Наземне протирадіаційне укриття в ліцеї №13: як виглядає сховище за 52 мільйони
- У Вінниці відкрили всі обіцяні протирадіаційні укриття для шести ліцеїв міста.
- Ми відвідали наземне укриття у ліцеї №13 та побачили, як там все облаштовано.
Три із шести протирадіаційних укриттів для ліцеїв Вінниці відкрили з початку нового навчального року. Тоді на офлайн-навчання повернулися учні 12, 13 та 30-го ліцеїв. В листопаді відкрилися укриття в ліцеях №33, 11, 23.
Ми відвідали наземне укриття в ліцеї №13, де навчаються учні 5-11 класів і побачили, як там все облаштовано.
1 вересня 2024 року, вперше від початку повномасштабного вторгнення, вийшов на очне навчання колектив 13-го вінницького ліцею. До цього учні 5-11 класів навчалися онлайн. Для закладу за гроші з міського бюджету побудували наземне протирадіаційне укриття. Про це розповів директор Олександр Седельов.
— Наш ліцей побудований ще в довоєнні часи. Він не має підвального чи цокольного приміщення, тому найпростіше укриття зробити було неможливо, — зазначив директор ліцею.— Все через близьке залягання підземних вод. Саме тому нам побудували не підземне, а наземне укриття, як і в ліцеї №12.
Протирадіаційне укриття будували протягом року, на місці шкільного саду. Його площа — понад 1 тис. квадратних метрів. Вартість будівлі — 52 мільйона гривень, в тому числі комунікації, будівельні роботи. Меблі в цю суму не входять.
— З 2 вересня ми розпочали навчання в очному форматі, який очікували 2,5 роки. Навчається у нас 700 учнів,— розповів Олександр Седельов. — Укриття поміщає 850 людей, весь наш заклад можемо вмістити одночасно. Є окремі приміщення, аудиторії, класи, які розраховані на дітей віком до 12 років, там брозміщаємо учні 5-7 класів. Старшокласники знаходяться у великій залі. Аудиторії можуть слугувати для продовження освітнього процесу під час тривоги.
Будівлю зведено з урахуванням усіх норм. Приміщення оснащене всім необхідним відповідно до вимог ДСНС. В укритті облаштували кімнату для прийому їжі, де забезпечено запас питної води для учнів, печиво.
— Зараз провели закупівлю потужного генератору, — каже директор.— Чекаємо додаткові меблі, засоби радіаційного контролю, хімічної розвідки, протигази, захисні костюми для персоналу. Зараз у нас створена команда реагування: відповідальні за стан повітря, за відкриття дверей в укритті, за роботу системи опалення і таке інше.
Приміщення також має санвузли, один з яких пристосований для людей з інвалідністю, що створює доступне середовище для всіх учасників освітнього процесу. Є санітарний медпункт.
— В укритті також є вентиляційні камери, приміщення теплопункту та водомірного вузла, — говорить Седельов.— Є каналізація, резервне живлення. Облаштували й автономну систему освітлення на випадок блекаутів, вайфай.
На сьогодні школа використовує приміщення, як укриття від зовнішніх засобів впливу під час повітряних тривог. Зараз іде питання забезпечення необхідним обладнанням саме для протирадіаційного укриття.
— Це приміщення є надійним, оскільки це цільна бетонна споруда, перекрита шаром землі. Навколо знаходиться земляний вал, — каже очільник навчального закладу. — Дана споруда витримує навантаження 10 тонн на 1 м. кв., тобто удар ракети.
Протирадіаційні укриття для шести ліцеїв міста обійшлися бюджету у майже 296 мільйонів гривень.
— Вінниця є пілотним містом в Україні, де біля шкіл почали будуватися саме такі укриття, — прокоментувала директорка міського департаменту освіти Оксана Яценко. — Щоправда до самого будівництва є великі вимоги, адже ці споруди подвійного призначення. Це означає, що й після закінчення війни ми зможемо їх використовувати. У когось, можливо, це будуть спортивні гуртки, зали, секції, а у когось додаткові арт-простори. Усі ці моменти буде вирішувати адміністрація школи та її колектив.
Читайте також:
Мавіки й ліки на фронт: вінницький ліцей №27 передав чергову допомогу для військових
«Щодня приймаємо до 80 пацієнтів»: у травмпункті дитячої лікарні аншлаг після канікул
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Іван Івашківський
💛💙