Біль на наших вулицях: що у Вінниці нагадує про війну та її наслідки

Біль на наших вулицях: що у Вінниці нагадує про війну та її наслідки
  • За останні кілька років у нашому місті сталося чимало змін, пов’язаних з війною. Розбиті Будинок офіцерів та будинок побуту Ювілейний, поряд з якими стела на спомин про загиблих 14 липня 2022 року. Біля краєзнавчого музею Стіна пам’яті з сотнями імен полеглих Героїв та Героїнь. Що ще не дозволяє забувати про ціну, яку Вінниця сплачує у цій війні?

У Вінниці чимало місць, повʼязаних з війнами та шануванням памʼяті загиблих у них земляків. Якщо говорити за добу УНР, а також повстанців, то неподалік «Книжки» можна побачити памʼятник Січовим стрільцям та воїнам ОУН-УПА. Шану загиблим у Другій світовій червоноармійцям складають на Меморіалі Визволення, що на Київській. Літак МіГ-15 на площі Костянтина Могилка встановлений на честь льотчиків-визволителів в роки тієї ж війни.  

Неподалік Універмагу встановлено монумент жертвам Сталінського терору. У Центральному парку є пам'ятний знак жертвам Голодомору, а також Жертвам сталінських репресій. У Вінниці не забувають вшановувати памʼять євреїв, загиблих під час Голокосту. Є скульптура воїнам-афганцям та жертвам Чорнобильської трагедії.

Насправді у нашому місті є й чимало інших місць памʼяті, що про них багато хто навіть не чув або просто забув. До прикладу, погруддя підпільниці Лялі Ратушної, пам'ятні знаки студентам та викладачам, що загинули у боях під час Другої світової, або ж загиблим міліціонерам. Воно й не дивно, адже час спливає і все менше лишається тих, для кого застиглі в бронзі чи граніті події та особистості мають суттєве значення. 

Відео дня

Необхідність та бажання знову вшановувати памʼять зʼявилася у містян після Революції Гідності. Коли на Майдані у Києві загинули три наші земляки: Максим Шимко з Вінниці, Валерій Брезденюк та Леонід Полянський зі Жмеринки. У 2014 році міська рада перейменувала площу Театральну на майдан Небесної Сотні. За чотири роки опісля на ній постало «Дерево Свободи» — памʼятник на честь Небесної Сотні. Зʼявилася у нас й вулиця Максима Шимка. 

Після розв'язання росією гібридної війни на Сході нашої країни, сумні звістки почали надходити до Вінниці з фронту. У червні 14-го біля Словʼянська героїчно загинув військовий льотчик Костянтин Могилко. На його честь названа вже загадана вище площа у мікрорайоні Вишенька. У серпні того ж року на Луганщині у бою загинув прикордонник Євген Пікус — його іменем названа вулиця. Ще за пів року, у лютому 15-го, під мінометним ворожим вогнем у Дебальцевському котлі перестало битися серце батальйонного кухаря Тараса Сича — на його честь щороку проводять фестиваль польової кухні.  

На початку 2015-го на Європейській площі встанови памʼятний знак Небесній Сотні та загиблим Героям АТО. Він має вигляд національного герба, всередині якого зображено падаючого сокола. Пізніше до композиції додали монітор, що на ньому транслювалися світлини та імена полеглих вінничан та вінничанок. Ще пізніше абревіатуру «АТО» замінили на «АТО/ООС». 

Час йшов і частина суспільства оминала увагою вже й нові символи. Біля памʼятного знаку АТОвцям перехожі зупинялися все рідше, як, власне, і біля «Дерева Свободи». На тематичних фестивалях промови про подвиги земляків також ставали «сухішими». Бо більшість звикла, що війна десь далеко.

Однак знову усе змінилося у лютому 2022, коли росія розвʼязала повномасштабну війну. Крокуючи вулицями міста сьогодні, можна побачити величезну кількість перманентних нагадувань про те, що війна триває. 

Першим постійним нагадуванням, що від нього не відвести очей, став зруйнований Будинок офіцерів та будинок побуту «Ювілейний». Випущені ворожі ракети забрали у містян не лише найбільшу концертну залу, але й 29 безневинних життів. Цивільних. Серед яких троє маленьких дітей.

Напередодні першої річниці трагедії, неподалік місця влучання встановили Стелу памʼяті про загиблих внаслідок ракетного удару. На памʼятнику зображено 29 голубів, що відлітають у небо. 

Алею Героїв на Сабарівському кладовищі бачать не всі, а хто бачить, не може стримати сліз. Зараз вона виглядає як один великий сектор виключно з військовими похованнями. На цьому клаптику вінницької землі вже знайшли останній спочинок сотні містян та містянок. 

Чи не біля кожної могили майорить державний стяг, а також прапори підрозділів, у лавах яких загиблі боронили Вінницю. Прийшовши на Алею Героїв, майже завжди можна побачити не тільки свіжі квіти, але, на жаль, й могили.  

