У Вінниці пройшов допрем’єрний показ першого українського фільму про бій під Крутами. Ми вже писали, що у зйомці фільму взяли участь тисяча акторів та було задіяно понад дві тисячі одиниць зброї.
Серед акторів були й вінницькі реконструктори, які допомогли відтворити події тих часів. Ми попросили реконструктора Віталія Головенька згадати, як проходили зйомки і розповісти, чим вони займалися на знімальному майданчику.
Коротко про фільм «Крути 1918»
На тлі історичних подій в країні, двоє братів Андрій і Олекса Савицькі закохуються у прекрасну Софію. Більшовики підступають до Києва, місто наповнене «червоними» агентами. Уряд УНР кидає на боротьбу з ворогом усі боєздатні частини армії, включно з юнкерами і студентами. Чотири сотні юнаків стають проти 4-тисячного добре озброєного війська і… (читати детальніше)
Віталій Головенько
(фото з його сторінки на Фейсбуці)
– До участі у зйомках фільму нас запросив Володимир Правосудов, який відповідав за зброю у фільмі. Він запропонував приїхати, а вже на знімальному майданчику погодили нашу частину.
Це далеко не перша наша участь у фільмах. Але у стрічках про ці події такого рівня ми ще не знімались. Раніше приймали участь у зйомках фільму «Таємна операція» (робоча назва «Замах на Петлюру», що минулого року знімався у Вінниці). Також нас можна побачити у багатьох художніх та документальних фільмах про Другу світову війну.
Задача стояла проста і одночасно складна – відтворити в деяких епізодах атмосферу тогочасного вояцтва, бути поруч з акторами для того, щоб максимально реконструювати ті події.
Всі сцени за нашою участю знімали на вулиці, весь час було холодно, дув сильний вітер, але то тільки додавало реалістичності та атмосферності.
Стосовно невідповідності образів акторів з тогочассям – ми приймали участь лише у певних епізодах і не знаючи повної картини не могли впливати на сценарій. Для цього були історичні консультанти. Що ж стосується сцен з нашою участю – ми зробили все для їх відповідності і реалістичності.
З точки зору відтворення було легко, оскільки знімальна група складалася з професіоналів, які зробили все для того, щоб декорації і локації були настільки реальними, наскільки це взагалі можливо.
Дуже довго, цілий день, знімали сцену на Софійській площі. Тоді було задіяно багато основних акторів, коней, акторів масових сцен та декілька камер. У цій сцені ми маємо стояти непорушно, а день тоді видався дуже прохолодним, вологим і вітряним.
Пізніше ми все компенсували походом до національного історичного музею, який знаходиться поруч. Там і відігрілись.
Не те, щоб найлегшим, але, можливо, найпам’ятнішим був день зйомок самого бою. Цілий день в окопах, в снігу, під постійними «атаками» червоних. Їх грали бійці Нацгвардії.
Своєю роботою ми задоволені. Фільм вийшов якісним і незважаючи на те, що не вдалося оминути історичних огріхів (нехай уважний глядач приходить у кінотеатр і озброївшись літературою відшукує істину) – це все одно крок вперед в українському кінематографі, який стане відліком у подальшому відтворенні цих подій на екрані.
Ни широкі екрани стрічка вийде 7 лютого. Подивитися її можна буде у кінотеатрі ім. Коцюбинського, «SmartCinema», «Мир».
Фото з архіву знімальної команди
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер