У половині Вінниці вимкнули воду на добу, аби полагодити водогін. І така недовга зупинка вже спричинила певний дискомфорт. А уявіть, що буде, якщо воду вимкнуть на тиждень, місяць? Через нинішню кризу — це стає все більше реально.
Економічна правда пише, що ця ситуація виникла через зупинку заводу «Дніпроазот», підконтрольного групі «Приват» Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова. Офіційна причина зупинки — здорожчання газу для підприємства.
Так склалося, що це приватне підприємство є монополістом на ринку хлору та головним постачальником цієї речовини для більшості водоканалів. А зупинка заводу призвела до того, що цим підприємствам немає звідки брати хлор для знезараження води. І, на жаль, «Вінницяоблводоканал» не виключення.
blockquote>Відео дняГоловний інженер вінницького «Водоканалу» Олег Шведов розказав, що хлору в підприємства залишилося менше, ніж на тиждень.
— Щодня ми використовуємо 800 кілограмів хлору, аби знезаражувати воду. І через ситуацію з «Дніпроазотом» у нас залишилося запасів менш ніж на тиждень. Трохи заощадили на тому, що зараз відключення води на добу.
— Чи шукаєте шляхи вирішення проблеми?
— Вирішенням проблеми займається влада. Є віце-прем'єр міністр Зубко, який шукає варіанти щодо запуску «Дніпроазота». Якщо не буде хлору, то не буде води у водопроводі, — сказав Шведов.
Колапсу не буде
До цього, 13 липня, заступник голови Вінницької ОДА Василь Броварник відповів, що наприкінці цього тижня «Водоканал» отримає хлор.
— Наразі ситуація є напруженою, але не критичною. До сьогоднішнього дня постачальником рідкого хлору є «Аульська хлоропереливна станція», що гарантує виконання своїх зобов’язань. За рішенням комісії з питань надзвичайних ситуацій, КП «Вінницяоблводоканал» дозволено налагоджувати роботу з іншими спеціалізованими підприємствами без застосування тендерних процедур відповідно до чинних законодавчих норм, — сказав Броварник.
За його словами, комунальним підприємством «Вінницяоблводоканал» вже перераховано 360 тисяч гривень авансу на поставку 10 тонн хлору. Тому населення Вінниччини буде забезпечено питною водою.
А якщо колапс буде?
У такому випадку в нашому місті почне діяти план «Ч», за яким діятиме алгоритм забезпечення населення питною та технічною водою.
Начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційної і оборонної роботи та режиму секретності Олег Парфілов пояснив, в чому суть плану.
— У департаменту транспорту, енергетики та зв'язку є на обліку свердловини питної води. Вони відповідають за водопостачання у Вінниці. Маємо автоцистерни для перевезення питної води, — сказав Парфілов. — За алгоритмом будемо постачати воду спочатку для потреб лікарень та освітніх закладів, а потім для мешканців багатоповерхівок. За умови, що воду взагалі відключать — технічну воду буде постачати Держслужба з надзвичайних ситуацій. Звісно, будуть обмеження, адже на всі 100% не вдасться задовольнити потреби населення.
Як можна «зав’язати» з хлором
Тим часом, як йдеться в сюжеті «5 каналу», в кількох регіонах країни знайшли альтернативу хлору. Зокрема, «Луцькводоканал» робить знезараження води за допомогою кам’яної солі. Так само робить Херсонський водоканал.
А у Житомирі водоканал користується гіпохлоритом — речовиною з кухонної солі. Він дуже близький за типом до рідкого хлору.
— Навіть за відсутності рідкого хлору Житомир зможе виробляти 50% реагенту від річної потреби. Ми залучили кошти Світового банку і будуємо станцію з виробництва діоксиду хлору, цей реагент значно кращий за хлор, — сказав Економічній правді директор житомирського водоканалу Андрій Нікітін.
Чи можна замінити хлор на гіпохлорит у Вінниці?
— На малих об'ємах — так. А на таких об'ємах споживання води як у нас — це неможливо, дуже дорого. Потрібно купувати обладнання і за тиждень із цим неможливо впоратися, — відповів головний інженер вінницького водоканалу Олег Шведов.
Без хлору ми можемо повторити ситуацію, яка склалася в Миколаєві. Там ще 16 липня обмежили водопостачання до мінімального рівня на денний час. У Харкові без хлору вимкнуть воду 21 липня.
Але все йде до того, що криза з хлором скоро мине. Хоча якою ціною.
Учора, 17 липня, Українська асоціація водоканалів повідомила, що були досягнуті домовленості про запуск заводу «Дніпроазот».
«В результаті переговорів досягнута домовленість про запуск заводу ( хоча такі домовленості були і раніше, правда, на нижчому рівні). Ціна на хлор в контейнерах прогнозується на рівні 40 тисяч гривень за тонну». — йдеться в повідомленні.
Тоді як середня діюча ціна на тонну хлору — 17-20 тисяч гривень. Про це казала віце-президент Української асоціації Ольга Бабій в ефірі «Громадського радіо».
Нагадаємо, у Вінниці планують вдвічі підняти ціну на холодну воду. Для цього буде громадське обговорення, 27 липня.
Читайте також:
- Хто забруднює Південний Буг? Дослідники склали мапу з річками України
- У вінницьких школах встановлять систему для очищення води
- На Вінниччині у водоймах "цвіте" вода. Екологи кажуть, все в нормі
Фото в матеріалі: vinvk.com.ua
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер