Журналіст 20 хвилин вирішив перевірити, як працює iHUB. Для цього разом із вінничанкою Оксаною вигадали ідею про стартап рекламної агенції і уявивши себе агентами під прикриттям, відправились у вінницький IT-осередок. Новий «хаб» знайти не проблема. За міською радою, спускаєтесь вниз по вулиці Пушкіна, поки не побачите 11-й дім. У головному залі були двоє працівників iHUB. Незнайомців на вході одразу зустрів сам керівник центру - Руслан Бурлаченко. Він майже не питав про стартап, і одразу почав рекламувати сильні сторони нового центру. Але чи буде реальна допомога від “хабу” або це просто місце для роботи в офісі, за яке потрібно щомісяця платити? Ми з’ясували.
IHUB. Чи вартий своїх грошей?
Під час діалогу Руслан акцентував увагу на те, що у хабі за соціальний внесок резиденти отримують можливість зв’язку із інвесторами, відкритий діалог із учасниками спільноти - інженерами, дизайнерами рекламістами.
- Ми формуємо спільноту у Вінниці, члени якої будуть допомагати один одному, - розповідає Руслан. - Тобто, це не бізнес-інкубатор, де за кожною командою буде закріплений ментор, який буле скеровувати у правильному напрямку. У свою чергу від нас можна отримати цікаві події для розкрутки, нові знання від відомих спікерів, та потенційні інвестиції.
Ціни у прайсі хабу - “кусючі”. Щоб стати резидентом вінницького IHUB, потрібно мати 1399 гривень (1-2 особи). Якщо у команді 3-4 людини – ціна нижча на 100 гривень. П`ять чи більше – ціна обговорюватиметься. Працювати в приватній кімнаті трохи дешевше - команда з чотирьох осіб може орендувати окреме приміщення за 1399 гривень на місяць, якщо резидентів п’ять - 1299. Тестовий день коштує 90 гривень. Головне, що отримує учасник спільноти за свої гроші - це зв’язок із інвесторами та іншими спеціалістами IT-сфери, принаймні, так каже Руслан.
– Фактично, резиденти будуть постійно пересікатися у просторі будівлі, - каже керівник IHUB Вінниця. - Тому нічого не заважає запитати того, чого не знаєш у більш досвіченої людини. Ми даємо простір і можливості для розвитку, спілкування, пошуку інвесторів. А сам вінницький IT- центр є частиною цілої мережі. Отримавши доступ до однієї спільноти, можна заходити і в інші хаби по всій Україні з спеціальною карткою.
Наразі спільнота у Вінниці тільки формується. І як каже керівник центру, ще немає приблизного списку подій, які будуть проводитися. Теж саме стосується інвесторів. До того ж інвестиції дістануться далеко не всім.
- Закордонних інвесторів в Україну затягнути нереально, - каже Руслан. – Якщо порівняти із київським хабом, то у них за деякий час був сформований список партнерів, які готові зробити інвестиції. На всі події у вінницькому IHUB робиться розсилка запрошень. І сама людина вирішує приходити їй чи ні.
Окрім цього в планах керівництва - виступи тренерів та відомих людей із IT-сфери. Але для залучення цих спікерів (можливо) потрібні ще кошти, що буде збиратися окремо.
Конференц-івентруми але без ноуту
Зовнішньо ця побудова, де знаходиться офіс, так і залишилась у 20 сторіччі. Вона була створена більше ста років тому, і щоб привести її до ладу витратили понад два мільйони гривень.
Але всередині не залишилось навіть «штрихів» проекту Артинова. Сучасне планування кімнат, багато скляних поверхонь, ергономічні меблі, стіни у пастельних кольорах.
Вінниця приєдналась до мережі IHUB кілька днів тому. Але у приміщенні досі продовжуються роботи. Робочі монтують останні елементи інтер'єру, складають меблі. На стінах ще висять кульки з відкриття. Але поки що інкубатор для стартапів не працює. Ще нема опалення, яке керівництво обіцяє увімкнути незабаром. Головний зал для роботи - вже повністю готовий.
- Всі кімнати обладнані інтернет-мережею, а згодом з’явиться оргтехніка. – розповідає Руслан. – Єдине, що буде потрібно стартап-командам – це власні ноутбуки, за якими вони і будуть працювати.
За словами керівника вінницького осередку, працювати на «спільних комп’ютерах» це теж саме, що програмувати у комп’ютерному клубі.
У будівлі є кімната для конференцій, де можна обговорити деталі з інвесторами. А ще зона відпочинку, із різноманітними іграми: віртуальні, настільні, та ін. Невеличкий зал для проведення подій та виступів відомих спікерів, розрахований на 30-50 людей. До того ж, інкубатор обладнаний кухнею із холодильником, кавоваркою та безкоштовним печивом. А якщо спітніли під час праці, то можна прийняти душ прямо на робочому місці.
Як стати резидентом вінницького “хабу”?
За словами керівника IT-центру для того, щоб стати одним із резидентів цієї спільноти потрібно наступне: власна ідея, команда із одного - п’яти людей, гроші на соціальний внесок.
- Із потенційним резидентом проводится розмова, схожа на співбесіду, - каже Руслан. - Ми дізнаємося в такої людини, що ій потрібно, як ми можемо допомогти, який буде проект. І потім укладаємо договір про аренду робочого місця. І для цього потрібен бути паспорт.
До речі, стати членом цієї спільноти можуть навіть школярі.
- Якщо людина справді талановита, має цікаву ідею і бажання її здійснити, але молодша за 16 років, - розповідає Бурлаченко. - То ми готові пійти на зустріч, зробити виключення з правил.
Де шукати інвестиції?
У IHUB проводятся презентації проектів на кількох рівнях. Найвищий – Seed Forum двічі на рік. На цю подію з’являються іноземні інвестори, керівники IT-секторів українських компаній.
- Робоча мова – англійська, - каже Руслан. – І на кожну презентацію дається п’ять хвилин. Після цього резиденти та потенційні інвестори можуть задавати різні каверзні питання.
Подати заявку на участь можуть усі вінничани. Це буде анонсовано у соцмережах, та на сайті центру. Тому якщо у команди буде справді цікавий стартап, але вона не є резидентом IHUB, то дадуть можливість його представити. Але перевага в конкурсному відборі буде у резидентів.
Ще є локальні події – IHUB Ring. Це є невеличким змаганням серед учасників спільноти, де роботи буде оцінювати професійне журі. Переможці отримають запрошення на закордонний Seed Forum.
Окрім цього у вінницькому хабі планують створювати локальні події, на яких будуть виступи відомих «айтішників» як з України, так і з інших держав.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер