В Україні фіксують сплеск жорстокості до тварин. Яка ситуація на Вінниччині?

В Україні фіксують сплеск жорстокості до тварин. Яка ситуація на Вінниччині?
  • За п’ять місяців 2025 року в Україні відкрили рекордні 386 кримінальних проваджень за жорстоке поводження з тваринами — це майже вчетверо більше, ніж торік.
  • А от на Вінниччині таких справ лише дві. Їх небагато — через меншу кількість випадків чи через байдужість? Розбиралися.

За п’ять місяців 2025 року відкрили рекордні 386 кримінальних проваджень за статтею 299 Кримінального кодексу України (жорстоке поводження з тваринами). Для порівняння: попередній рекорд — 220 справ за рік — був зафіксований у 2020 році. Як пише Опендатабот, за рік кількість справ про жорстокість до тварин зросла майже в чотири рази — зі 105 торік до 386 цьогоріч.

А яка ситуація на Вінниччині? І чи отримують кривдники тварин реальні строки покарання?

Як судять на Вінниччині?

За даними пошукової системи «Бабуся» по судовому реєстру, цьогоріч суди вже винесли 20 вироків за жорстоке поводження з тваринами.

Відео дня

І на перший погляд, статистика у Вінницькій області виглядає позитивною. Адже торік за перші шість місяців у суді розглядалася лише одна така справа, а цього року — вже дві. В одній із них навіть винесли вирок.

Наприклад, Томашпільський районний суд розглядав справу щодо чоловіка, який на території ринку в Томашполі вистрілив із пневматичної гвинтівки в безпритульну собаку, завдавши їй поранення середнього ступеня тяжкості. Мотивом став хуліганський напад — собака просто на нього загавкала.

Однак, за висновком судово-психіатричної експертизи, чоловік має психічні розлади, пов’язані з ураженням головного мозку та алкогольною залежністю, і на момент події не міг повною мірою керувати своїми діями.

Тому прокурор, захисник і законний представник погодилися на застосування до нього примусового амбулаторного психіатричного лікування, оскільки він визнається суспільно небезпечним. Сам чоловік заперечував проти цього заходу. У результаті до обвинуваченого застосували примусові медичні заходи — амбулаторну психіатричну допомогу.

А от Бершадський районний суд визнав винним чоловіка, який застрелив собаку. Щоправда, його звільнили від покарання у вигляді обмеження волі строком на два роки, замінивши його іспитовим строком.

Свій вчинок у суді чоловік пояснив так: близько 00:45 він почув гавкіт безпритульної собаки, яка, за його словами, заважала йому відпочивати. Через це у нього виник злочинний умисел — вбити тварину жорстоким способом.

Чоловік узяв із собою пневматичну гвинтівку та вирушив до магазину в центрі села. Там, побачивши руду собаку, яка не становила жодної загрози, він вистрілив їй у голову. Унаслідок пострілу тварина загинула від тяжких травм — перелому кісток черепа та пошкодження головного мозку.

Менше жорстокості чи більше байдужості?

Але чому таких справ так мало — тому що на Вінниччині справді менше випадків жорстокості над тваринами?

Підтвердити це складно. Наприклад, лише торік до редакції зверталися зоозахисники через знущання з тварин на вулиці Олега Антонова. Подібна ситуація була й на вулиці Космонавтів: у 2024 році одне кошеня побили до смерті, інше — отруїли.

А у лютому цього року поліція Вінниччини отримала повідомлення про собаку, яка мешкала в Старому місті в жахливих умовах. За словами волонтерки Олени Розсохи, тварина гнила заживо, в неї випав внутрішній орган, вона не ставала на лапи й довго не їла.

Отже, випадки трапляються — і доволі часто.

Ще одна ймовірна причина малої кількості справ — мовчання свідків. Люди часто просто не повідомляють про жорстоке поводження.

Як розповіла юристка-аналітикиня UAnimals Анастасія Гевчук, цьогорічний сплеск проваджень — це, зокрема, результат запуску чат-ботів для фіксації таких випадків і публікації шаблонів заяв. Це значно полегшило процес повідомлення про злочини проти тварин.

Тому ми підготували підказку для вас, що можна зробити, щоб повідомити про факт жорстокості до тварини.

Що робити, якщо ви стали свідком жорстокого поводження з тваринами?

Відповідно до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» забороняється:

  • Бити, калічити, отруювати чи вбивати тварин;
  • Жебракувати з ними або дарувати їх як призи;
  • Дресирувати із заподіянням болю;
  • Залишати тварину в машині при температурі вище +20 °C або нижче +5 °C;
  • Замуровувати у підвалах;
  • Залишати прив’язаною без укриття або з короткою прив’яззю;
  • Змушувати бігти за транспортом;
  • Залишати тварину без нагляду в людних місцях.

Ваші дії:

  • Не мовчіть і не проходьте повз. Зробіть зауваження кривднику.
  • Викликайте поліцію за номером 102.
  • Фіксуйте порушення на фото або відео, за можливості — візьміть контакти свідків.
  • Якщо поліція ігнорує виклик — звертайтесь за номером 0-800-50-02-02.
  • За можливості — допоможіть тварині.

Яка відповідальність за жорстоке поводження з тваринами?

За такі дії передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність.

Адміністративна:
Згідно зі статтею 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення, знущання над тваринами, побої або інші насильницькі дії, що спричинили тварині фізичний біль і страждання, але не призвели до тілесних ушкоджень, каліцтва чи смерті, а також залишення тварин напризволяще, тягнуть за собою штраф у розмірі від 3400 до 5100 гривень.

Кримінальна:
Згідно зі статтею 299 Кримінального кодексу України, жорстоке поводження з тваринами (у тому числі з безпритульними), що вчинене умисно та призвело до каліцтва чи загибелі тварини, а також нацьковування тварин одна на одну чи на інших тварин, публічні заклики до таких дій або поширення матеріалів із такими закликами — караються арештом до шести місяців або обмеженням волі до трьох років.

 

Читайте також:

Три роки після ракетного удару, а корпус ліцею №8 досі не ремонтують. Скільки ще чекати?

Маршрутки пішли, дороги та освітлення роблять: що змінилось у Гавришівці після розголосу

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Tatiana Tatiana
    Люди, не будьте байдужими до знущання над тваринами! Дзвоніть у поліцію, або в інші установи!

keyboard_arrow_up