Вони втрапили в налагоджену схему. Так думають родичі і сусіди подружжя Маркушів про примусову реалізацію квартири на Едельштейна, 28/5. Глава сімейства заборгував банку по кредиту через обставини, які на мові клерків називають форс-мажорними. Кредитор нібито погодився переглянути угоду, але раптом родина дізналася – квартиру продають. Втрутитися не вийшло, і тепер ситуація ось яка: сума, отримана від покупця квартири, не перекрила взятого на неї кредиту.
- Банк своє не загубить, - впевнена адвокат Лариса Кирилюк. – Він далі буде стягувати борг. Я так і казала своїм клієнтам: навряд чи це питання можна вирішити у Вінниці. Ми дійшли до Верховного суду.
Без квартири винуваті
Щоб купити частину будинку, яка стіна-в-стіну з квартирою його матері, вінничанин Ігор Маркуш взяв кредит в банку „Аваль”. Потрапив у період стрибка цін, і тому до 50 тисяч іпотечних доларів родичі доклали ще своїх 15. Готові були тягнути кредитну лямку, щоб жити поруч, і діти, і батьки. Але раптом Ігор захворів. Не вставав з лікарняного ліжка вісім місяців і отримав другу групу інвалідності. За цей час платити по кредиту, взятому шість років тому, зробився неспроможним.
- Син не може про це говорити. У нього, крім інвалідності, цукровий діабет, - каже мати Марія Карпуз, яка тепер представляє інтереси сина у судових інстанціях. - Він вісім місяців був лежачий, а банк не попередив про закінчення страховки. Якби квартира була застрахована, 70 відсотків боргу компенсувала б страхова компанія. А тепер ми в боргах навіть після продажу квартири. Я просила банк дати мені час зробити в квартирі ремонт, щоб продати дорожче і таким чином погасити борг. Вже шукала покупців, але вони продали раніше. Тепер дзвонять з Києва, бо ми винні аж 75 тисяч доларів.
Афера чи ні?
Щоб повернути свої гроші, банк звернувся у Державну виконавчу службу, і квартиру боржника реалізували. Провели торги, які називаються прилюдними. Щоправда, інші вінничани, які взнали про продаж трикімнатної квартири на Едельштейна, не змогли стати учасниками торгів.
- Сину прийшла повістка, що торги пройдуть 16 серпня за адресою квартири, - каже мати. – Крім нас, було ще кілька покупців. Ми чекали півдня – ніхто не з’явився. А коли подзвонили дізнатися, в чому річ, то почули, що торги вже відбулися.
Як пояснила адвокат Лариса Кирилюк, Маркушам повинні були надіслати повістку не тільки з датою торгів, й місцем і початковою сумою.
- Цього всього не було, - каже адвокат. – Більше того, торги оголошувалися рази чотири, а повістка прийшла тільки раз. Матір не допустили до торгів, нібито вона пізно заявила бажання. А в законі сказано, що можна за півгодини до торгів зареєструватися. І крім неї ходили ще люди, які готові були викупити. Нікого не допустили. За спиною людей зробили продаж квартири.
Журналіст спілкувалася з трьома потенційними покупцями і вони кажуть так: система зробила все, щоб не допустити до реалізації сторонніх. Більше того – заплющила очі на семирічні дитину, прописану в квартирі. Врешті квартира продалась дешево і швидко оформилась на нового власника.
Ця хитра схема могла на роки залишитись похованою у судах, якби новий хазяїн не поспішив заявити свої права на квартиру практично в центрі міста. Коли це сталося, в редакцію подзвонили одразу кілька людей – самі колишні власники і кілька небайдужих сусідів.
Двічі ламали двері
У п’ятницю, 11 липня, Марія Карпуз приїхала додому і застала біля відчинених дверей квартири сина чужих чоловіків. Одного жінка знає по судах, де відвойовує права сина. Ще один виявився дверним майстром з центрального ринку.
Марія Карпуз застала біля квартири, через яку судиться з колишнім працівником міліції, дверного майстра. Він міняв серцевину замка. Жінка разом з сусідами утримувала більше трьох години чоловіка, щоб він пояснив свої дії міліції
- Ми на крики: «Допоможіть» збіглися, - розказує мешканець вулиці Едельштейна Володимир Крамарчук. - Я підійшов, коли цей чоловік чемодан з інструментами тягнув до себе, а Маша до себе – і в крик. Тільки люди почали сходися, інші чоловіки втекли на машинах. Я їх бачив, коли минулого року був перший злам дверей.
- 21 вересня це було, на мій день народження, - втручається семирічний син Ігоря, той, що був прописаний в цій квартирі на момент її реалізацій на торгах 16 серпня.
Тоді приходив міняти двері новий власник, який уже мав свідоцтво на право власності. Причому видала його державний нотаріус, коли судом на спірний об’єкт наклали арешт. Ціна в написаному з помилками свідоцтві (виправляли, бо поплутали номер будинку із номером квартири) вказана ось така – 132 тисячі гривень. А розмір кредиту Ігоря Маркуша на придбання квартири сягав аж 425 тисяч гривень.
Тоді покупець, як кажуть свідки, без державного виконавця виставив дитину і батьків надвір, дерев’яні двері замінив на металеві і в хаті залишив охоронця.
- Той чоловік, видно, судимий, - каже сусідка Вікторія про сторожа. – Йому дали пляшку пива і пиріжок й посадили в хаті. А наші сусіди його нагодували, і він розказав, що не вперше квартири сторожує. В якомусь гуртожитку вибивали двері, і він там чергував за 50 гривень.
Квартирний бізнес
- Вони - колишні працівник міліції, і це їхній бізнес такий, - каже Марія Карпуз про покупця квартири і другого учасників торгів, який програв товаришу на символічні 50 гривень. – Вони думали, що сторож в нашій квартирі буде сидіти і охороняти. А він двері нам відкрив і розказав, як вони продають і купують квартири. Шукають, де старі живуть, одинокі, викидають з речами на вулицю, підробляють документи. В міліції заперечують, що це колишні працівники. Але я чула їхні розмови. Ще чула, як з суддею вони говорили. Двері залишилися незакритими, і йшла мова про те, щоб нашу справу „завалити”.
- Якби вони були праві, то чого не доводять свою правоту, а одразу тікають, як збігаються люди? – питає жителька вулиці Едельштейна Вікторія.
А дверному майстру, який назвався журналісту Андрієм Андрійчуком, довелося дочекатися приїзду опергрупи. Близько чотирьох годин їхали правоохоронці. Стільки ж часу майстра стерегли під хатою. Не віддавали чемодан з інструментом, аби теж не втік.
Як взяли заручника
- Постійнийний клієнт спитав, чи можу висвердлити стару серцевину і поставити нову. Чи треба було мені, простому роботязі, розбиратися в документах? Він сказав, що власник. І це не ніч була, а світлий день, - розказував „заручник”, поки чекав міліцію. – І коли я вже ставив нову серцевину, під’їхала жінка і почала скандал. Бити, ніхто не бив. Але люди захопили мій інструмент. Дочекаюся міліцію тут, і буду розповідати їм те саме, що й вам кажу.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер