За даними Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), в Україні 67% дітей від 11 до 17 років знайомі з проблемою булінгу, а 24% дітей були жертвами цькування. Крім того 40% опитаних дітей соромляться говорити про цькування, а 22% вважають це нормальним явищем.
Як розпізнати прояви булінгу і що робити дітям, вчителям, батькам розповіла психолог Тетяна Нікіфорова.
— Якщо вдома дитину цькують батьки, потім — в школі вчителі, то рано чи пізно така дитина стане жертвою шкільного булінгу або ж агресором (булером), який виміщатиме свої образи на однолітках, — розповідає психолог. — Так чи інакше, кривдники і скривджені — це жертви свого оточення.
Слово «булінг» походить від англійського bullying — бикування (переслідування). Булінг в школі — це цькування дитини, внаслідок чого може бути заподіяна шкода психічному чи фізичному здоров’ю потерпілого. Булінг буває:
У булінгу зазвичай є три сторони — кривдник (булер), потерпілий (жертва) і спостерігачі. Ознакою булінгу є дії, в результаті яких потерпілі відчувають приниження, страх, тривогу або соціальну ізоляцію в колективі.
Все залежить від мети, яку кривдник переслідує. Здебільшого булер так самостверджується в колективі.
Зазвичай від булінгу страждають діти, які відрізняються від інших: слабші чи менш обдаровані. Також причиною булінгу може бути заздрість з боку однолітків.
Дитину, яку цькують, видно одразу. Вчителі і батьки повинні звернути увагу на зміни у поведінці учня чи учениці:
Для тих, кого цькують. Для постраждалої дитини великим стресом шкільного булінгу є виключення її з групи. Формально вона перебуває в колективі, а насправді — живе поза ним. У дитини формується занижена самооцінка. Зазвичай постраждалі від шкільного насилля в дорослому житті відчувають постійну тривогу і невпевненість у собі.
Також у потерпілих від шкільного насилля штучно формується ненависть до людей. У крайньому випадку це може призвести до того, що у дорослому житті людина прагнутиме помсти, у тому числі і фізичної розправи. І об’єктами помсти можуть стати сторонні люди. Ще жертви шкільних знущань схильні до депресій. А це формує іншу крайність — самогубство.
Для тих, хто булить. Близько 60% ініціаторів шкільних знущань отримують судимості уже в молодому віці. Більшість з них у дорослому житті стають злочинцями.
Школа — основне середовище соціалізації дитини. Саме на вчителях лежить відповідальність за те, щоб вчасно виявити прояви булінгу і попередити його наслідки.
У випадку проявів булінгу не треба замовчувати проблему, інакше це може привести до шкоди фізичному або психічному здоров’ю дітей. Влід провести розмову з учнями (булерами та їх жертвами), з батьками, звернутися до шкільного психолога.
Хоча нерідко самі педагоги стають ініціаторами цькування. Виокремлюючи успішних учнів та принижуючи інших, вчителі таким чином підштовхують до цькування сильніших дітей над слабкими. Лише у дружньому учнівському колективі, де педагог, не лише викладач предмету, а й друг, порадник і наставник, там шансів на булінг рівний нулю.
Батьки повинні любити дитину. Якщо дитина змінюється — це завжди помітно. Значить, настав час поговорити з нею. Тактовно і без тиску, щоб дитина довірилася і розповіла про свої проблеми. Дитина повинна бути впевнена, що вдома її зрозуміють, завжди допоможуть, дадуть пораду, а не покарають за якісь дії чи оцінки.
Якщо дитині виповнилося 16 років, то відповідальність за вчинення булінгу неповнолітньої чи малолітньої особи карається штрафом від 850 до 1700 гривень або громадськими роботами від 20 до 40 годин.
Знущання, вчинені повторно або групою осіб, караються штрафом від 1700 до 3400 гривень або громадськими роботами на строк від 40 до 60 годин.
Якщо дітям, яких цькують, не виповнилося 16 років, то відповідатимуть їхні батьки або особи, що їх заміняють. До них застосовується покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 гривень або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.
Є покарання за приховування фактів булінгу. Якщо керівник школи не повідомить поліцію про відомі йому випадки цькування серед учнів, його оштрафують на суму від 850 до 1700 гривень або призначать виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20% від заробітку.
Читайте також:
Пів класу в школі, половина — вдома. Особливості вінницького навчання в «помаранчевій» зоні
Весь день в гаджетах: фахівці про мінуси онлайн освіти
Яким було карантинне 1 вересня? Розказуємо про зміни на прикладі однієї школи
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер