З Європи до України хочуть прокласти якісну швидкісну магістраль. З Вінниці можна з комфортом доїхати до Варшави, Любліна, Стамбула. А ще українські порти з’єднають з європейськими. Коли цього чекати і чи буде траса платною, поки невідомо
На сайті Міністерства інфраструктури і розвитку Польщі ми знайшли Декларацію, у якій вказано, через які саме міста України буде проходити автошлях. Документ був підписаний ще 3 березня 2016 року. Декларацію можна подивитися (англійською мовою) ТУТ.
У документі зазначено, що магістраль пролягатиме через такі населені пункти: Львів, Мостиська, Тернопіль, Чернівці, Луцьк, Ягодин, Рівне, Житомир, Вінниця, Коростень, Умань, Одеса, Київ.
У четвер, 24-го листопада, польські та українські депутати вирішили включити ще один відрізок у проект «Via Carpatia». Він дасть можливість з‘єднати українські порти з польськими Гданськ та Гдиня. Додатковий відрізок буде проходити у бік Львова, Тернополя, Хмельницького та Вінниці.
Таким чином, з Вінниці можна буде з комфортом доїхати до Варшави, Любліна, Бухареста, Софії та Стамбула. Чи буде новий шлях платним на території України, поки не відомо.
Документи, які вже підписані, — це тільки декларації про наміри. Детальних планів про будівництво поки не розробляли. Країни-учасники займаються пошуком коштів.
Магістраль поєднає Середземне, Балтійське та Чорне моря. І проходитиме через 9 країн: Литву, Польщу, Словаччину, Угорщину, Румунію, Болгарію, Грецію, Туреччину та Україну. Кінцевими точками маршруту стануть: на півночі — міста Клайпеда в Литві та на півдні — Салоніки в Греції.
Проект уже називають новим «шовковим шляхом». Міністр інфраструктури і розвитку Польщі Анджей Адамчик сказав, що вартість одного кілометра дороги не перевищить середнього показника по Європі. На сторінці міністра інфраструктури України Володимира Омеляна у Facebook, після закінчення засідання польських та українських чиновників 24 листопада, з'явилася така інформація щодо проекту автобану:
«Ми повинні максимально використати транзитний потенціал України, для цього пропонуємо з’єднати одним шляхом Чорне та Балтійське море, щоб запровадити логістичний коридор від Південних портів України (Одеса, Миколаїв, Херсон) та Північних портів Польщі (Гданськ, Гдиня)», - пише нардеп Дубневич.
За словами чиновника, втілення проекту можливе уже найближчим часом.
Для того, щоб дізнатися, на якому етапі перебуває процес підготовки та через які міста Вінниччини буде проходити магістраль, ми написали запит у Міністерство інфраструктури України. Відповідь прийшла швидко. Кажуть, що це питання не до них, а до Укравтодору. З цього відомства також відписалися — проект магістралі не розроблений.
У Вінницькій службі автомобільних доріг поки не змогли нічого прокоментувати.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер