«єОселя». Скільки вінничан купили житло за державною іпотекою?

«єОселя». Скільки вінничан купили житло за державною іпотекою?
Низка змін до програми почала діяти з 19 вересня. Але їх не застосовують до кредитних договорів, що були укладені раніше
  • Програма передбачає доступну іпотеку, де держава виступає гарантом її виплати та надання.
  • Головна перевага — 3% річних, які надають по цій іпотеці низці пільгових категорій.
  • Усім іншим, хто не має у власності житла або потребує поліпшень умов — 7% річних.
  • Скільки вінничан скористалися «єОселею»? І які умови?

Програма доступного іпотечного кредитування «єОселя» стартувала 1 жовтня 2022 року. За останні два роки нею скористалися 13 тисяч 383 людини. Про це йдеться в аналітиці «Укрфінжитло».

Купили житла на майже 1 мільярд

Найбільше кредитів отримали військовослужбовці та силовики — 7530. Далі йде категорія «Інші» — 2773 іпотеки. Потім педагоги (1149), медики (1105), переселенці (284), науковці (277) і ветерани (265).

Відео дня

Найчастіше іпотеку беруть для купівлі вторинного житла — 9444 домівок. У забудовника під іпотечний кредит купили 3343 помешкань. І найменше житла через «єОселю» купують на первинному ринку — 596.

Щодо географії видачі кредитів, то тут вінничани на п’ятому місці. У Вінницькій області 620 людей отримали іпотеку за цією державною програмою, на загальну суму 979 мільйонів гривень. 

Більше на Одещині (646 людей, 898 мільйонів гривень), у Львівській області (792 людини, 1 мільярд 439 мільйонів гривень). Абсолютними лідерами за кількістю отриманих іпотек є кияни — жителі столиці (2609 людей, 5 мільярдів 638 мільйонів гривень) та Київської області (3629 людей, 5 мільярдів 680 мільйонів гривень). Такі дані «Укрфінжитло» наводить станом на 9 жовтня 2024 року.

То що таке, ця «єОселя»?

Програма «єОселя» — це державна програма пільгового іпотечного кредитування, яка спрямована на забезпечення доступного житла для певних категорій громадян України.

Вона почала діяти з жовтня 2022 року і спочатку передбачала участь тільки окремих категорій: військовослужбовців, медичних працівників, науковців та педагогів. А з серпня 2023 року скористатись цією іпотекою можуть й інші українці, які не мають власного житла або потребують поліпшення житлових умов.

«Максимальний строк кредиту — 20 років. Мінімальний початковий внесок — 20%, — пишуть в окремому розділі на держпорталі «Дія». — Важливою перевагою програми «єОселя» є можливість придбати житло в іпотеку під 3% для окремих пільгових категорій і 7% для всіх інших».

Хоча останнім часом цю пільгову ставку змінили.

Увага! Кредитні договори, укладені до дати запровадження змін (до 19 вересня 2024 року), діятимуть за старими умовами.

Додали плюс 3 відсотки

19 вересня 2024 року набула чинності постанова Кабміну, за якою з 11 року іпотеки ставки за нею збільшуються на три відсоткові пункти для кожної категорії.

Приміром, військовослужбовці за контрактом, працівники сектору безпеки та оборони, медичні працівники, педагоги та наукові співробітники, які взяли кредит на 20 років, перші десять років платитимуть 3%, а потім пільгова ставка зросте до 6% річних.

Тоді як для ветеранів війни, учасників боїв, переселенців та громадян, які не мають власного житла або хочуть покращити житлові умови, перші десять років ставка становитиме 7% річних, а потім – 10%.

В уряді пояснили, що таке підвищення ставки з одинадцятого року кредиту не призведе до суттєвого здорожчання іпотеки для позичальників, адже за перші десять років тіло кредиту, на яке нараховуються відсотки, зменшиться вдвічі.

Змінилися вимоги до предмета іпотеки. Тепер кредит можна взяти на квартиру в будинку, який ще будується та не зданий в експлуатацію.

Не можна купувати житло в будівлі, яка є пам’яткою архітектури та внесене до Держреєстру нерухомих пам’яток. 

Також не можна брати участь у програмі, якщо позичальник або члени його родини за останній рік продавали чи дарували нерухомість, сумарна площа якої разом з площею власного житла перевищує 52,5 кв.м на одну людину плюс 21 кв. м на кожного наступного члена сім'ї. Наприклад, для подружжя з дитиною (три людини) гранична площа становить 94,5 кв. м

Об’єднали дві держпрограми

З 19 вересня в українців, які через війну втратили власне житло, з’явилася можливість використати житловий сертифікат, отриманий у межах програми «єВідновлення» як перший внесок за пільговою іпотечною програмою.

Що це дає? Наприклад людина отримала у «єВідновленні» житловий сертифікат за знищене майно на 1,5 мільйона гривень. Але квартира, яку він хоче придбати, коштує 2,5 мільйони. Різницю потрібно було доплачувати з власних коштів або обирати дешевше житло.

Однак тепер за кошти з цього сертифікату можна оформити пільгову іпотеку в межах «єОселі» і купити бажане житло. Але якщо сума сертифіката менша за 20% вартості житла (початковий внесок за умовами «єОселі» - авт.), то різницю потрібно буде покрити своїми коштами.

Гроші із сертифіката бронюються на 30 днів. Якщо за цей час не оформити іпотеку, то доведеться перебронювати їх вручну в «Дії» у розділі «єВідновлення». 

Процедура подання заявки на пільгову іпотеку не змінилася: весь процес відбувається в мобільному застосунку «Дії», а на попереднє рішення банку треба чекати близько 10 хвилин.

Для молоді знизили перший внесок

Низку змін до умов «єОселі» урядовці приберегли «на потім». Насамперед це стосується зниження розміру першого внеску для позичальників віком до 25 років включно – з 20% до 10%. Така опція стане доступною для молоді з 19 жовтня. З 18 грудня житло для внутрішніх переселенців зможуть придбати їх найближчі родичі: чоловік, дружина, батьки чи діти.

Наприклад, якщо громадянин має велику квартиру, то він не може брати участь у програмі «єОселя», але може взяти іпотеку для купівлі квартири своїм дітям, які мають статус ВПО. Таке нововведення допоможе тим людям, які підпадають під умови програми, проте мають недостатній розмір доходів для отримання позики. 

Якщо ж людина скористалася «єОселею» для себе, то взяти ще одну пільгову іпотеку для родичів не зможе.

Раніше, нагадаємо, розповідали про те, чому в період війни найбільше квартир у «Муніципальному житлі» купили бюджетники.

 

Читайте також:

У Вінниці зʼявляться ще дві 24-поверхівки. Їх побудують у новому Десятому мікрорайоні

Війна дає «зелене світло» самобудам? Мешканці Вінниці не можуть добитися справедливості

Скільки коштує житло у Вінниці? Статистика по купівлі та оренді в інфографіці

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (3)
  • 🫧Каріна🫧⚡️

    Цікавить тільки 1 питання, кредит військовим не дають, а іпотеку дають, як це розуміти???

    Tetiana reply 🫧Каріна🫧⚡️

    Бо кредит для військових під 0%

    🫧Каріна🫧⚡️ reply Tetiana

    Ні, якщо не Дай Бог не вернеться з фронту не буде кому оплачувати.

keyboard_arrow_up