Перепоховала чоловіка, викрав портрети, збирали металобрухт: як карають за наругу над могилами?

Перепоховала чоловіка, викрав портрети, збирали металобрухт: як карають за наругу над могилами?
  • Дедалі частіше фіксують кримінальні правопорушення, пов’язані з наругою над могилами або місцями поховання. Хтось може викрасти свічки, квіти чи іграшки, а хтось навіть пошкодити пам’ятник.
  • Ми вирішили з’ясувати, як за цей злочин карають на Вінниччині та які випадки вже траплялися.

 

Нещодавно мати загиблого Героя, відомого як «Грєнка», опублікувала відео, в якому розповіла, що могилу її сина пограбували. За цим фактом слідчі відкрили кримінальне провадження за частиною другою статті 297 Кримінального кодексу України (наруга над могилою, іншим місцем поховання або над тілом померлого).

Незабаром знайшли жінку, яка скоїла цей злочин, а в її будинку виявили вкрадені речі. Як зазначили в поліції, санкція цієї статті передбачає до п’яти років позбавлення волі.

Стаття 297 Кримінального кодексу України: Наруга над могилою, іншим місцем поховання або над тілом померлого карається штрафом до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, арештом на строк до шести місяців, обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк. Якщо злочин вчинено щодо могили військовослужбовця, покарання передбачає обмеження волі на строк від трьох до п’яти років або позбавлення волі на той самий строк.

Однак це не перший випадок наруги над могилами, і дедалі частіше такі злочини скоюють на місцях поховань захисників і захисниць України. Ми вирішили проаналізувати статистику подібних випадків і дізнатися, як судять за це на Вінниччині.

Відео дня

Як судять за наругу над могилами на Вінниччині?

У Єдиному державному реєстрі судових рішень за останні три роки нараховується понад 100 рішень за статтею 297 КК України. Вироків усього 14.

Чотири роки за пошкодження портретів військових

Ми знайшли вироки у двох справах, які сталися нещодавно. Зокрема, ми писали про випадок, що стався 18 грудня 2023 року в селі Новоживотів. На місцевому кладовищі невідомі пошкодили фоторамки на могилах чотирьох захисників і забрали їхні фото.

Згодом правоохоронці з’ясували, що 35-річний затриманий раніше притягувався до відповідальності за крадіжки. Свої дії чоловік пояснив тим, що перебував у стані алкогольного сп’яніння.

Згідно з вироком, обвинувачений визнав свою провину, тому Оратівський районний суд визнав його винним і призначив покарання у вигляді чотирьох років позбавлення волі.

Страждає на шизофренію

У серпні 2024 року в Іллінцях 37-річний чоловік вчинив наругу над 70 могилами. Як писала місцева газета «Трудова слава», інцидент стався на центральному кладовищі міста.

«Скинуто національні прапори з могил загиблих воїнів, деякі пам’ятники зазнали незначних пошкоджень, — писало видання. — Аморальність цього вандалізму зашкалює. Усі люди зі здоровим глуздом висловлюють єдине бажання — знайти винуватців і покарати їх по заслузі».

Вироку у цій справі ще немає. Проте, згідно з останньою ухвалою Іллінецького районного суду, чоловік страждає на хронічне психічне захворювання у вигляді параноїдної шизофренії, тому не може усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними. У зв’язку з цим змінили порядок досудового розслідування.

Остання ухвала суду задовольнила клопотання прокурора про застосування примусових заходів медичного характеру у вигляді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги із посиленим наглядом. Метою є подальше примусове лікування в психіатричній лікарні.

Хотіли здати на металобрухт

Багато злочинів пов'язані з тим, що зловмисники намагаються викрасти металеві вироби з могил, щоб на цьому заробити. Наприклад, у селі Роля Жмеринського району чоловік разом із двома спільниками демонтував залізну хвіртку та могильні огорожі чотирьох могил.

Обвинувачені планували здати викрадене на металобрухт, але поліція їх затримала раніше, оскільки приїхала на виклик чоловіка, який став свідком злочину та перекрив дорогу злодіям.

Усі троє обвинувачених визнали вину, і суд звільнив їх від реального покарання, призначивши іспитовий термін у два роки.

Виконала останнє бажання чоловіка

Ще один випадок наруги над тілом померлого стався у Томашпільському районі. Жінка розкопала могилу свого колишнього чоловіка та перепоховала його на іншому кладовищі.

Свої дії вона пояснила тим, що покійний казав, що після смерті хоче бути похований саме на тому кладовищі.

«Коли їй стало відомо про смерть колишнього чоловіка, вона прийшла на похорон, однак її до хати не впускали, і поховали його на Томашпільському кладовищі. Вона повідомляла потерпілу, що покійний хотів бути похований на (назва) кладовищі, однак та її зауваження до уваги не взяла. Похорон відбувався за її кошти. Після похорону вона захворіла та перебувала на стаціонарному лікуванні в лікарні. Через деякий час вирішила здійснити перепоховання покійного, оскільки дала йому обіцянку. Дозвіл на перепоховання вона не брала», — йдеться у вироку.

У вчиненому обвинувачена розкаялася. Томашпільський районний суд призначив жінці покарання з випробувальним терміном один рік.

Викрав з Дошки пам'яті поминальну лампу

На початку року в Козятині чоловік осквернив меморіал загиблих захисників, викравши з нього кілька лампадок та квіти. Схожий випадок трапився минулого року біля цієї ж Дошки пам'яті.

Чоловік вкрав поминальну лампаду зі світлодіодним підсвічуванням. У суді він визнав свою вину, тож його покарали з іспитовим терміном один рік: якщо за цей час не скоїть іншого злочину, то за грати не потрапить і судиміть буде погашена).

Переважно вінницькі суди призначають покарання з іспитовим строком за такий злочин, якщо людина розкаялася або вчинила його вперше. Проте є випадки, коли зловмисники несуть повну відповідальність, тобто отримують реальні строки тюрми. Найчастіше це пов'язане з тим, що раніше підсудні вже вчиняли якийсь кримінальний поступок.

 

Читайте також:

Справа Янчак: відповідальну за мобілізацію у Вінниці відправили в СІЗО на 60 діб. ДЕТАЛІ

Як і за що карають батьків на Вінниччині? Проаналізували судові рішення

Як суди Вінниччини карають за незаконне володіння зброєю? Проаналізували судові рішення

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (4)
  • Александр Логинов

    По моему есть статья за это
  • Алла Черняховская

    Можете не зʼясовувати, за знущання над загиблими 14 липня, ЩОТИЖНЕВЕ, НЕ КАРАЮТЬ НІЯК І НАВІТЬ НЕ ЗБИРАЮТЬСЯ.
    Переклали свої обовʼязки на родичів і провокують їх на  самосуд. Поліція Вінницької області, як справи з мадам, яка шлялась під час комендантської години, вкрала іграшки і НЕ ПОВЕРНУЛА. Які міри за порушення комендантської години до неї застосовані і де можна з цим ознайомитись?

    Микола Ремінний reply Алла Черняховская

    Алла Черняховская Кого ви питаєте,вони же самі злодюги ,тільки при погонах.

keyboard_arrow_up