Вінничан, що «прогоріли» в компанії Хелікс, порахувати неможливо. В поліцію звертаються із заявами про втрату вкладів значно менше людей, аніж дійсно вкладали в «Хелікс Кепітал Україна».
Кримінальне провадження про шахрайство, скоєне в особливо великих розмірах, та легалізацію доходів, здобутих злочинним шляхом, розслідують тернопільські слідчі. Їм з кінця минулого року щодня надходить по кілька заяв від вкладників з різних регіонів. І сума збитків, заявлених людьми, уже мало не удвічі більша за вартість того майна і речей, які арештували у власності компанії та її засновників.
Але більшість вкладників Хеліксу не хочуть себе афішувати. Мовчать про свої вклади, як говорить керівник Подільського управління кіберполіції Сергій Шестопалюк, аби не розголошувати своїх статків.
- Фінансова піраміда – це коли під одним вкладником ще чотири, під чотирма - ще вісім і так далі. Як показує практика, 16-й ще підтягнув 32-х… Цьому 16-му, якщо він напише заяву про те, що є об’єктом шахрайства зі сторони фінансової піраміди, зададуть питання ті 32, що ним були притягнуті, - каже Сергій Шестопалюк. - І його кваліфікація в цій піраміді може перерости з розряду потерпілого у розряд підозрюваного…
Ряди вкладників
Редакція дізналася про 12 вкладників із Вінниці, які зверталися в Подільське управління кіберполіції з приводу невиплат в компанії «Хелікс» (суми різні, від 50 доларів до 50 тисяч). Ми написали про це - і журналісту почали дзвонили інші вкладники.
- Я та три мої знайомі вже їздили в Тернопіль, щоб написати там заяви в поліцію, - говорить 65-річна вінницька пенсіонерка Галина Котенко (ім’я та прізвище попросила змінити, щоб її діти не дізналися про участь в фінансовій піраміді).
Жінки вклали різні суми в компанію – від 500 доларів до 1,5 тисячі. Дізналися одна про другу випадково, згодом, коли припинилися виплати. Щойно в новинах заговорили про кримінальне провадження, вони одразу зібралися і поїхали до Тернополя написати заяви й собі.
- Звісно, я надіюся повернути гроші, - каже жінка. – Я безкінця дзвоню «платиновому директору», який мене підписав, коли будуть випалити. Він нічого конкретного не говорить. Якщо починаю тормошити його через родичів, то чую: «що ти з нього хочеш, він такий самий потерпілий, як і ти…».
- Я гроші йому дала просто в руки. Навіть не знаю, як «гаманцем» на їхньому сайті користуватися, - говорить Галина Котенко і проказує роздруківку з ресурсу компанії, де вказане її прізвище і мобільний телефон.
Жінка також дала журналісту візитку того самого «платинового директора» Хеліксу. Звати його Олександр Ладаняк. І сказала, що таких директорів у Вінниці було щонайменше четверо.
Дипломи і селфі
Перш ніж подзвонити, шукаємо інформацію про директора в інтернеті, у соціальних мережах. Знаходимо акаунти, де ще кілька місяців тому активно постилася інформація про заробіток на інвестиціях у «Хелікс».
Фотографії у Олександра з дипломом «платинового директора» немає (про таку розказували жінки-вкладниці, як про аргумент, що спрацював на користь агітації). Зате фото з дипломом «золотого директора» знайшли.
А ще - селфі Олександра з Дмитром Нагутою - власником Хеліксу, якого торік арештували за підозрою у шахрайстві, а потім відпустили під заставу в п’ять мільйонів гривень.
Судячи зі свіжих постів Олександра Ладаняка, він тепер займається працевлаштуванням за кордоном.
Телефонуємо йому, і молодий чоловік не заперечує, що цікавиться вкладами у компанії, які дають пасивний заробіток. Так званими хайпами-пірамідами. Що стосується Хеліксу, то його гроші давно, мовляв, уже не там. А він вкладав. І людям, які цікавився, підказував, як це можна зробити. Врешті сам нічого не заробив, але і не втратив. Бо вийшов вчасно. Ось так відповідав Олександр, коли його питали про прибутки від залучених вкладів.
А на одному з відео, яких є маса в Ютубі, Хелікс пояснює схему оцінки роботи своїх «директорів». Судячи з інформації звідти, «платиновим» стає той, хто залучив 50 тисяч євро інвестицій. За це він отримує не лише звання, а й 2 тисячі євро премії.
