Він проголошений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року, співавторами якої виступили 100 держав, в пам’ять про жертв нацистського терору під час Другої світової війни.
Дата 27 січня обрана не випадково: саме цього дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік польського Освенціма.
Голокост з давньогрецької перекладається як «всеспалення» й означає систематичне переслідування і знищення (геноцид) євреїв нацистською Німеччиною і колабораціоністами протягом 1933-1945 років. У ширшому розумінні, голокост – систематичне гоніння і знищення людей за ознакою їхньої расової, етнічної, національної приналежності, сексуальної орієнтації або генетичного типу як неповноцінних, шкідливих.
Центр історії Вінниці виклав унікальні фотографії з колекції Igor Lanovyi.
«Ймовірно, вони зроблені у серпні 1941-го року на Калічанському ринку (нині площа Юрія Гагаріна). На звороті світлин підпис "Недільний базар. Вінниця". Унікальність фото у тому, що в об'єктив камери потрапили жінки у нарукавних пов'язках із зірками Давида: окупаційна влада зобов'язала усіх міських євреїв носити такі "розпізнавальні знаки".
Орієнтовно через місяць, в період з 15 до 20 вересня 1941 року, айнзацгрупа С та допоміжні поліційні підрозділи здійснили першу масову акцію супроти євреїв Вінниці. Так, лише 19 вересня в районі П'ятничанського лісу було розстріляно близько 9 тис. мирних жителів», - повідомляють на сторінці «Центр історії Вінниці».
У 2018 році ці світлини будуть використані для інформаційного двомовного стенду біля Меморіалу пам'яті жертв Голокосту у Вінниці (вул. Максимовича, вул. Толбухіна).
Варто зазначити, офіційно визнано, що до 6 мільйонів євреїв було вбито протягом Голокосту, з них від 2,2 до 2,5 мільйони на території колишнього Радянського Союзу, значною мірою в Україні.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 12 від 19 березня 2025
Читати номер
Олексій
Вася reply Олексій