Як палац Раковських у Козинцях став школою та житлом для сучасних мешканців

-
У селі Козинці Липовецького району Вінниччини зберігся палац поміщика Раковського. Яка його історія та в якому він нині стані? Розповідаємо.
У селі Козинці розташований палац Раковських, що складається з двох частин — великого та малого палацу. Названий він на честь поміщика, який володів селом у XIX столітті й за час свого правління побудував цей палац.
Нині будівлю великого палацу використовує місцева школа, а малий палац функціонує як житлове приміщення. Про це пишуть на сайті Турбівської селищної громади.
Історія палацу
У XVII столітті село Козинці належало Калиновським, у XVIII столітті — родині Потоцьких. А з середини XIX століття власниками маєтку стали Раковські, які спочатку побудували менший за розмірами палац, а наприкінці XIX століття звели новий. Раковські також були засновниками сіл Королівка, Оленівка, Жабелівка та Михайлівка, про що розповідало видання «urban.vn.ua».
Сам поміщик Раковський йшов у ногу з часом. За переказами нащадків очевидців, він був власником одного з перших автомобілів. Однак революція 1917 року змусила його покинути Козинці й виїхати до Варшави.
Будівля палацу була споруджена у два етапи: спочатку звели малий палац, а пізніше — великий, триповерховий. У триповерховій будівлі з центральним холом, гвинтовими сходами та кованими балконами до останнього часу функціонувала дореволюційна система водяного опалення.
Навколо палацових споруд розташований величезний парк, що займає цілих вісім гектарів. За часів правління Раковського слуги дбайливо доглядали за газоном і деревами в парку.
Спочатку палац будувався Раковськими як головна резиденція, але з появою значно більшої будівлі він почав виконувати роль флігеля та гостьового будинку.
Найстаріша школа
У Козинцях знаходиться найстаріша школа Вінницької області, заснована у 1862 році. У 2012 році вона відзначила своє 150-річчя. Первісна будівля школи не збереглася, але нині вона розташовується у Великому палаці Раковських.
Відомо, що в роки Другої світової війни та після її завершення на всій палацовій території розміщувалася військова частина.
Стіни цієї школи бачили чимало відомих людей: колишнього голову Верховного суду Василя Онопенка, генералів Валерія та Олександра Бевзів, художника Федора Панчук, контр-адмірала Військово-морських сил Івана Князюка, знаного архітектора Одеси Олександра Циркуна, відомого вінницького уролога Миколу Білоуса, а також батька мера Києва Григорія Косаківського.
Поруч із палацом-школою розташований палац-гуртожиток — малий палац Раковських. Його було зведено також у стилі еклектики, у 1850-х роках. У Раковських тут жила прислуга, а в радянські часи — офіцери військової частини, що тоді розміщувалася на території палацу. Будівля теж дуже гарна, хоча й менша за розміром. Гуртожитком для вчителів він був давно, а нині перебуває у приватній власності — тут квартири. Про це писала «Україна Інкогніта».
Читайте також:
Як Вінниця допомогла відновити Незалежність Україні? Інтерв’ю з активістами і хронологія тих подій
Від дворянської садиби до сільської школи: історія маєтку в Луці-Барській
Ходив до школи без відома батьків і не хотів радянського громадянства. Цікаві факти про Василя Стуса
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
❗🤬Можливий обстріл України із балістики у 15:05-15:20... Дивитися стан загрози ТУТ!
https://t.me/+w9y5kiJKacc4NGYy в