30 років тому перепоховали Стуса. Хрест на його могилі у Києві – з ямпільського пісковика

30 років тому перепоховали Стуса. Хрест на його могилі у Києві – з ямпільського пісковика
Такої кількості синьо-жовтих стягів, як 19 листопада 1989-го, Київ у радянські часи ніколи не бачив. У цей день у столиці небайдужі українці віддали шану Стусу, Литвину, Тихому, замордованих комуністиним режимом у таборах. У колоні були й вінничани. Один з них - Станіслав Чернілевський - виступив ініціатором перепоховання Героїв. Фото Сергій Марченко з сайту Радіо Свобода
  • 19 листопада 1989-го тисячі людей у Києві прийшли віддати шану борцям за Україну – Василю Стусу, Юрію Литвину та Олексі Тихому
  • Напередодні у Борисполі приземлився літак, який доставив з Пермської області останки їхніх тіл
  • Одним з ініціаторів і організаторів акції з перепоховання був наш земляк з Мурованокуриловецького району поет і режисер Станіслав Чернілевський
  • Козацькі хрести на їхніх могилах на Байковому цвинтарі виготовлені з ямпільського каменю-пісковика

Серед учасників акції були і вінничани. Станіслав Чернілевський, мала батьківщина якого у селі Жван Мурованокуриловецького району, один з тих, хто ініціював перепоховання. Він, поет і режисер, зняв фільм про подію – «просвітлої дороги свічка чорна». Стрічка документальна у жанрі кіно триптих. Матеріали з неї дотепер використовують науковці, студенти, активісти. До речі, 8 листопада нинішнього року пану Станіславу присвоєно звання «Заслужений діяч мистецтв України».

-Люди збиралися у дворах, на вуличках, прилеглих до Софіївської площі, - згадіє розповідь брата Валерія Володимир Лазаренко. – Синьо-жовті прапори ховали під одягом. Коли автобуси з трунами виїхали на майдан, зовсім скоро на ньому, як кажуть, яблуку ніде було впасти.

Відео дня

До того влада забороняла використання української символіки. Жовто-сині червоно-чорні стяги компартійні ідеологи називали націоналістичними. За них можна було отримати тюремний строк. Однак цього разу їх не виривали з рук учасників акції.

Її учасник, вінницький поет і журналіст Валерій Лазаренко, ще звечора поїхав до столиці. Про проведення перепоховання ніде не повідомлялося. –Валерій говорив, що йому подзвонив з Києва Антоненко-Давидович, він був знайомий з ним ще під час навчання в університеті, - згадує Володимир Лазаренко. – Казав, що зустрічав на акції рухівця Вовка, Гурина. Бачив нашого земляка знаного поета Миколу Луківа.

Відспівували наших патріотів у храмі на Куренівці. Звідти труни привезли на Софіївську площу.

-Валерій розповідав, як кадебісти і міліція намагалися завадити організації мітингу біля Софії, - продовжує Володимир Лазаренко. – Коли вийшли з храму, треба було перейти через залізничну колію, а вже звідти рухатися на Софіївську площу. Раптом учасникам сказали, що через колію проходити небезпечно, бо може йти потяг. Пропонували інший шлях, який не виводив до Софії. Люди не дослухалися до застережень.  Незабаром з Куренівки три автобуси з трунами прибули на майдан біля храму святої Софії.

На жаль, Валерія Лазаренка, уже давно нема з нами. Він також зазнав утисків комуністичного режиму. За активну пропаганду рідної мови його виключили з університету імені Шевченка. Пізніше, коли відслужив у війську, не дали можливості відновитися в університеті.

Після мітингу на Софіївській площі колона рушила по Володимирській до пам’ятника Шевченку, що навпроти червоного корпусу університету його імені.

Весь шлях труни несли на плечах. Робили це знані на той час патріоти, які виступали проти комуністичного режиму, Лукяненко, Чорновіл, Горинь... Так само планували пройти до Байкового цвинтаря. Однак кадебісти і міліція поставили умову: труни мають бути перевезені тільки автобусами.

У той день Київ припорошило першим снігом. Колона людей з прапорами прибула на Байкове кладовище. Над кожною могилою встановили дерев’яні хрести. Пізніше їх спалили.

-Було вирішено поставити кам’яні козацькі хрести, - розповідає лауреат премії імені Стуса поетеса Ніна Гнатюк. – Виготовили їх у Ямполі, з пісковиків, добутих у кар’єрі над Дністром.

Перепоховання  трьох борців за незалежність України  - Стуса, Литвина, Тихого - стало чи не першою акцією спротиву комуністичному режиму. До розпаду СРСР залишалося менше двох років.

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (7)
  • Alex Timo
    Досі не відновили його садибу на метро Житомирській, натомість будують висотку...
    Торон Туй reply Alex Timo
    Сортир на том месте поставить.
  • Торон Туй
    Все достижения этого "поэта" только в том, что из-за скверности характера ему пришлось посидеть в советской тюрьме.
    Alex Timo reply Торон Туй
    Згинь нечисть
  • Михаил Товкач
    пласмасови
  • Oleksiy Vasylchuk
    Поліцейські не винні, звідки вони знають, що водій може пригальмувати біля пішохідного переходу і пропустити пішохіда
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
20:04 Рятувальники винесли непритомну жінку з палаючого будинку в Брацлаві photo_camera 19:11 Радісна звістка: п'ятеро вінничан повернулися додому з полону. Наймолодшому — 20 play_circle_filled photo_camera 19:09 На Привокзальній Volkswagen збив 55-річного пішохода 18:20 Підлітки з Балаклії позмагалися з вінничанами в футболі, легкій атлетиці і боксі photo_camera Від читача 13:38 Петиція для коханого чоловіка і найкращого татка 18:17 У Вінниці затримали 27-річного наркозакладчика з амфетаміном 17:25 Пенсії зростають, але не встигають за цінами. Які виплати у вінничан? 17:14 «Нива» не змогла продовжити переможну серію. Поступилася в Чернігові 16:43 На Вінниччині за добу ліквідували 28 масштабних пожеж на відкритих територіях photo_camera 16:01 На велодоріжці водійка Peugeot збила 15-річну дівчину на електросамокаті 15:08 Вінницькі надзвичайники перевірили храми до Великодня play_circle_filled 15:00 Привітання Юлії Тимошенко та народного депутата від ВО «Батьківщина» Олега Мейдича (Пресслужба партії ВО «Батьківщина») 14:45 Жінка з парасолькою: розповідаємо історію скульптури біля готелю «Франція» 14:02 Біля Бродецького у ДТП загинув 84-річний мотоцикліст з Бердичева 13:13 Аварія біля Василівки: четверо людей у лікарні після зіткнення двох авто photo_camera 12:12 До якого храму підете освячувати великодні кошики? Ми запитали вінничан 11:27 «Наречена» за 50 тисяч намагалася вивезти ухилянта. Це була її друга спроба 10:45 Вінниця в Instagram. Кращі фото за 14 – 19 квітня photo_camera 10:01 Що не можна робити у Велику Суботу: традиції та заборони напередодні Великодня 09:06 На Великдень діятимуть обмеження на масові зібрання
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up