«Не маємо права перестати навчатися і навчати!» Репортаж з ліцею №2, де завдяки трьом укриттям не буде дистанційки
- Ні дистанційки, ні змішаного навчання, тільки наживо!
- Вінницький ліцей № 2 — один із тих загальноосвітніх закладів міста, де діти навчатимуться виключно офлайн.
- Їдальня-укриття, підвальне приміщення колишньої піцерії і потужне сховище, яке ще німці побудували у роки Другої світової — «20 хвилин» побували у ліцеї, побачивши три укриття, де у разі повітряних тривог перебуватимуть учні.
— Для учнів, батьків, вчителів — для нас усіх це справжнє свято, що ліцей повноцінно повертається до офлайн-навчання, — з усмішкою зустрічає заступниця директора з виховної роботи Вінницького ліцею № 2 Світлана Сапон. — Загалом у дві зміни у нас навчатимуться 1104 дитини. Всі проінформовані про укриття, які за це літо доремонтували й дооблаштували, аби у разі повітряних тривог там помістилися всі наші учні. Багато дітей, які ще торік навчалися за кордоном, повернулися, а також ми радо прийняли у родину нашого ліцею 27 діток, які через тимчасову окупацію з родинами мусили полишати рідні міста: Херсон, Маріуполь, Сіверодонецьк та Донецьк.
У сховищі, яке ще німці будували, тепер є сучасна витяжка, гаряча вода і Wi-Fi
Після тривалої перерви, спричиненої початком повномасштабної війни, змога повернутися до офлайн-навчання у учнів Вінницького ліцею № 2 насправді з’явилася ще торік: як тільки у жовтні завершилися ремонтні роботи у сховищі на території закладу.
— Це потужне укриття, що за всіма нормами безпеки має два виходи, тут ще німці побудували під час Другої світової війни, — розповідає Світлана Сапон. — Після десятків років простою сховище потрібно було привести до ладу. За роки там, звичайно, все посунулося, тому минулого року будівельники повністю переробляли покриття: все зверху знімали, смолили, накривали плитами, потім зверху знову засипали землею. А за це літо сховище ми остаточно укомплектували: для боротьби із сирістю встановили сучасну автоматичну витяжку та провели Wi-Fi. Тут є все згідно вимог: два санвузли, гаряча вода з бойлером, декілька кімнат із лавками й дошками, Інтернет, запас питної води й печива та два окремі виходи.
Коли минулого року поновлювали очне навчання, батьки учнів ліцею могли обирати: дитина навчатиметься офлайн чи продовжить освіту, підключаючись онлайн до уроків.
— Спершу у багатьох класах наживо навчалися лише по 5-7 учнів, але щомісяця кількість збільшувалась. І до кінця навчального року до ліцею у нас ходили вже до 700 учнів, — ділиться Світлана Сапон.
Щоби зараз абсолютно всі учні навчалися офлайн, до 1 вересня у ліцеї забезпечили ще два укриття.
Для учнів молодшої школи укриттям слугуватиме їдальня, розміщена у цокольному приміщенні ліцею. Частину вікон у їдальні, що виходять на вулицю Соборну, закрили мішками з піском, а також дообладнали другий вихід і розмістили біотуалети, якими діти зможуть користуватися під час повітряних тривог.
— А наші старшокласники, учні 9—11 класів, у першу зміну та шестикласники у другу зміну ходитимуть у третє укриття — колишню піцерію «Papan», до якої всього кілька хвилин ходьби. Це приміщення ми маємо змогу використовувати завдяки підписаному меморандуму з Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області, — відзначає Світлана Сапон. — «Papan» був сучасним закладом харчування, де все продумано, тож там перебувати дітям із вчителями зручно і головне — безпечно.
Вже не рожевий! Оновили історичний фасад ліцею
Ще одна новинка, яку з початку нового навчального року помітять не лише учні, а й всі вінничани і гості міста — оновлений фасад Вінницького ліцею № 2.
Як одна з найстаріших шкіл Вінниці і споконвічно — знаменита жіноча гімназія, яку у 1900—1901 році збудували за проєктом видатного архітектора Григорія Артинова, будівля ліцею є пам’яткою архітектури місцевого значення та беззаперечною родзинкою-окрасою центру Вінниці. Заплановану реставрацію фасаду ліцею, яку розпочали ще у 2019 році, мусили припинити через пандемію і початок повномасштабної війни рф проти України. І от нарешті цього літа ремонтні роботи поновили.
Тепер історичний фасад ліцею має новий колір: вже не рожевий, а жовтий. Такий відтінок, розповідають у ліцеї, обрали спеціально, щоб також пасував до ще однієї історичної будівлі, розташованої неподалік — Будинку реального училища 1891 року, що нині є центральним корпусом Вінницького торгово-економічного інституту.
— Новий колір фасаду ліцею всім подобається! А незабаром нам іще нові вхідні двері мають встановити — саме такі, які вимагає історична будівля, — зазначає Світлана Сапон.
