Старша по будинку Світлана Андрушко каже, що показники взяли з загального лічильника на будинку. Але, як стверджує жінка, дані, які зафіксовані в акті-обстеженні, були взяти не в її присутності, й свій підпис вона на цьому акті не ставила. Перевірити показники жителі багатоповерхівки не можуть, бо ключі є тільки в працівників тепломережі. У підприємстві “Вінницяміськтеплоенерго” розповіли, що борг за лютий нарахували по загальному лічильнику та пропорційно розподілили між жильцями, в квартирах яких немає індивідуальних лічильників.
Мешканці будинку не розуміють, чому раптово стали нараховувати гарячу воду по загальнобудинковому лічильнику. А у підприємстві журналісту відповіли, що про зміни в схемі нарахування для мешканців без приладів обліку повідомляли заздалегідь.
- У грудні минулого року ми розклеювали оголошення, що нарахування гарячої води буде по загальному лічильнику, - каже контролер-ревізор відділу сектора збуту Раіса Гурба. - Підприємство несе збитки, бо люди без приладів обліку в квартирах використовують більше води, ніж вказано по нормі. А воду ми закуповуємо у “Водоканалі”. Тому вирішили змінити схему оплати.
Звідки підписи та нереальні рахунки?
Світлана Андрушко є старшою по будинку на Стеценка, 5. Це колишній гуртожиток, в якому жильці отримували кімнати, а згодом переробили їх на квартири. Так, загалом в домі 155 квартир на 230 сімей. І за один місяць вони “використали” 700 кубометрів води.
Старша по будинку: "Це не мій підпис. Його підробили!"
- У мене стоїть бойлер, тому за гарячу воду я не плачу, - каже Світлана. - Про втричі більші рахунки мені почали скаржитися мешканці будинку. Приходять до мене, і кажуть - чому ми повинні платити 1200-1400 гривень за місяць? Хоча за січень було 400-500 гривень.
Старша по будинку стверджує, що вона не підписувала акт-обстеження з показниками за лютий. І немає поряд ініціалів, лише її прізвище. У “Вінницяміськтеплоенерго” Світлані розповіли, що контролер, який звіряв показники - “найчесніший чоловік, і підписи ніяк не підробив би”. Але надати докладний розрахунок по рахунках людей, у яких немає лічильників - відмовились.
Реально? За лютий місяць мешканці будинку без приладів обліку нагнали понад 400 кубометрів води.
Старший контролер, яка відмовилась називати своє прізвище, вказала, що 282 з “копійками” куби використали мешканці, в яких є лічильники на гарячу воду. І більше 400 кубів води використали ті, в кого лічильників нема.
Люди, які живуть у цьому будинку, не знають, чому саме з лютого їм почали нараховувати оплату по загальному лічильнику.
Володимир Дубина, мешканець будинку на Стеценка, 5. "Не захотіли розповісти, як з'явились такі рахунки. Відфутболили!"
- Мені нарахували 1400 гривень і я вже заплатив, - свариться мешканець будинку Володимир Дубина. - А як вони це нарахували, не розказали. Мовляв, ксерокопію не дамо, розрахунки не дамо. За всіма питаннями відправили до старшої будинку. Відфутболили і все. Бачте, у них усе законно!
Лічильник за сімома печатками
Сторонім чи Стороннім? За цими дверима гудить бойлер. І там лічильник. Але ключів немає
Перевірити показники лічильника на свій будинок мешканці не можуть. Бо в бойлерну, де він стоїть, мають доступ тільки працівники “Вінницяміськтеплоенерго”. Відповідальний за стан індивідуального паливного котла на Стеценка, 5 Михайло Колесник відповів, що бойлер був куплений за кошти міста, і переданий на баланс підприємства.
А той самий контролер енергонагляду, який взяв показники з загального лічильника, Олександр Сташко вказав, що був у бойлерній разом з мешканцями.
- Як вони можуть знати, що показники нереальні? - здивовано питає Олександр. - Я ж ходжу з мешканцями будинку і звіряю показники. Ото мабуть людей “клюнули” великі рахунки, бо не вміють економити.
Помилки немає, а рахунки ще зростуть
Валентина Опушко, юристконсульт комунального підприємства
В офісі підприємства "Вінницяміськтеплоенерго" на вулиці 600-річчя, 13 юрисконсульт Валентина Опушко розповіла, що рахунки на воду у мешканців без лічильника будуть ще зростати.
- Усі без виключення комунальні послуги нараховуються або по нормі, або по засобах обліку, - каже юрисконсульт. - У Вінниці норма гарячої води на людину складає 3,15 кубометра в місяць. Але якщо встановлений у будинку загальний лічильник, то вираховуємо об’єм гарячої води по ньому. Це вказано в постанові Кабміну №630 від 2005 року. (http://goo.gl/w30CJw - див. пункт 11).
- І як тоді роблять розрахунки на одну людину? - питає журналіст.
- По солідарному розподілу, - відповідає Опушко. - Вираховують із загальної кількості спожитої води показники лічильників у людей в квартирах. Далі, множиться на вартість одного куба - 39, 55 гривні. І розподіляють пропорційно кількості мешканців у квартирі.
Як платити менше?
Також Валентина Опушко розповіла, що робити, щоб зменшити плату за гаряче водопостачання.
- Найкращій варіант - це встановити лічильник на гарячу воду та платити за фактом, - каже вона. - Так людина буде знати, скільки вона використовує. Але якщо людина не бажає ставити лічильник та проживає в квартирі одна, хоча зареєстровано кілька осіб, то потрібно прийти з довідкою. В цьому документі має бути зафіксовано фактичне перебування тих осіб, які зареєстровані, але не живуть по цьому адресу.
P.S. Старша по будинку Світлана Андрушко подзвонила журналістам RIA напередодні виходу статі у друк. Розповіла, що до неї приходив контролер Олександр Сташко, і приніс на підпис новий акт-обстеження за березень, з цифрою - 750 кубометрів! Але звіряти показники разом з мешканцями будинку не пішов, бо “ключей немає”. І пообіцяв, що через кілька днів з’явиться з ключами, щоб показати мешканцям будинку реальні цифри на лічильнику.
Скільки коштує та як встановити лічильник?
Ціна на новий побутовий прилад обліку гарячої води в українських інтернет-магазинах коливається від 100 до 250 гривень. Встановленням лічильників мають займатися сантехники з ЖЕКів або інших підприємств, які обслуговують будинки. Згідно з законом “Про метрологію та метрологічну діяльність” монтаж лічильників мають проводити безкоштовно. У Вінниці таку послугу виконують і приватні підприємства - це сервісна служба “Домовой”, сервісний центр “Гарант-майстер”, “Ремонт по заявці” . Вартість їх послуг коливається від 150 до 500 гривень (при наявності лічильника).
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
2. Претензии-вопросы и т.п общение с ЛЮБОЙ организацией - только ПИСЬМЕННО (запрос-требование) под входящий номер в приемной . Через 30 дней (по закону "Об обращении граждан" ) получите ответ с печатью (который потом сможете предъявить) и организация подумает что и как ВАМ ответить ( а слова "очень честный" - "не дам" - "не знаю" - это их слова , а как знаем "слова к делу не пришьешь")