Безкоштовні гарячі обіди для вінницьких учнів 1-4 класів будуть з листопада. І ось чому

- Урядовці анонсували, що гарячі обіди для всіх учнів початкової школи в Україні будуть безоплатними уже з жовтня.
- Для цього з Держбюджету виділяють гроші на місця, зокрема Вінниця отримає понад 32 мільйони гривень.
- Але уже минули два тижні жовтня, а безоплатних обідів для школярів немає. Їх почнуть давати не раніше 4 листопада. Чому так?
Раніше гарячими обідами у школах забезпечували тільки пільговиків. Та й то, коштом місцевого бюджету. Тепер же всіх школярів 1-4 класів, для чого з державного бюджету виділяють 2 мільярди гривень субвенції. І це відбудеться від жовтня, повідомило Міністерство освіти України.
Такий анонс обурив вінницьких батьків школярів, адже жовтень розпочався, а люди як платили за обіди своїх дітей, так і продовжують це робити. Освітяни натомість «розводили руками»: мовляв, про запроваджені Урядом зміни не чули й не було ніяких роз’яснень.
То чому ще немає у вінницьких школах безоплатних обідів для усіх учнів 1-4 класів? З таким питанням ми звернулися до міського департаменту освіти.
Має бути дотримана процедура
Заступниця директора департаменту освіти міськради Наталія Мазур розлого пояснила, що постанова Кабміну №1145, якою запровадили порядок надання державної субвенції на гарячі обіди для початкової школи, була затверджена урядом 4 жовтня.
Більшість шкіл Вінницької міської громади отримують харчування від КП «Меридіан». Через це застосовується «аутсорсинг» (харчування учнів надається іншою організацією) і за тією ж урядовою постановою Вінниця отримує тільки 70% від вартості обідів за рахунок державної субвенції. А це 32,6 мільйона гривень.
Інші 30% має доплатити місцевий бюджет. За розрахунками освітян, це ще 13,7 мільйона гривень.
— Вже у жовтні ніяк не вийде організувати безкоштовні гарячі обіди. Кабмін прийняв постанову, якою розробили порядок, 4 жовтня. Свої роз'яснення до постанови Міносвіти надало 8 жовтня. І ми їх отримали тільки 9 жовтня, — каже заступниця директора департаменту освіти Вінницької міськради Наталія Мазур.

На підставі того, що один обід для школярів-початківців коштує 50 гривень, департамент освіти зробив розрахунки про додаткову потребу в співфінансуванні з місцевого бюджету.
— Того ж 9 жовтня ми оперативно здійснили розрахунки. Направили лист про необхідність внесення змін до бюджету громади в частині отримання субвенції з Держбюджету, та про потребу в співфінансуванні обідів з місцевого бюджету й 10 жовтня на засіданні виконкому ці зміни розглянули та ухвалили, — каже Наталія Мазур.
Вона додала, що зміни до бюджету громади, ухвалені виконкомом, мають ще затвердити на сесії міськради. Але, щоб не втрачати час школи уже проводять тендери на закупівлю послуги з харчування.
На гарячі обіди проводять тендери
Тендери оголосили уже з 11 жовтня, бо, як пояснила заступниця директора департаменту освіти міськради, використання бюджетних коштів має здійснюватися відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі».
— За законодавством про публічні закупівлі є певні терміни на проведення торгів: строк на подання пропозицій, час на звернення учасників щодо надання роз'яснень, оскарження умов закупівлі, розгляд пропозицій замовником, укладення договору тощо, — каже заступниця директора департаменту освіти міськради Наталія Мазур. — І за умови дотримання процедури та успішного проведення торгів, заклади освіти зможуть укласти договори на послугу з приготування гарячих обідів не раніше 29-30 жовтня
За її словами, гарячі обіди для учнів початкової школи можуть бути вже з 4 листопада.
— Оскільки з 28 жовтня по 3 листопада мають бути осінні канікули в школах, то виходить, що безкоштовні гарячі обіди для учнів 1-4 класів вдасться організувати з 4 листопада. Цей найкоротший термін, який може бути за умов дотримання законодавства щодо використання бюджетних коштів, — сказала Наталія Мазур.
Які страви купують школи? Приблизне меню
Приміром, початкова школа №5. 11 жовтня заклад оголосив тендер на харчування 986 дітей з очікуваною вартістю 2 мільйони 612 тисяч гривень.
Орієнтовна вартість одного обіду — 50 гривень. І замовляють уже готові страви. Ще опублікували приблизне осіннє меню:
- Понеділок. Салат з гарбузом і яблуком / з помідорів та солодкого перцю / з помідорів та огірків / та сир твердий; курка по-італійськи; каша булгур / пшенична, узвар.
- Вівторок. Салат з моркви з сиром; відбивна з філе / паличка куряча; каша «Сонячна» кукурудзяна / кускус; хліб цілозерновий; чай; фрукти свіжі.
- Середа. Овочі тушковані, яйце варене; каша молочна з крупою / гарбузова / з сухофруктами та маслом вершковим; напій лимонно-апельсиновий з цикорієм; фрукти свіжі.
- Четвер. Овочі свіжі / варені / квашені; макаронник з сиром / макарони відварні з сиром твердим; хліб цільнозерновий; сік фруктовий; фрукти свіжі.
- П’ятниця. Салат з капусти, моркви та зеленого горошку; рибні нагетси / котлети; картопля відварна / пюре; запечений бутерброд з сиром; компот / кисіль.

А зимове меню виглядатиме так:
- Понеділок. Морква вітамінна з лимонним соком / морква припущена; Нагетси / биточки / курячі; Каша пшенична «Артек» / кускус; хліб цілозерновий; какао; фрукти свіжі.
- Вівторок. Овочеве асорті, сир твердий; котлета куряча з кетчупом / м’ясо куряче тушковане; горохове пюре; чай з лимоном / трав’яний; фрукти свіжі.
- Середа. Буряк тушкований зі сметаною / з сухариками; фіш бол у соусі; картопляне пюре; хліб цілозерновий; напій каркаде / з цикорієм; фрукти свіжі.
- Четвер. Салат зі свіжої капусти з кунжутом / з квашеної капусти / з квашених огірків; омлет з орегано / паровий / яйце варене; каша «Сонячна» кукурудзяна; хліб цілозерновий; кефір / йогурт; фрукти свіжі.
- П’ятниця. Салат овочевий / з варених овочів / вінегрет; макарони відварені з сиром твердим; сік фруктовий; фрукти свіжі.
І осіннє, і зимове меню розписане на чотири тижні. Кожен із них дещо відрізняється від попереднього. Поживна цінність кожного обіду складає, в середньому, 400-450 Ккал. Повністю з меню можна ознайомитися у тендері, в Додатку 2 технічні вимоги до предмета закупівлі.
Вінницькі батьки школярів 1-4 класів! Як вам таке харчування? Пишіть у коментарях.
Читайте також:
«єОселя». Скільки вінничан купили житло за державною іпотекою?
На майже 2 мільйони Вінниця купує комп’ютери. Які саме та чи є переплата?
Страшні ДТП, що сталися на Вінниччині цього року. Які їх причини та чи можна було запобігти?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Оксана ШкурінаБрехня брехнею поганяє
-
Александр СавчукЗа гроши платників податків а не безкоштовні сувок гнилий в держави нема і ломаної копійкі