Цього року основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання з математики відбулась 25 червня. Під час її складання, троє вінницьких юнаків набрали максимальних 200 балів. Богдан Архипчук цьогоріч закінчив фізико-математичну гімназію № 17, а Ілля Кузнецов та Володимир Шрамко — випускники Вінницького технічного ліцею. Всі хлопці готували до тестування ретельно та довго.
Абітурієнти поділилися лайфхаками, як ефективно підготуватися до зовнішнього незалежного оцінювання та розповіли, чи можна впоратись із завданнями без відвідування репетиторів.
— Готуватися до тестування потрібно грунтовно. У мене склалась цікава ситуація, бо після завершення десятого класу я поїхав по обміну на рік в Америку. Через це я пропустив свій одинадцятий клас і навчався на рік довше, — розповідає Богдан. — Як тільки я приїхав з Америки, влітку перед одинадцятим класом, почав відвідувати репетитора.
За словами Богдана, у американській школі набагато легша програма, тому йому потрібно було наздоганяти все, що пропустив.
— У них є спеціальні курси для рівня коледжу, на яких можна додатково вивчати науки, — говорить вінничанин. — Я відвідував такі. Взагалі, у Америці дуже цікава система, у них можна вибирати те, чим хочеш займатися. В учнів величезні можливості, починаючи з спорту до творчості. Я, наприклад, вивчав кулінарію у школі, бо обожнюю готувати. Найбільше ж усіх предметів Богдану подобається математика. Тому, складаючи ЗНО, він очікував на високі бали.
— Я багато готувався, взагалі головне правило — вірити у себе. За кілька днів до ЗНО сидіти і зубрити вже не допоможе, — каже хлопець. — Перед ЗНО потрібно виспатися. У день «Х» менше хвилюватися, бо вже і так нічого не зміниш. Все не так складно, як здається.
За словами вінничанина, завдання у цьому році були легші, ніж у минулому. Каже, кожного року рівень завдань з математики знижується. До того ж, завдання на основній сесії були дуже схожі з пробною.
— Я відчував, що все написав класно. Крім того, перевірив разів шість, — каже абітурієнт. — Завдяки тому, що я вчився у профільній школі, то ЗНО з математики не здавалось чимось надзвичайно складним. А от для учнів загальноосвітніх шкіл впевнений, що було важче. Оскільки, я знаю, що деякі теми, які присутні у тестах, вони навіть не проходили на уроках.
За думку Богдана, у всіх навчальних закладах повинна бути однакова програма і тоді зовнішнє незалежне тестування буде цілком справедливим.
— ЗНО саме по собі не сильно перевіряє знання предмета, тут головне вміти підготуватися. Але це тестування є хорошим способом вибору абітурієнтів в університети, — каже хлопець. — Все-таки тестування не корумповане і чесно оцінює всіх у рівних умовах.
Богдан готувався з репетиторами, але говорить, що має друзів, що здали тестування на високі бали і не відвідували додаткових занять. Зараз хлопець подає документи у Києво-Могилянську академію, хоче навчатись на спеціальність: «Комп’ютерні технології».
— До жодних репетиторів я не ходив, готувався сам, — розповідає Богдан. — Основна підготовка — це навчання у технічному ліцеї. З математики, наприклад, у нас викладали вісім уроків в тиждень. Їх цілком достатньо, щоб добре скласти ЗНО.
Тестування — це праця за всі роки. Не можливо підготуватись за рік, якщо всі одинадцять років нічого не робив.
Володимир розповідає, що вирішив не займатись з репетитором, бо вірив у те, що може вивчити сам. Крім того, це дуже дорого. Каже, навчання в університеті на контрактній формі обійдеться у такі ж гроші.
— Я дуже багато часу приділяв пробним тестуванням за попередні роки. Кожний предмет двічі в тиждень по кілька годин вчив, — продовжує хлопець. — Розпочав активну підготовку з початку одинадцятого класу і цього часу цілком достатньо, щоб все вивчити.
За словами Володимира, велике значення для нього відігравала мотивація від вчителів та батьків. До того ж, ЗНО цьогоріч легше, ніж у попередні роки. Хлопець каже, що, готуючись до тестування, прослідкував тенденцію: щороку ЗНО стає легшим.
— Я був впевнений у знаннях, але хвилювання було присутнє. Потім я намагався уявити найгіршу ситуацію. Наприклад, що буде, якщо я все завалю? Як виявилось, нічого страшного, — продовжує абітурієнт. — У день тестування намагався не нервувати, нічого не повторяв, послухав музику і з впевненістю зайшов в аудиторію.
Для того, аби добре скласти ЗНО, як розповідає Володимир, потрібно правильно розподіляти свій час та обмежити час на користування гаджетами.
— Іноді, коли помічав, що багато часу витрачаю на соцмережі, я видаляв їх, — каже хлопець. — За кілька днів, звичайно, відновлював, але вже менше сидів в телефоні. Або ж встановлював спеціальні додатки на телефон, які контролюють час, який ти проводиш в інтернеті без користі.
Взагалі для Володимира ЗНО не відіграє велику роль при вступі, але скласти він його прагнув добре. Вступати вінничанин планує у Австрію на «Бізнес та економіку», а також на заочну форму в інститут Шевченка на «Математику».
Ілля Кузнецов теж готувався до зовнішнього незалежного тестування самостійно. Каже, що до математики почав готуватися ще з восьмого класу. Крім цариці наук, Ілля здавав ще фізику, українську та англійську. Поки йому оголосили результати лише з фізики.
З інших предметів хлопець готувався щодня по кілька годин. Каже, з математики тести були доволі легкими.
— Я зробив все швидко і встигнув перевірити 23 рази. От перевіряв я дуже ретельно, адже не хотів допустити випадкової помилки, — каже Ілля. — Всі теми, які були у тестах ми вчили на уроках. Тому я вдячний своїй вчительці за всю підготовку.
Як розповідає абітурієнт, у день здачі хвилювався. Проте, як тільки роздали зошити із завданнями, то хвилювання пройшло.
— Це ЗНО було дуже схоже на олімпіаду. А оскільки я брав участь у безлічі олімпіад, то для мене це була звична справа, — продовжує вінничанин. — Головна порада для майбутніх абітурієнтів — у день складання нічого не повторювати і прийти в аудиторію спокійним. За словами хлопця, великого бажання скласти ЗНО на двісті у нього не було. Каже, це, як приємний бонус.
Читайте також:
Можливе «змішане навчання», але не для першачків. Ви теж так вважаєте?
Мінімум 13 тисяч за рік. Як зросла вартість навчання у вінницьких університетах
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Трошки не по темі звертаюсь: якщо хлопці чи їх знайомі читають коменти статті, допоможіть встановити, чи про цього Богдана Архипчука йде мова (фото прикріплю). Нещодавно знайшла документи на його ім'я, хочу віддати.