Стіну памʼяті відкрили у серпні 2023 року. Побачити її можна в центрі міста, біля пам'ятнику Шевченку. Ця модульна конструкція справді нагадує стіну, що має гранітний фундамент і поділена на площини. Площини містять по 20 слотів, в кожному з яких портрет Героя чи Героїні, ім'я та прізвище, роки життя та місце загибелі. Кілька разів конструкцію розширювали. Влітку ми нарахували на ній 620 імен. На це ж місце перенесли й пам'ятний знак загиблим Героям АТО/ООС. 

Взимку 2024 року у Вінниці зʼявилася книгарня «Герої». Відкрили її в памʼять про загиблого на фронті вінничанина Миколу Рачка. Рідні Колі зробили це як втілення однієї з його мрій. Всередині можна не лише придбати книжки, але й дізнатися багато цікавого про людину, на честь якої вона заснована: там майже завжди можна зустріти когось із рідних або друзів Миколи, які залюбки про нього розкажуть. 

За час існування, у «Героя​​х» вже пройшло чимало презентацій книжок сучасних українських авторів та авторок, зокрема військовослужбовців. У книгарні нерідко можна зустріти й знаменитостей, які, дізнаючись історію її створення, заходять туди під час своїх відвідин Вінниці. До прикладу, письменника Сергія Жадана, учасників музичних гуртів Latexfauna, Schmalgauzen тощо.

Фото: Visit Vinnytsia

У травні на Європейській площі зʼявилася нова локація для вшанування загиблих Героїв та Героїнь. В одну з тамтешніх клумб кожен охочий може встромити прапорець на згадку про загиблого захисника чи захисницю. Наразі там зо дві сотні стягів різного розміру. Більшість державні, і містять імена полеглих. 

Про війну нагадують й вулиці, що носять тепер імена тих, хто нещодавно ними ходив. З 2022 у різних частинах Вінниці їх зʼявилося чимало. Якщо дивитеся на адресний покажчик і бачите ці імена, знайте, що вони названі на честь містян, які віддали за Україну найцінніше:

Юрій Степанюк, Денис Лабунський, Денис Бабій, Роман Карпов, Сергій Баранов, Володимир Іпатов, Олександр Марушевський, Олег Мазур.

Фото: iam_ivanna

Нагадуванням є й меморіальні дошки на честь загиблих оборонців з Вінниці. Наразі їх усі не перелічити, адже встановлюють їх у школах та вишах, де навчалися загиблі, підприємствах, де працювали, біля будинків, що в них жили.

Днями такі пам’ятні знаки відкрили одразу в трьох міських ліцеях: №13, №32 та №29. На знаку в останньому увічнені імена 29 Героїв. Схожі нагадування про своїх учнів планують відкрити й в інших вінницьких школах. 

У Вінниці також можна побачити величезні стінописи, присвячені загиблим військовим. На вулиці Лялі Ратушної відкрили мурал, присвячений старшому лейтенанту Олександру Біліку на псевдо «Топ​​аз». На ньому зображено самого вінничанина зі зброєю у руках. За спиною намальовано ангела. Загинув Герой під Бахмутом. 

Інший стінопис прикрасив багатоповерхівку по вулиці Князів Коріатовичів. На ньому зображено величезну горилу у блакитному береті морської піхоти. Мурал створили в памʼять про вінничанина Максима Несеверенка на псевдо «Конг». 

Про те, що триває війна, щоранку містянам нагадують з гучномовців, коли о 09.00 починається загальнонаціональна хвилина мовчання. Цей час потрібно присвятити тим, хто віддав життя за Україну. 

Впродовж хвилини мовчання весь громадський транспорт Вінниці завмирає. Однак, на жаль, чимало перехожих та власників приватних автівок продовжують рух, нехтуючи повагою до наших полеглих Героїв та Героїнь. 

Фото: i-vin.info

Перманентним, але від того не менш важливим явищем для міста, стали й акції-нагадування, які проходять щосуботи. У різних жвавих частинах Вінниці можна побачити людей з плакатами, які прагнуть привернути увагу до питання обміну полоненими, зокрема військовополонених оборонців Маріуполя. 

Фото: i-vin.info

Ще одним воєнним нагадуванням стала нещодавня релокація памʼятника композиторові Миколі Леонтовичу з прифронтового Покровська до Вінниці. До міста на Донеччині сунуть росіяни і місцева влада вирішила евакуювати один зі своїх символів у безпечне місце. Тимчасовий прихисток знайшли саме у Вінниці

Монументальну композицію встановили у Центральному парку на місці, де колись стояв памʼятник російському письменнику Максіму Горькому. 

Читайте також:

«Навіть врукопаш билися з кацапами». Золотий хрест отримав воїн, який пішов на фронт у 19

Чому багато ветеранів не можуть «знайти себе» в цивільному житті та як їм можна допомогти?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
×
0%
  • Костя 11 жовтня 2024 р.
    Алею слави сховали за містом, тільки у Вінниці таке
keyboard_arrow_up