Зворушливий перший дзвоник із донечкою дав вчитель-захисник
Зараз у дворі Вінницького ліцею № 2 тривають завершальні ремонтні роботи: перед тим, як укладати новий асфальт, там повністю замінюють старі комунікації — труби, яким понад 60 років. Тож свято 1 вересня для ліцеїстів влаштували на площі біля Літнього театру у Центральному парку імені Леонтовича.
Незабутньою, зворушливою миттю для усіх став особливий перший дзвоник, який із донечкою Анечкою дав вчитель-захисник, учасник АТО і з найперших днів повномасштабної війни воїн ЗСУ Віталій Васильович Шикір.
Було хвилююче до сліз бачити, як потім учні поспішали потиснути руку й обійняти улюбленого вчителя фізкультури, якого понад усе чекають у стінах рідного ліцею з Перемогою.
— Заради нашої України, заради нашого майбутнього ми не маємо права перестати навчатися і навчати. Адже так ми теж наближаємо Перемогу, — вітаючи учнів, батьків та вчителів з початком нового навчального року, відзначила директорка Вінницького ліцею № 2 Ірина Михайлова.
На святі всі разом також гучно привітали 11-класників, для яких цей рік буде останнім у ліцеї, а першачки потішили зворушливим флешмобом-руханкою.
Також музична група «Думки вголос» 9-Б класу вразила сучасною обробкою пісні «Думи, мої думи», а веселий танцювальний номер «Пірожене-морожене» під хіт гурту «ТІК» першокласникам подарували учні 2-А класу.
Саме 2-А, до речі, на святі нагородили почесними грамотами. Адже за ці літні канікули другокласники ліцею № 2 разом зі своєю вчителькою Інною Карвацькою вибороли одразу декілька нагород на міжнародних та всеукраїнських конкурсах: у червні завоювали І місце на міжнародному фестивалі «Вогні Баку», що проходив у Болгарії, потім вибороли І місце на міжнародному фестивалі-конкурсі «Слов’янський вінець», а у серпні у Закарпатті у складі рою «Нащадки героїв» представляли Вінницьку область на ІІІ етапі Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).
Першачки розпочали навчання, загадавши бажання у директорському кріслі
Якщо для всіх класів навчання розпочалося сьогодні, 4 вересня, то першачки ще 1 вересня змогли поринути у активне й цікаве шкільне життя ліцею № 2.
Після святкової лінійки старшокласники разом із вчителями організували для них квест по класах, вразили захоплюючими дослідами у кабінетах фізики та хімії, провели екскурсію по укриттям, а також долучили до виняткової ліцейної традиції. Всі першокласники своє навчання почали…з директорського крісла! Кожен по черзі сідав і загадував бажання.
— Цю традицію, яку започаткувала наша Ірина Володимирівна, діти обожнюють! Найгарніший старт навчання і спогад на все життя, — ділиться заступниця директора Світлана Сапон. — Загалом у нашому ліцеї ми всі разом робимо все, аби навчання було цікавим. Лідери класів у межах учнівського самоврядування постійно проводять конкурси, квести й креативні тематичні тижні.
«Продовжимо допомогу ЗСУ і беремо шефство над інтернатом у Старій Прилуці»
Окрему увагу у ліцеї приділяють благодійності і волонтерству. З минулого року на уроках праці діти плетуть маскувальні сітки для захисників, у ліцеї постійно проводять ярмарки та збори допомоги для воїнів ЗСУ.
А тепер Вінницький ліцей № 2 ще й взяв шефство над школою-інтернатом у селі Стара Прилука, що розташоване у Липовецькому районі у 33 кілометрах від Вінниці.
— Першого вересня ми провели акцію «Зберись до школи сам — допоможи іншому!», закликавши наших учнів принести щось з канцтоварів або іграшок для діток зі Староприлуцької школи-інтернату. Ще допрацюємо програму, додамо цікаві майстер-класи і поїдемо з учнями передавати все, що зібрали, — говорить Світлана Сапон. — Поки тривав карантин, на жаль, не мали змоги подібне робити, а тепер, коли карантинні обмеження знято, плануємо постійно готувати щось цікаве і корисне й відвідувати діток з інтернату. Щира підтримка воїнів-захисників і тих, хто опинився у скруті, у наш час вкрай важлива.
Читайте також:
50 питань для відвертої розмови, або Як батьки можуть розговорити свою дитину
На «Захисті України» школярі вивчать домедичну допомогу та мінну безпеку. Як вам ідея? (ОПИТУВАННЯ)
Виплати ВПО, перенесення свят і зміни в освіті. Що зміниться у вересні для вінничан?
Куди можна здати вторинну сировину у Вінниці? Адреси та номери телефонів
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Оля Шевчишена
Inna Pylypchuk
Новини Вінниці на 20хвилин
Завжди свіжа та перевірена інформація на нашому Телеграм-каналі 👉 https://t.me/+i-ok5yoWHO0xNTQ6