Вибух на початку робочого дня майже у Центрі міста. Пожежа, під час якої згоріло майно дорогого магазину. Робота слідчих і криміналістів на місці гучного злочину. Та повідомлення про план «Перехват» з метою затримання двох чоловіків у шоломах на мотоциклі «Сузукі».
Такими були перші повідомлення у новинах про кинутий невідомими зловмисниками у бутік «Париж» вибуховий пристрій. Одразу говорили, що цей злочин – на замовлення. Виконавців місяць розшукували. Обіцяли винагороду за допомогу правоохоронцям. Урешті саме працівники поліції отримали від мерії подяки і кондиціонери для робочих кабінетів за розкриття резонансного нападу на майно неназваної приватної підприємиці.
Хто спалив вартісний товар у дорогому бутіку, прес-служба поліції розказала, як тільки узяли виконавців. Ними виявилися, нагадаємо, двоє немісцевих молодих чоловіків. Їх затримали в Жмеринці та вже, як бачимо у реєстрі судових рішень, притягнули до відповідальності.
Вирок студентам 4-х курсів двох різних вінницьких навчальний закладів (торгово-економічного інституту та аграрного університету) датований 19 січня. Перший засуджений – жмеринчанин, другий – уродженець Староконстянтинова. Обом Вінницький міський суд дав по 5 років позбавлення волі, але сидіти за гратами їм не доведеться.
Хлопців звільнили від відбування покарання з іспитовим терміном у 3 роки. Як кажуть, дали «умовно». Суд прийняв таке рішення у підготовчому засіданні, тому що прокуратур уклав з обвинуваченими угоди про визнання винуватості.
«Зі змісту укладених угод вбачається, що сторони дійшли згоди щодо правової кваліфікації дій обвинувачених та погодили призначення відповідного покарання з урахуванням відсутності обставин, які обтяжують покарання та наявності кількох обставин, які пом'якшують покарання, а саме щире каяття, активне сприяння розкриттю злочину та добровільне відшкодування завданого збитку», – читаємо у судовому рішенні.
А стаття відповідальності передбачає аж до 10 років тюрми за правопорушення, яким кваліфікували злочин проти «Парижу». Це умисне знищення або пошкодження чужого майна шляхом підпалу чи іншим загальнонебезпечним способом, яке заподіяло шкоду в особливо великих розмірах. Збиток, як бачимо у вироку, слідство встановила дійсно неабиякий – майже 2 мільйона гривень.
Чому покарання за такий гучний злочин виявилося мінімальним та ще й із відстрочкою? Таке питання ставимо прокурору, який уклав угоди з обвинуваченими.
– Вони першочергово написали заяви, – каже Анатолій Хоменчук і пояснує: – Коли ми вже приїхали у Жмеринку на обшуки, вони побачили, що їх шукають і написали заяви про щире каяття. Зізналися, показали мотоцикл, який був схований і уже перефарбований. Вони теж все це розповіли, повністю розказали, де і як передавалися кошти, як вони вчиняли злочин...
Тобто за співпрацю зі слідством та інформацію про замовника злочину, виходить, прокурора просила суд не карати суворо юнаків, які самі виготовили вибухівку і спалили вщент магазин на першому поверсі житлового будинку.
То хто ж замовник? Його у судовому рішення називають «невстановленою слідством особою». Як говорить Анатолій Хоменчук, матеріали стосовно цієї людини виділили в окреме провадження і розслідують. Як швидко почуємо тут про розкриття, прокурор сказали не зміг:
– Підозри ще немає. Якби була, то міг би сказати строки. А так говорити про те, чого я не знаю, не буду…
А що є у вироку про людину, яка цей злочин замовила? Хлопці розповіли слідству, що зустрічалися з замовником у Вінниці (суд пише, що «точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено»). Він пообіцяв їм за роботу 1000 доларів. Студенти погодилися бути на мобільному зв’язку, готуватися до злочину, слідувати інструкціям «роботодавця» і отримати винагороду після того, як спалять бутік.
Як зробити вибухівку з бензину в пластикових пляшках і петарди, студентам також розповів замовник. Вказав, що підпал має бути у вранішній час і сам обрав дату нападу. Вони розподілили ролі, хто відволікатиме продавчиню (їй приснули у обличчя з газового балончика), а хто підпалить й кине в салон вибухівку. Організатор, як читаємо у вироку, спланував шлях відходу виконавців. Останні – сховали мотоцикл в гаражі й потім перефарбували його.
Отримали вони за замовлену роботу менше, частинами й через два дні потому. Кажуть, замовник дам їм двічі по 300 доларів США.
А потерпіла власниця бутика погодилась на «умовне» покарання для людей, що спалили її власність, бо вони погасили їй збитки. Про це написано у вироку. Невже студенти (чи їхні батьки) повернули ті самі майже 2 мільйона гривень, якими оцінили втрати від злочину експерти?
Як пояснив 20minut.ua прокурор, власниця бутіка попросила із виконавців тільки по 10 тисяч доларів компенсації. У вироку знаходимо інформацію про сплачені кошти:
«…обвинувачені у повній мірі відшкодували потерпілій завдану ними шкоду, про що свідчить її заява, згідно якої остання підтвердила факт проведеного із нею розрахунку за завдану шкоду і надала згоду на укладення між сторонами провадження угоди про визнання винуватості та призначення обвинуваченим узгодженого покарання».
Урешті суд написав, що обвинувачені розкаялися, раніше до кримінальної відповідальності не притягувались, на обліках ніде не стоять, за місцем проживання та навчання характеризуються позитивно... І ухвалив легке покарання за тяжкий злочин, бо саме таке було «узгоджене сторонами». Надалі протягом 3-х років студенти зобов'язані повідомляти відповідні органи про зміну місця проживання та роботи. І ящко більше нічого не утнуть – за грати не потраплять.
Повністю прочитати вирок за підпал бутіка «Париж» можете за цим посиланням. А на відео – поліцейський репортаж про розкриття цього злочину.
Читайте також:
Скандального адвоката викупили з СІЗО. Хто вніс 140 тисяч гривень застави?
«Вокзальною мафією», яка обікрала вінничанку, керував підполковник поліції
Двох вінницьких рецидивістів, які полювали на жіночі сумки, запроторили в тюрму
У Вінниці будуть «універсальні» поліцейські – детективи. Начальника вже вибрали
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 11 від 12 березня 2025
Читати номер