста Вінниці. Вже 15 років... Читати далі
Мешканці вінницького гуртожитку мерзнуть та просять допомоги
сьогодні 15:38
2
Вінничани, які живуть у одному і гуртожитків на околиці міста, з початку сезону без опалення. Електрообігрівачами... Читати далі
На кораблі у Японії на Тихому океані вінничанка заспіває «Щедрик»
сьогодні 13:48
3
Світлана Ярова, наймолодший депутат Вінницької міськради, виборола право брати участь у програмі уряду Японії... Читати далі
Резиденцію Діда Мороза розбирають на запчастини до наступної зими
сьогодні 13:31
Свято віддаляється. Ще вчора, 15 грудня, відбулось закриття резиденції Діда Мороза, а вже сьогодні до... Читати далі
На Вінниччині чоловік ледь не згорів у власній хаті. Виною тому цигарка
сьогодні 10:21
Житель Мурованокуриловецького району курив у ліжку. Від цієї цигарки спалахнув будинок. Потерпілого врятували... Читати далі
На Київській 8-річний школяр загубив у снігу телефон та плакав
сьогодні 08:45
1
Хлопчика, що плакав, помітили інспектори патрульної поліції. Вони підійшли та запитали, що у дитини трапилося.... Читати далі
Цього дня у Вінниці світла не буде на двох вулицях
сьогодні 08:30
Сьогодні, 16 січня, у місті знеструмлять дві вулиці. Світла там не буде 8 до 17 години. Читати далі

Від Читачів

Дивитись всі >

БЛОГИ

Всі блоги >

Карта

Відеогалерея

RIA

Чи знаєте ви англійську мову?
 • Так
 • Ні
 • Не так добре, як хотілося б
 • Планую вивчити найближчим часом
Голосувати
Чи знаєте ви англійську мову?
Так
23.85%
 
Ні
18.80%
 
Не так добре, як хотілося б
50.48%
 
Планую вивчити найближчим часом
6.87%
 
Всього голосів: 931

Розсилка новин

Розслідування

Кого у Вінниці судили за #зраду?

Кого у Вінниці судили за #зраду?
Вінницький міський суд має судити заочно 33 дезертирів. Як Януковича. От тільки як? ​Ніхто не знає – ніхто в Україні так ще судив…

Нечесний тендер на «Райдугу»? Ймовірно, була змова між учасниками — експерти

Нечесний тендер на «Райдугу»? Ймовірно, була змова між учасниками — експерти
У кінці 2016 року мерія провела тендер на відновлення «Райдуги», що у Центральному парку. Бюджет ремонтів — майже три мільйони гривень Аукціон...

По Вінниці самовільно наставили парканів. Міськрада закриває очі?

По Вінниці самовільно наставили парканів. Міськрада закриває очі?
 Багатоповерхівки на Зодчих відгороджуються від міста без права власності на землю. Муніципальна поліція та міськрада вже рік, як у курсі. RIA...

Намутили на мільйон? Мерія майже не зекономила на реконструкції «Райдуги»

Намутили на мільйон? Мерія майже не зекономила на реконструкції «Райдуги»
Міська влада уклала договір з товариством «Олеріт» на реконструкцію кіноконцертного залу «Райдуга» Конкурс провели дуже дивно:...

Інфографіка

Як зняти хату на свято та скільки коштує орендувати квартиру на Новий рік?

Як зняти хату на свято та скільки коштує орендувати квартиру на Новий рік?
Торік із початку грудня усі квартири для святкування Нового року були заброньовані. Зараз, як розказали в агенціях нерухомості, вінничани не поспішають...

Справу затягують? За загибель зубрів майже рік тому досі ніхто не відповів

Справу затягують? За загибель зубрів майже рік тому досі ніхто не відповів
У лютому 2016 року на Вінниччині трагічно загинули 17 зубрів Пройшов уже майже рік, а винних не знайшли Правоохоронці не кажуть, як проходить розслідування Активісти...

Регулюємо опалення в домі. Коли та як зменшаться рахунки за тепло?

Регулюємо опалення в домі. Коли та як зменшаться рахунки за тепло?
Теплові лічильники можуть стати обов’язковими в 2018 році. Про це свідчить законопроект №4901, який прийняли в першому читанні. Вінницю відділяє...

По 30 тисяч гривень премії платитимуть спецагентам поліції. За яку роботу?

По 30 тисяч гривень премії платитимуть спецагентам поліції. За яку роботу?
Агентам, що будуть виконувати спеціальні завдання відділу боротьби з кіберзлочинністю, нараховуватимуть по 30 тисяч гривень премії. Редакція дізналася,...

Ми у соц. мережах