2022-й проголошено роком області. Розпочинаємо проект «Вінниччині-90», приєднуйтеся…

- У лютому 2022-го виповнюється 90 років з часу створення нашої області.
- Ювілейну дату відзначатимуть протягом усього року — так вирішили депутати обласної ради.
- Якою була область у час її створення і якою є нині?
- Розпочинаємо проект «Вінниччині-90», просимо читачів надсилати свої спогади, розповіді, фотографії про цікаві факти з життя регіону і Вінниці.
Вінницьку область створили у числі п’яти перших у колишньому Радянському Союзі. Датою її заснування є 27 лютого 1932 року. Разом з нашою у тому ж році з’явилися на карті Дніпропетровська, Київська, Харківська і Одеська області.
Було 69 районів, нині їх — шість
На час свого створення Вінницька область об’єднувала два міста — Вінницю і Бердичів, а також 69 районів (частина з них згодом відійшли до Хмельницької, Житомирської, Кіровоградської і Черкаської областей).
Населення області становило тоді 5,1 млн.осіб, з них у Вінниці проживало 60 тисяч. Область вважалася найбільш густонаселеною: на один квадратний кілометр території припадало 129 мешканців.
Загальна площа області становила 5,2 млн.кв.км (нині 26,5 тис.кв.км). До речі, у наш час за територією Вінниччина дев’ята в Україні.
До минулого року в області нараховувалося 27 районів, 18 міст, 29 селищ міського типу, а також 1466 сіл із загальною кількістю населення 1,6 мільйона осіб.
Починаючи з 2020-го, кількість районів зменшилася до шести,
створено 63 об’єднані територіальні громади (ОТГ). Таким є результат адміністративно-територіальної реформи.
Щороку змінює своє обличчя Вінниця, уже декілька разів поспіль місто визнають кращим в країні для проживання.
У три рази більша за Кіпр і не тільки
Вінниччина за територією більша від деяких країн Європи. Наприклад, її площа утричі перевищує острівну державу Кіпр. Наш край має площу більшу, ніж держава Ізраїль. Не набагато менша у порівнянні з Бельгією, чи сусідньою Молдовою.
В області проходить понад 200 кілометрів кордону з Молдовою і частково з невизнаною Придністровською Молдовською Республікою.
Сусідами вінничан є мешканці семи областей — Київської, Хмельницької, Чернівецької, Житомирської, Кіровоградської, Черкаська, Одеської.
Територією проходять дві міжнародні автомагістралі, а залізницею можна добратися як до столиці, так і в південний, чи західний регіон або на схід.
У Вінниці розташований єдиний у центральному регіоні держави аеропорт зі статусом міжнародного.
Про знакові місця краю можна не нагадувати. Поро них бгато пишуть, розповідають туристам. Зокрема, про музей-садибу Пирогова і некрополь із забальзамованим тілом видатного вченого-хірурга. Або ставку Гітлера Вервольф. Манить до себе історична Буша з її історико- культурним заповідником з однойменною назвою села. Цю місцевість називають місцем сили.
А скільки згадок є про Тульчин з його Палацом Потоцьких та іншими пам’ятками архітектури. Мелодія «Щедрика» Миколи Леонтовича звучить у багатьох країнах світу. Невдовзі, у дні Новорічно-Різдвяних свят знову будемо чути передзвони і слова відомої колядки.
І про Лядівський печерний храм, в якому нині діючий чоловічий монастир, теж багато сказано.
Подивитися на вінницький фонтан Рошен приїздять екскурсанти з різних міст держави і з-за рубежа.
Що ще можна розповісти про наш край?
«Дамо країні вінницькі лимони!»
Напередодні ювілею ми віднайшли декілька фактів з історії регіону, про які майже не згадується. Але ж це теж наша історія.
У 50-х роках обласна газета надрукувала статтю під заголовком «Дамо країні вінницькі лимони!». Тема вирощування лимонів у нашому краї звучала у ще низці газетних публікацій. Науковці-аграрї, агрономи-практики переконували, що в наших умовах можуть рости лимони. Закликали до їх вирощування.
Пізніше стало зрозуміло, що це був один з тодішніх так званих «перекосів» комуністичної системи.
Але партія сказала: будуть рости лимони — треба виконувати.
У південний Ямпільський район завезли тисячу штук саджанців лимонів з Кавказу. Щоб взимку не замерзли, для них виготовили теплиці-напівтранщеї.
Втім, як не старалися, а лимонам все одно не сподобався наш клімат. Померзли саджанці. Наступного року ситуація повторилася.
Відмовилися від затії тихо, без пафосу, з яким починали акцію.
Декілька фактів з історії краю
На ч ас створення області, у 1932-му, тодішній ринок Каліча з’єднали трамвайною колією з обласною лікарнею імені Пирогова. На все місто в автопарку нараховувалося 11 автобусів. Потреби жителів Вінниці у міському транспорті задовольнялися на 20-25%%.
На душу населення припадало 3-4 квадратних метри житла, майже все воно без зручностей.
Відділення зв’язку мали третина сільрад області.
У1934 році в області нараховувалося вісім інститутів, з них три педагогічні, медичний, фармацевтичний, зоотехнічний, Вища сільськогосподарська школа та 57 технікумів.
У 1957 році вінницький «Локомотив» на своєму полі переміг збірну з футболу Йорданії — 3:0. Це була 22 перемога вінницьких футболістів у 26 попередніх міжнародних матчах.
У 1996 році вінничани створили сенсацію. Гравці тодішньої «Ниви» здолали команду «Шахтар» з Донецька, яка виступала у вищій лізі. У півфіналі Кубка України вінничани отримали перемогу з рахунком 3:0 (у післяматчевих пенальті).
7 червня 1961 у Вінниці розпочато будівництво телевізійної вежі. Тоді це була околиця міста.
У червні 1975-го відкрито новий авіарейс Вінниця-Мінеральні Води. Крім того, літаком можна було добратися з Вінниці до Сімферополя, Москви, деяких інших міст держави. До віддалених районів літали Ан-2, названі у народі «кукрудзяниками».
1996-й рік. Оригінально розпочалося святкування 400-річчя міста Могилів-Подільський. Шість місцевих радіостанцій повідомили про початок свята на весь світ.
У тому ж році наш політехнічний інститут вписано до Довідника елітних навчальних закладів Європи під назвою «Світ пізнання», виданого в Англії. Це означало, що дипломи нашого вишу почали визнавати у світі.
Й надалі буде знайомити читачів з маловідомими сторінками з історії нашого краю у рамках відзначення 90-ліття з часу створення області.
Приєднуйтеся до проекту!
Просимо читачів сайту приєднуватися до нашого проекту «Вінниччині-90» і надсилати свої спогади, розповіді, фотографії про цікаві факти з життя регіону.
Контактний телефон — 067-107-90-91
У публікації використано фото Олександра Гордієвича і з Інтернету
Читайте також:
«Одна Надя народила для показухи…» Міжнародний скандал із сурогатними мамами у вінницькій клініці
Термін закінчився. «Євробляхерам» скасували пільги та ввели великі штрафи
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Суперідіотизм-відзначення 90-річчя утворення області.
Це ще гірше, ніж відзначення утворення Подільської губернії, адже у ті часи за консолідованими показниками губернія посідала краще місце, ніж тепер і не мала таких репресій над її населенням, які відбувались за часів тоталітарного режиму.