«Мене це не стоується»
- Я вже рік цим не займаюся, навіть не слідкую, що там відбувається, - каже Олександр про компанію «Хелікс». – Я не пропонував вкладати. Люди самі питали. Кому було цікаво, той звертався. Я вийшов, коли побачив, що там ситуація нездорова. Чув краєм вуха, що ситуація така…
- Одна із жінок, пенсіонерка, каже, що вона особисто в руки вам давала кошти, і ви їй відкривали гаманець, - розказуємо Олександру.
- Хто? Не може такого бути, - каже Олександр, мовляв, пенсіонерки – це не його коло спілкування.
Він думає, що потерпілі «котять на нього бочку», бо не можуть напряму звернутися до власника компанії. Кажемо йому, що жінки написали заяви в поліцію про злочин – ось так звертаються до власника.
- Я бачив, що по новинах показували, але ж мене це все одно не стосується. Я вже цим не займаюся, - звучить у відповідь. – Я зараз відправляю людей за кордон. Візовий центр у мене.
Ніякі вкладники, як запевняє Олександр, йому особисто претензій не пред’являли. І люди з поліції його участю в «Хеліксі» не цікавилися.
- В мене статусу такого, як платиновий директор, і не було, - сміється Олександр в кінці розмови. - Я там не працював, як на штаті. Це для мене було, як додатковий дохід. Не основна моя компанія. Це так: пробив по інтернету, де можна гроші вкласти і чи компанія працює, от і вклав свої гроші. Я вже давно займаюсь бізнесом. Десь бізнес може не піти. Я теж не особливо розбираюся в цих компаніях. Пішло, то пішло. Не пішло, то не пішло. А якщо люди хочуть когось винити, то нехай вони спочатку думають головою, що роблять. А то тільки й можуть, що бочку на когось котити…
Вклав останнє – і кінець спектаклю
Останні новини по Хеліксу: в компанії повідомили про перехід від інвестиційних пакетів «на прозору і абсолютно легальну у будь-якій країні схему ведення бізнесу» - продаж акцій. Паралельно - правоохоронці продовжують розслідувати кримінальне провадження, доводячи, що «Хелікс Кепітал Україна» – не що інше, як фінансова піраміда, яка виплачувала дивіденди вкладникам із надходжень від нових клієнтів, а не з прибутків компанії.
- Зараз хлопці, які гралися в Хелікс, перейшли на нову забавку – Квестру, - каже вінничанка, яка свого часу стала свідком втягнення нових вкладників у Хелікс. – Ми відпочивали з компанією, і брат із однокласником почали розказувати, що у нас рабська свідомість і ми не станемо ніколи мільйонерами, бо мислимо не як інвестори… Потім вони продзвонили чувака, який нібито на інвестиціях собі «Хонду Аккорд» купив у 18 років. І правда, приїхав він на «Хонді» і став розказувати нам, що треба вливатися в світ бізнесу з Хелікс, що це не «развод», що там серйозні пацани, все перевірено… Вияснилося, що брат і його одноклассник відкладали бабло дуже довго зі стипендій і уже вклали один 100 баксів, а другий 300 кількома частинами. Ми посварилися тоді через це. А колишній хлопець шарпав власника «Хонди», бо насправді на машину йому татко дав… Врешті того чувака хтось здогадався посадити у його «Хонду» і послати куди подалі. А що було потім! Потім мій колишній на останні бабки зробив вклад в Хелікс. Все. Занавєс!
«Кожен вкладник має надурити наступного»
- Це шахрайство чистої води, - коментує адвокат Олександр Білошкурський. - Класична піраміда за мережевим принципом. Гроші не інвестуються в реальний сектор економіки, а просто перерозподіляються. Кожен вкладник розуміє, що йому треба надурити (переконати) наступного, бо від цього залежить його заробіток. І далі - збільшення в геометричній прогресії. Людські гроші вже відшукати практично нереально, однак можна. Поліція має зробити спочатку економічно-фінансову експертизу даної піраміди, щоб вирахувати та проаналізувати схему і розподіл отриманих коштів. Для цього достатньо банківської інформації, первинних касових документів, договору (його форми і змісту). І звичайно підтвердити, що це - піраміда. Такі експертизи роблять. Тут головне зробити математичний розрахунок і підтвердити неможливість (нереальність) в подальшому отримання обіцяного доходу. Ця експертиза дорого коштує. Без такої експертизи - ця справа "гроб" (як говорять слідчі). А потім треба перейти до "золотих" директорів та "срібних", "бронзових". А взагалі-то, раджу, перед тим, як кудись сунути копійку, перечитувати "Золоте теля" Ільфа і Петрова.
Читайте також:
У фінансовій піраміді Heliх «прогоріли» щонайменше 12 вінничан (ВІДЕО)
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер