Чому одні будинки мають світло, а в інших по кілька разів на добу його відключають? Пояснення

- В «Укренерго» розказали принцип дії аварійних відключень. Кажуть, що у них є потреба, коли немає балансу між виробництвом та споживанням електроенергії в певних областях.
- Диспетчера дають команду на обленерго з зазначенням обсягів електроенергії, яку потрібно зекономити. Вже в обленерго складають перелік вулиць, де будуть відключення. Як вони це роблять?
Всього лише кілька тижнів тому високопоставлені чиновники запевняли, що в Україні не буде віялових відключень. Однак з початком активних обстрілів росіянами об’єктів енергетичної інфраструктури, що не припиняються від 10 жовтня, українців спочатку закликали до ощадливого споживання електроенергії, й врешті перейшли до віялових відключень.
Уже другий день як Диспетчерський центр НЕК «Укренерго» вимушено застосовує графіки обмеження для промислових та інших категорій споживачів у всіх регіонах України. Це означає, що аварійні відключення торкнулися й пересічних квартир та будинків.
Напередодні ми пояснювали, з чим пов’язані відключення світла у Вінниці та області. Однак чимало читачів не отримали відповідь на питання, за якою логікою відключають ті чи інші вулиці, будинки та промислові об’єкти.
Пояснення цьому ми знайшли в інтерв’ю голови правління «Укренерго» Володимира Кудрицього. За його словами, усі графіки відключень поділяють на планові та аварійні. Перші можна спрогнозувати заздалегідь, другі — вводяться за певних обставин.
До прикладу, коли диспетчер «Укренерго» помічає, що в якомусь окремому регіоні, окремому енерговузлі або енергосистемі країни загалом, немає балансу між виробництвом та споживанням електроенергії. У такому разі його потрібно швидко збалансувати.
Для того, щоб це зробити, оператор дає команду на конкретні обленерго, наприклад, на «Вінницяобленерго». Задача: знизити споживання електрики у Вінницькій області, скажімо, на 30 мегаватів.
Оскільки мова про аварійне відключення, а не планове, розпочинати його потрібно негайно, щоб якомога швидше збалансувати ситуацію. Для цього «Вінницяобленерго» формує перелік конкретних споживачів, яких буде відключено від мережі. Через брак часу, для цих споживачів відключення стають несподіванкою.
Кудрицький пояснив, що цей перелік не завжди вдається скласти за принципом «справедливості», себто, якщо зараз одні вулиці без світла, то наступного разу від’єднають інші. Обленерго перш за все обирають ті вулиці, будинки чи підприємства, вимкнувши які, можна швидко добрати 30 гіпотетично необхідних мегаватів.
«Саме тому при аварійних відключеннях буває так, що в одному будинку може бути світло, а в іншому, що неподалік від першого, його відключають, — каже голова правління «Укренерго. За його словами, чим більшим є об’єкт, тим вища ймовірність, що його вимкнуть.
Причини віялових відключень, продовжує Володимир Кудрицький, спричинені безпрецедентною кількістю ракетних обстрілів енергетичної інфраструктури України. Голова правління «Укренерго» каже, що вони припускали, що ворог може вдатися до підступних кроків, але вірогідність тотального знищення енергетичної інфраструктури вони не розглядали.
До 10 жовтня енергетики прораховували схеми відновлення резервного живлення у разі пошкоджень магістральних ліній та підстанцій. Пропрацьовувалися алгоритми на випадок, якщо в певних районах країни вороги виведуть з ладу одну підстанцію, дві підстанції або навіть електростанцію. Завдяки цьому споживачі відчувають менше незручностей, ніж могли б.
«Ми розуміємо, що ця гра нечесна. Якомусь негіднику за тисячу кілометрів набагато легше натиснути кнопку й запустити ракету, ніж нам полагодити об’єкт після влучання. Є розбіжність витрати часу на те, щоб зруйнувати, й те, щоб відновити. Саме через це ми вдаємося до примусових відключень споживачів. Такі кроки допомагають зберегти загальний баланс енергосистеми », — каже Кудрицький.
На думку голови правління «Укренерго», масштаби атак росіян свідчать про наміри повністю вивести з ладу енергетичну систему нашої країни. Однак бажаного ефекту вони досягти не змогли.
«Сценаріїв відключень у майбутньому може бути безліч. Це залежатиме від того, які вузли мережі будуть пошкодженими, і які електростанції будуть працювати. Головна наша мета — зберегти цілісність електросистем і забезпечити її нормальне функціонування. Якщо темпи руйнувань будуть випереджати темпи відновлення, ми вдаватимемося до різного року графіків відключень: планових і позапланових, аби лише зберегти найдорожче — баланс в енергосистемі», — сказав Володимир Кудрицький.
Читайте також:
Купити дрова на опалювальний сезон. Розповідаємо, як, де та за скільки це можна зробити
У «пироговці» більше не проводять МРТ досліджень. Чому так і які альтернативи мають вінничани?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Україна експортує електроенергію.
https://www.epravda.com.ua/news/2022/09/5/691099/