Про сморід від трупів у парку, НКВС і катування: що ми знайшли в архівах визвольного руху

Про сморід від трупів у парку, НКВС і катування: що ми знайшли в архівах визвольного руху
 • Журналісти RIA/20minut.ua переглянули електронний архів українського визвольного руху і знайшли понад 100 документів, де згадується Вінниця до і після війни. 
 • Тут і про розстріли і катування вінничан, і про сморід від трупів в Центральному парку, і про останній прощальний лист перед самогубством колишнього начальника НКВС у Вінницькій області. Від деяких рядків в цих документах холоне кров.

Центр досліджень визвольного руху спільно з Архівом Служби безпеки України опубліковує документи, які довий час були під грифом «Секретно» або просто були недоступні пересічним людям. Ми відібрали найцікавіші з них.  

Відео дня

Документ про репресованих

Анкета репресованих Магаса Василя та Гловацького Констянтина. Магас Василь був заарештований у 1944 році та засуджений до 10 років позбавлення волі. Покарання відбував у Краслагу, Караганді та Омську. Звільнений у 1954 році. А от Костянтин Гловацький був заарештований у 1938 році у Вінниці та розстріляний.

Про знущання над ув’язненими

Знайшли довідки з різних історій хвороб ув’язнених, які свідчать про застосування тортур під час допитів та про смерті внаслідок побиттів та знущань над арештованими.

В документі зокрема йдеться про єврейку, на ім'я Райзман Ася Моїсеївна. Вона лікувалась в лікарні у Вінниці в 1938 році. Але її возили на допити в НКВС. Зокрема в документі йдеться про катування. 


Ще один закатований вінничанин — Гончарук Сафрон Іванович. Помер після катування НКВСниками. Діагноз: крововилив у мозок.

І ще один закатований: Павлюк Іван Магантович. Він помер в лікарні. Огляд лікарів каже про те, що стався крововилив у внутрішні органи. Чоловік помер. 

«В потилиці дірка, руки зв’язанні»: про масові поховання у парку 

У цьому документі йдеться про масові поховання репресованих українців спецслужбами СССР на Вінниччині, знайдені влітку 1943. Це спогади вінничанки Галини Малявко. В них йдеться про те, як у нашому Центральному парку відкопали тіла розстріляних НКВС вінничан. Від кожного рядка холоне кров. 

Розповідь робітника з Кузьбасу та українця-галичанина

В цьому документі йдеться про розповідь робітника з Кузьбасу та українця-галичанина. Він розказував, що дуже важко живеться людям. Що приходиться працювати у колгоспі, але ніякої плати за це не має. Читайте нижче. 

Про кількість груп НКВС і де саме вони були

В Україні нараховувалось 45 оперативних груп НКВС. Вінницька область раніше мала трохи інші межі. Тому в списку є сім міст, де працювали групи: 

1. Вінниця
2. Бердичів
3. Шепетівка 
4. Тульчин
5. Проскурів
6. Кам'янець-Подільський 
7. Могилів-Подільський. 

Про «польську операцію та агентуру»

Повідомлення наркома внутрішніх справ УРСР Ізраїля Леплевського наркому внутрішніх справ СРСР Миколі Єжову щодо проведення «польської операції». В цьому документі йдеться про те, що в Україні було затримано 8869 людей, які нібито були польськими агентами. Тільки у Вінницькій області арештували 2145 людей…і було ліквідовано 21 групу «шпигунів». 

 

Ліквідовані антирадянські організації

Дані про контрреволюційні групи, знищені органами НКВД УРСР в процесі проведення куркульської операції. У Вінницькій області було ліквідовано 224 групи...і заарештовано 654 людини. 

«Кількість зізнань росте»

Це доповідна записка Народному комісару внутрішніх справ УРСР Успенському за період з 26.03 до 21.04.1938 р. по Вінницькій області. Написана  начальником УНКВС по Вінницькій області, капітаном Іваном Корабльови. Він пише, що у Вінницькій області кількість зізнань росте. І вказує, що потрібно ще більше зізнань! 

«Прощайте товарищи!» Начальник НКВС Корабльов застрелився 

А ось і передсмертний лист колишнього начальника УНКВС по Вінницькій області Корабльова Івана Михайловича. Він написав великий лист, де пише, що вирішив покінчити життя самогубством через упереджене ставлення до нього після зняття з посади начальника УНКВД по Вінницькій області. До речі, він також писав листи Сталіну і Берії, в яких казав про те, що з ним вчинили несправедливо. 

Słowo Polskie. 1943 рік

Ця газета "Слово польське" № 29 вийшла 11 липня 1943 року. У газеті йдеться про смерть Владислава Сікорського (політичного і державного діяча Польщі), подається поминальний вірш, про військові та політичні справи, про висадку британців на Сицилії, про будівництво укріплень німцями у Вінниці, подається стаття із порівнянням становища німців із Грюнвальдською битвою, подається інтерв'ю єврея із Стрия тощо. Знаєте польську? Читайте газету нижче! 

Листівки, які друкувались у Вінниці

Звернення «Український народе!» Вінниця, 1948 рік

Тридцятиліття більшовицького панування принесло Україні мільйонні жертви, кров, руїни, голод, нищення всього українського. Лише знищення більшовицького ладу принесе визволення Україні. Листівка прикрашена карикатурою: «Що дала більшовицька влада Україні»

Звернення «Колгоспники!» Вінниця, 1948 рік

Заклик позбутися колгоспної панщини та експлуатації праці Сталіном шляхом боротьби,, зривати плани хлібозаготівлі, саботувати колгоспні роботи. Листівка прикрашена карикатурою: «Постійні й невідступні »приятелі» українського колгоспника в »найдемократичнішій державі світу».

Листівка ОУН "Українці-інваліди та учасники Другої Світової війни" із закликом боротьби проти радянської влади від 1948 року. У документі подається заклик до українських інвалідів та учасників Другої Світової війни до боротьби проти радянської влади.

Звістки про голод на Сході

У цьому документі йдеться про голод з різних куточків України. Є в списку і допис з нашої області. 

“Ми живемо самими буряками і цих вже є лише одне відро. Все дешеве. Лише немає грошей. Пуд жита коштує 40 крб. І пуд кукурудзи — 50 карбованців. Від 19.01.1948 року. Вінницька область. Тростянецький район. Село Капусняки. 

 

Коментарі (3)
 • Читач41

  До нас прийшли визволителі в 1941 році від цієї червоної чуми,і як ми їх зустріли? То був наш шанс на воз'єднання з розвинутою європейською цивілізацією!

  Ols Kat reply Читач41

  ми їх зустріли так само, як їх зустріли французи за рiк до того

  Veronika Orlova reply Читач41

  Срочно санитаров, ещё один европеец проснулся

21:35 Врятував розвідників, а сам загинув. Комбриг 95-ї просить Моргунова назвати вулицю іменем Героя-десантника 20:57 Кому пощастить напочатку жовтня: новий цикл для знаків Зодіаку 20:01 Як вінницьким волонтерам зберігати своє здоров'я: поради від медиків 18:57 «Осінній відстріл російських «грачів»: ЗСУ збили два ворожих Су-25 Від читача 10:00 Псевдореферендум: які ідеї тиранії приховують за інструментом демократії 18:30 «Проходячи це місце, неможливо дихати»: в районі колишнього хімзаводу задимлення й сморід play_circle_filled 18:01 Завтра — Віри, Надії і Любові. Що категорично не можна робити? 17:03 В Іллінецькій громаді зафіксували сказ собаки. Що потрібно знати людям? 16:35 «Виїжджаю з депо, коли місто ще спить», — вінничанка, яка працює водійкою тролейбуса 43 роки 16:06 «Допоможіть»: у Вінниці 86-річна жінка кричала у зачиненій квартирі 15:08 Аварії біля Вінниці: водій на вантажівці врізався в Daewoo, а скутеріст влетів під автобус 14:43 За 10 млн грн оновлять Меморіал Визволення на Київській. А для чого ці ремонти? 13:58 Окупанти розповсюджують фейк про «часткову мобілізацію» студентів на Вінниччині 13:17 Військові зіграли в зруйнованому Будинку офіцерів. Цей концерт сумний, але вселяє надію на відбудову play_circle_filled 12:59 Дані про COVID: на Вінниччині хворіють майже п'ять тисяч дорослих та 947 дітей 12:20 Алгоритм дій на випадок тактичного ядерного удару. Як підготуватись та що робити 12:00 Село було в оренді за 48 тисяч злотих. Історія виникнення мікрорайону Пирогове photo_camera 11:39 Ремонт та прориви мережі. Де у Вінниці сьогодні немає світла та води? 10:58 «З паляницею до перемоги!»: вінничан запрошують на благодійний ярмарок 10:03 Журналісти документують військові злочини росіян та інше важливе за 28 вересня у Вінниці
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up