Фолкнер and Фейнман: ТОП-5 книг, які варто прочитати у травні

Фолкнер and Фейнман: ТОП-5 книг, які варто прочитати у травні
  • Наприкінці кожного місяця редакція RIA/20хвилин разом із літературознавцем та координатором подій у Книгарні "Є" Олександром Вешелені відбирає п’ять книжок, які на нашу думку варто прочитати.

  • У цій добірці ми зібрали твори Вільяма Фолкнера, Річарда Фейнмана, В. Домонтовича, Єнді Лі та спогади Павла Скоропадського.

Травень традиційно насичений різними подіями, але в них варто відшукати орієнтири в питаннях найактуальніших: що таке людина, соціум, історія, наука, мистецтво? Поживу для роздумів, переживань і переосмислень пропонуємо в травневій добірці книжок українських та закордонних авторів.

«Павло Скоропадський. Спогади. Кінець 1917 грудень 1918»

Рівно 100 років тому у Києві до влади на короткий час прийшов Павло Скоропадський – і це був фактичний старт Української держави як самостійного політичного суб’єкту. Відчути атмосферу тієї доби і зрозуміти, як український аристократ, що зріс у Російській імперії і царському війську, став найсвідомішим будівничим національного організму, можна завдяки фантастичним спогадам самого Скоропадського.

У них без прикрас, притаманних «лівому» крилу українських державотворців, йдеться про історичні випробування, що лягли на плечі діячів Української революції, і про те, що згаяні шанси все ж не залишилися безслідними в нашій історії. Писані вже після втечі в еміграцію, мемуари гетьмана розкривають нам світ непересічної особистості.

Прикметно, що сьогодні доступне також видання в українському перекладі, що фактично доводить, що російськомовний Скоропадський вже тоді мислив категоріями українства.

«Шум і лють»

(Вільям Фолкнер)

Один із найголовніших американських романів ХХ століття нарешті вийшов українською. І сталося це в надзвичайно слушну пору – адже «Шум і лють» Фолкнера розкриває світ «після руїни», себто в час занепаду старих цінностей і відсутності будь-яких орієнтирів у нових реаліях.

Написаний від імені «ненадійного оповідача», що має психічну ваду, роман показує гіпертрофовані людські взаємини Півдня США після поразки у громадянській війні і надзвичайно точно відбиває настрої зневірених мас – щось подібне переживає Америка й зараз, та й наш «умовний південь» на Сході також знаходиться у стані суцільного розчарування.

Чи можливо зробити щеплення від безликості й підступності, судити читачам. Але випустити «шум і лють» іноді буває дуже корисно – хай навіть через книжку.

«Спрага музики»

(В. Домонтович)

Поки Америка переживала епоху депресії і непевності, в іншому кінці світу – зокрема, в Радянській Україні – люди теж розчаровувалися в гаслах минулого. Віктор Петров, що випускав романи під псевдонімом Домонтович, фіксував у своїх романах і новелах пошук нових сенсів у час «безґрунтянства». Найновіше його вибране – книжка «Спрага музики» – доводить нам, що коли людей з твердими намірами будувати «прекрасний новий світ» раптом опановує скепсис і зневіра, єдиним виходом може залишитися можливість відірватися від спустошеної землі і піднятися до рівня надземних партитур.

Історії про радянських інженерів сусідять з життєписами Ван Ґоґа, Рільке та інших митців і святих. Проза Домонтовича – водночас інтелектуальна і грайлива, переповнена парадоксальністю, історичними антуражами та незмінною боротьбою духу з простакуватістю й приземленістю.

«Та ви жартуєте містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака»

(Річард Фейнман)

Іронія і самоіронія – запорука того, що вам ніколи не набридне жити і відкривати світ по-новому – для себе та інших. Фізик, нобелівський лауреат Річард Фейнман в автобіографічній книжці розповідає не просто бувальщини й анекдоти, а демонструє нам особливий спосіб бачити світ – без фальшивих ширм, гонитви за славою і загравання з публікою.

Його життя було переповнене карколомними і кумедними епізодами, крізь які ми вкотре вчимося радіти, сміятися, бачити свої вади і тримати удар перед спокусами. У кожному жарті лише доля жарту – саме так можна окреслити суть книжки Фейнмана, де ми бачимо молодого науковця, гострослівного коментатора, мудрого життєлюба і просто диявольськи привабливого розумника, який умів заставляти людей мислити, але не сильно через це зависати.

«Не смій читати цю книжку»

(Енді Лі)

Усім, хто досі вірить у страшилки про зникнення паперових книжок, дуже рекомендовано мати таке видання. Воно, звісно ж, передусім і найперше призначене для дітей – причому як тих, які вже кайфують від читання літератури, так і тих, хто не хоче відволікатися від рано засвоєних ґаджетів та іграшок.

Парадокс книжки в тому, що вона всіляко прагне відмовити нас від її читання – і цим якраз і досягає зворотного ефекту. Кумедний персонаж буквально зі шкури лізе, щоб ми негайно припинили гортати сторінки, і для дітей (та і дорослих теж) це точно викличе нестримний регіт. Такий книжковий інтерактив допомагає навчити бачити в книжці ключик до багатого світу, навіть коли в ньому й немає ілюстрацій.

Книжка вчить правильно пояснювати собі світ і речі довкола, усвідомлювати цінність матеріального носія тексту і себе як співтворця літератури.

Якщо раптом пропустили:

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Задунайский Торонтуй
    Это уровень современного рогуля.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:00 Хлороформ, амоній і залізо знайшли у воді жителів Вінницького регіону 20:23 Від ринку Каліча до Муніципального: історія Вінницьких базарів у фото та фактах photo_camera 20:02 Заборонений лівий: на Хмельницькому шосе встановили обмежувальні стовпчики 19:19 Плавання, гандбол і не тільки: що доступно дітям і дорослим у спорткомплексі «Аква-Він» Від читача 13:08 Поліцейські екстрадували організатора злочинної групи паліїв, який переховувався за кордоном 19:02 В центрі міста з’явиться окрема смуга для громадського транспорту. ОПИТУВАННЯ 18:03 Масове отруєння в Калинівці: після шаурми в лікарні опинилося 25 людей, серед них семеро дітей 17:45 Троє дітей без даху над головою: у Крушинівці дрон знищив будинок родини 17:12 «Щоб не робив, бачу пораненого сина»... 14 дронів з іменами Героїв полетіли до бійців «Азову» 16:18 У Вінниці завершують реконструкцію Соборної. Тролейбуси змінять графік руху 15:34 Керівницю «Вінницязеленбуд» внесли до реєстру корупціонерів. Хто тепер керує підприємством? 14:52 У сервісному центрі Вінниці вперше зареєстрували гірничого велетня. Спецтехніка отримала номер 00001 14:24 У Вінниці планують відкрити нові заклади освіти. Де та які саме? 14:08 Липневі тури від Офісу туризму: музей трамвая, пошуки дзену і смарагдова вода чекають на вінничан 12:54 Вінницьку прокуратуру очолив Олег Ткаленко — прокурор з мільйонними статками 12:02 Героя України Максима Устименка, який загинув у бою на F-16, чекали вдома на Вінниччині photo_camera 11:06 У Вінниці врятували жінку з раком і тяжкою хворобою серця. Медики провели комбіновану операцію 10:40 Де замовити смачний торт, печиво та інші солодощі у Вінниці (партнерський проєкт) 10:08 Поліцейський зробив пропозицію випускниці просто на сцені медуніверситету play_circle_filled 09:46 Оперативна інформація для вінничан: де і чому не буде світла та води 1 липня
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up