Голодомор на Вінниччині: зачепив кожну родину

Голодомор на Вінниччині: зачепив кожну родину
  • До Дня пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років, багато людей почали згадувати розповіді своїх рідних, яким довилося пережити ті страшні дні.
  • Тому зібрали в матеріалі ці трагічні історії, щоб не забувати, хто наш ворог і на що він здатний.

Авторка TikTok-сторінки «український етнос» зробила відео, в якому закликала усіх людей з Вінницької області розповісти спогади рідних про те, як вони пережили ті трагічні роки штучного голодомору, створеного Радянським Союзом.

@samobutnii #голодомор #історія #голодоморукраїна ♬ оригінальний звук - Віолетта Шкрібляк

Коментарів зібралося чимало. Так, наприклад, Олена Слободянюк написала:

Відео дня

«Місто Бершадь. До союзу мій прапрадідусь і потім мій прадідусь, поки все не позабирали, були купцями. Вагонами возили гречку за межі України. Були дуже багаті… Щось змогли зберегти, після голодомору не залишилось нічого. Розкуркулили. Забрали потяги. Забрали маєток в Одесі, який тепер відомий готель. Сказали, дай половину його вартості, і ми повернемо маєток тобі. Він дав ті гроші. Пожив там два місця і знову забрали. Землі всі. Золота змогли поховати тільки та й усе. Моя сім'я була залишками нерозкуркулених… було золото. Так і вижили, виміняли відра золота на муку. На жаль, розповідала прабабуся, якої вже немає в живих. А я тоді досить все не усвідомлювала, щоб брати те до уваги».

Надія Кедик, Могилів-Подільський район, Вінницька область.

«В голод померли сестра та батько прабабусі…»

Юліана

«Бабуся розказувала, що на той час наші сусіди їли дохлого коня, більше не було що».

jadwisja, Село Ободівка, Вінницька область.

«Бабусина сестра Коваль Юфина Назарівна, 19 років (померла від голоду — авт.)

Тетяна Левчук, Село Непедіака, Козятинський район.

«У моєї бабусі з шести дітей залишилось троє. А сама хоч і вижила, але на ногах шрами залишились від голоду».

Оксана Іванюк

«Моя прабабуся вижила в сім'ї з дев'яти людей (всі інші померли з голоду), бо була найменшою. Вона багато страшного розповідала моїй мамі».

Ольга Бєлікова

«Моя прапрабабуся зарізала корову, шкуру засолила і порізала на маленькі клаптики. Ховала. І варила по кусочку разом з травою. Стрибали на товарні потяги і їздили до Львова, міняли що мали на олію. Але в селі були банди, коли люди повертались, то нападали й відбирали все. Самі селяни (банди були сформовані з селян — авт.). Бабуся каже, що один із внуків на хресті дідуся написав — вбитий Могилівською бандою».

Nasta Savka

«В мене бабуся пережила голодомор. Вона кожен день плаче, бо згадує цю кару. Вона їла землю, жаб їла, ще розказувала, як її хотіли вкрасти».

А які історії вам розповідали рідні про роки Голодомору 1932-33 років? Напишіть в коментарях.


Читайте також:

Хто і навіщо побудував Вінницький замок? Історики розповіли цікаві факти про укріплення

«Це музей сакрального мистецтва». Вражаючі світлини зі старовинного цвинтаря на Ямпільщині

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (3)
  • Читач
    Голодали люди. Да. Пухли . Но про відро золота сказки казати не треба. Як і про те, що лише в нас вмирали. Молдавани, казахи, поволжці теж голодали. І всім співчуття. Господи помилуй всім живих і що мають родитись
  • Читач
    ще для особливо обдарованих. Кусок золота розміром з літрову банку має вагу 20 кг!! А людина бреше, що ціле відро золота підняли в руки і комусь занесли. Неможливо золото транспортувати  в відрі, бо там би дно і ручка відпали, не кажучи що його нести прийшлося б всією сім'єю
  • Читач
    Про відро золота просто інфернальна брехня. Ви знаєте взагалі, що золото ніколи не тримають в відрах? Тільки дерев'яна, на худий кінець паперова Чи ткана тара. Тільки не рощказкйте, що людина з відром золота не мала сундука

keyboard_arrow_up