П’ять півтораметрових писанок до дня Великодня вже стоять на Майдані Незалежності. Три з них розмалювали художники. Інші дві розфарбовували охочі з допомогою професійних майстрів із художньої школи та митців із громадської організації «Лабораторія актуальної творчості».
Зацікавили писанки не тільки вінничан. Гості з Гани, Сомалі, Єгипту та інших країн, які тепер навчаються у медичному університеті, спробували себе у ролі українських майстрів з писанкарства. Наприклад, Домінік ніколи нічого схожого не розфарбовував, проте процес його захопив.
– Це дуже цікаво. Я не знав, що так малюють писанки. Раніше я боявся малювати, але тепер спробував, – додав Домінік.
Ескіз писанки, яку розмальовував хлопець та його друзі, створив художник Олександр Никитюк. За основу митець взяв вінницькі культові споруди різних конфесій. Деякі з них можна зараз побачити тільки на писанці і на світлинах, з яких художник ці храми змальовував.
– Там і католицький і греко-католицький храм, і православні церкви. Ми знайшли дуже багато старих фотографій, як виглядали церкви Вінниці у давнині. Багато чого зараз вже немає. Я звів храми в одному малюнку. Але між ними поставив сакури як символ миру, – розповів Олександр Никитюк, представник громадської організації «Лабораторія актуальної творчості».
Ще одну писанку почали розмальовувати вчителі художньої школи розам зі своїми вихованцями. Спершу розфарбували ту частину, до якої складно добратися. Кажуть, що розмальовувати писанку неважко навіть художникам, тому що площина яйця велика.
– Ескіз належить нашій викладачці. Він дуже символічний. Символіка тут українська традиційна, а також має і християнську символіку. Внизу намальовані рибки – це символ християнства, Ісуса Христа. Також є традиційні для України квіти. Одна половинка писанки – це день, інша – ніч, – розповіла Ярослава Бондар, заступник директора з навчально-виховної роботи Вінницької дитячої художньої школи.
Коли вінничани розфарбують писанки, вироби покриють спеціальним лаком, щоб їх не пошкодила негода. Якщо ж хтось не встиг долучитися до розмальовування гігантського яйця, зможе це зробити ще 18 квітня, на третій день великодніх свят. Після того усі писанки заберуть з майдану. Повернуть назад вже на наступні свята.
Цей матеріал було підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер