Про «круглу» дату в житті полярника Олександра Афтенюка нагадав під час розмови з журналістом ” 20 хвилин/ RIA” його брат Віталій, який працює у Піщанці.
-Це вже другі іменини Саші на станції, - говорить пан Віталій. – Перший раз він святкував в Антарктиді свої 25 років, тепер вже «кругла» дата. А місце те само – полярна станція. Так співпало, що тоді він був в експедиції і тепер знов опинився на станції.
Якими новинами ділиться полярник з рідними? Як спілкуються?
За словами Віталія, торт був у подарунок і на 25 років, і тепер на 30. Тільки цього разу більших розмірів.
-Саша розповідав, що на станції є свій бар, там і святкують дні народження, - продовжує Віталій. – Ще йому в подарунок дісталися цигарки. Там ця річ дуже цінується. Брат палить. От колеги взяли це до уваги. Хтось подарував брелок. Прості речі вручали. У кого є здібності малювати, чи вірші писати, ті використовують їх, аби втішити своїм талантом іменинника. Пляшку шампанського відкоркували… Словом, уваги так само багато, як дома, тільки насправді обстановка зовсім інша.
День народження в Олександра Афетнюка 2 липня. Незадовго перед тим були ще одні іменини. Перший рік виповнився його донечці. Батько неабияк сумує за тим, що не бачить у цей час дитину. Надіслав на адресу дружини фотографію їхньої малятки. Розмістив на світлині слова щирих вітань і найкращих побажань.
-Ми з братом листуємося здебільшого через месенджер, - каже Віталій – Батькам він інколи телефонує на мобільний. Буває, вдається вийти на скайп зв'язок. Весь зв'язок через супутник. Спілкування дороге. Довго говорити не доводиться. В Антарктиді уже зима. У полярників є загальне свято.
Воно припадає на 22 червня. У нас це середина літа, там – середина зими. Після нього в учасників експедиції залишається багато вражень.
Олександр розповідав брату, що свято «Mid Winter», тобто середина зими, в Антарктиді відзначають на всіх станціях. Їх, сезонних і постійних, нараховується на шостому континенті майже 90. У літній період, за нашими порами року, там працює приблизно п’ять тисяч людей.
Антарктида не належить жодній країні світу. Тому полярники дуже легко знаходять спільну мову. Відсутні політичні пристрасті. Сильнішою за все є міжнародна солідарність між людьми. Полярники передають один одному розповідь про випадок, що мав місце у 2014 році. У березні того року наша експедиція поверталася додому на російському кораблі. Коли моряки прибули до нашої станції, підняли на мачті український прапор. Російські моряки навіть вибачалися перед нашими за Крим.
-Скільки поздоровлень, як їх роблять у день«Mid Winter» полярники, мабуть, не надсилає, ніхто, - передає слова брата Віталій. – Українці вітають всі станції, на яких мають знайомих, а ті відповідають взаємністю. Щирі слова надходять з великої землі. Буває, навіть від високих посадовців.
На станції «Академік Вернадський» є усталена традиція святкування - починають його з купання.
-Брат написав, що температура води цього року 22 червня була мінус 1,5 градуса, червня температура води була мінус 1,6 градуса, а повітря – мінус сім. Вода не замерзає, бо в ній висока концентрація солі. Якщо мороз дужчає, тоді вже й сіль не допомагає.
Полярники прив’язують мотузку, по ній спускаються у воду, пірнають і – швиденько на берег. Після цього одразу наливають рюмку коньяку. Кажуть, після такого купання ніхто ще не хворів. Це як у нас на Водохреща. Увечері свято продовжується. Полярники одягають костюми і збираються у барі. Бар називається «Фарадей», таку назву колись мала станція. Її збудували ще у 1953 році англійці. А в 1996-му передали Україні. Назву станції наші змінили, а бар так і залишився «Фарадеєм».
Олександр Афтенюк разом з учасниками української експедиції вирушив в Антарктиду 22 березня нинішнього року. Повернення експедиції заплановано на квітень 2019-го.
Таким було небо над протокою Магелана у березні нинішнього року Незвичайну красу зафіксувв Олександр Афтенюк, коли корабель з учасниками експедиції проходив цю ділянку, що сполучає два океани.
Загалом п’ятеро вихідців з нашого краю протягом останніх десяти років брали участь в експедиціях на наукову станцію «Академік Вернадський». По три рази це робили лікар Валерій Семенюк з Хмільника та інженер Анатолій Руденко з Оратівського району. До речі, кандидатуру Анатолія Руденка рекомендував у свій час його двоюрідний брат Дмитро Марченко. Ще один вінничанин – лікар Вадим Лисинчук також брав участь в експедиції. У двох експедиціях одночасно перебували по троє вінничан.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер