Від 100 тисяч до 15 мільйонів гривень компенсації: які позови до рф подають мешканці Вінниччини

Від 100 тисяч до 15 мільйонів гривень компенсації: які позови до рф подають мешканці Вінниччини
  • Від початку поточного року суди вже винесли понад 200 рішень про відшкодування збитків росією.
  • Загалом від початку повномасштабного вторгнення зафіксовано щонайменше 1 482 судові рішення про відшкодування збитків з рф.
  • Які позови подають вінничани та чи задовольняють їх суди Вінниччини — дізнавалися.

Щонайменше 1 482 судові рішення щодо відшкодування збитків з рф зафіксовано в судовому реєстрі.

Від початку повномасштабного вторгнення українці дедалі частіше звертаються до суду, аби отримати компенсацію за матеріальні та моральні збитки, завдані війною.
У 2022 році було винесено лише 52 подібні рішення. А вже торік їхня кількість зросла до 812. Від початку поточного року суди вже ухвалили 213 рішень. Про це повідомляє «Опендатабот».

Ми переглянули рішення судів Вінницької області й проаналізували, які саме позови до рф подавали мешканці регіону та якими були результати розгляду.

Відео дня

Які рішення ухвалюють суди у справах про відшкодування збитків росією?

Факт загибелі внаслідок атаки рф

Найбільше справ у вінницьких судах пов’язані з трагедією, яка сталася внаслідок ракетного удару по Вінниці 14 липня 2022 року. Три ракети влучили в будівлю з офісними приміщеннями. Від ударів постраждали також Будинок офіцерів та розташовані поблизу житлові будинки. Внаслідок атаки загинули 27 осіб.

Вінницький міський суд розглянув 16 позовів, у яких позивачі вимагали встановлення юридичного факту смерті своїх родичів внаслідок збройної агресії рф проти України — це необхідно для подальшого звернення до міжнародних гуманітарних організацій.

Усі 16 позовів були повністю задоволені.

Моральна компенсація

Ще один чоловік подав до суду на рф позов, у якому вимагав 120 мільйонів гривень компенсації за моральну шкоду.

У рішенні Вінницького міського суду Вінницької області зазначено, що позивач боїться за безпеку своїх рідних, має проблеми у спілкуванні з людьми, а також постійно страждає від емоційного болю, дивлячись на зруйнований російськими ракетами будинок побуту «Ювілейний», де загинуло багато людей, сімей, дітей. На момент вибуху чоловік перебував за 300 метрів від епіцентру.

Суд частково задовольнив позов і зобов’язав рф виплатити йому 100 тисяч гривень. Позивач не погодився з цією сумою і подав апеляцію, вимагаючи повну компенсацію. Однак апеляційний суд залишив рішення без змін — виплата залишилася на рівні 100 тисяч гривень.

— Через постійні обстріли я не можу подорожувати Україною, оздоровлюватися в Криму. Тричі втрачав роботу, бо іноземні замовники не вірили в Україну. Відтоді, як почалася війна, погано сплю. До лікарів, щоправда, не звертався. Заспокійливі ліки призначав собі сам, — розповів чоловік під час апеляційного розгляду.

Нині справа перебуває на розгляді касаційного суду.

Моральна й майнова шкода військовому

Є справи, ухвалені вже під час повномасштабного вторгнення, але пов’язані ще з подіями АТО. Так, 51-річний вінничанин проходив військову службу за контрактом. У 2015 році під час виконання бойового завдання в зоні АТО, внаслідок мінометного обстрілу з боку незаконних збройних формувань, він отримав поранення. Відтак чоловікові встановили другу групу інвалідності, пов’язану з травмою, отриманою під час захисту Батьківщини.

У позові він зазначає, що російська федерація своїми протиправними діями заподіяла йому матеріальну й моральну шкоду, оскільки він не має змоги повноцінно відновлювати здоров’я.

«Військові шпиталі, санаторії та реабілітаційні центри переповнені пораненими військовослужбовцями. Через незаконне збройне вторгнення російської федерації в Україну немає змоги відпочивати та відновлювати здоров’я на курортах Чорного й Азовського морів. Це завдає С. непоправних моральних страждань, що призвело до погіршення здоров’я, зокрема інфаркту та підвищення артеріального тиску», — йдеться в постанові ВАС.

У результаті чоловік просив стягнути з рф понад 12 мільйонів гривень моральної шкоди, а також 2 мільйони гривень — як компенсацію майнової шкоди. Проте суд задовольнив позов частково, присудивши 500 тисяч гривень моральної компенсації. Вимогу про майнову шкоду залишили без задоволення через відсутність належних доказів.

Навіть після подання апеляційної скарги суд залишив рішення міського суду без змін.

Схожу справу суд розглядав і щодо ветерана, який отримав поранення вже під час повномасштабного вторгнення. Його позов також задовольнили частково — було присуджено один мільйон гривень моральної компенсації.

Моральна шкода за загибель чоловіка

На розгляді судів Вінниччини також перебуває кілька справ, у яких дружини або родичі загиблих позиваються до рф з вимогою виплатити моральну компенсацію. Так, наприклад, Вінницький міський суд частково задовольнив позов жінки, чоловік якої загинув на війні.

«Позивачка відчуває безперервний, невгамовний душевний біль і страждання, втратила душевний спокій, постійно відчуває незахищеність та розчарування. Унаслідок втрати близької людини позивачка втратила віру в майбутнє, що не дозволяє їй повноцінно спілкуватися з оточенням, працювати й підтримувати нормальний спосіб соціального життя», — йдеться у рішенні.

Окрім моральної компенсації, дружина просила також матеріальну, оскільки є переселенкою. Однак суд задовольнив позов частково — визначив лише моральну компенсацію у розмірі 15 мільйонів гривень.

Компенсація за дім

Окрему категорію справ у судах Вінниччини становлять позови вимушено переміщених осіб, які втратили житло, з вимогами про матеріальну й моральну компенсацію.

Так, Могилів-Подільський міськрайонний суд частково задовольнив позов мешканки селища Хромове, що поблизу Бахмута, визначивши моральну шкоду у розмірі одного мільйона гривень.

А от Вінницький районний суд повністю задовольнив позов мешканки Маріуполя, яка вижила після бомбардування Драмтеатру. Суд постановив стягнути з рф 10 мільйонів гривень матеріальної шкоди й таку ж суму — моральної.

Виклики виконання рішень

Як зазначає адвокат та директор Центру Дністрянського Іван Городиський, судові рішення, які ухвалюють українські суди у справах про відшкодування збитків, завданих збройною агресією росії, створюють низку викликів.

«Передусім це проблема їхнього виконання. росія навряд чи визнає та виконає такі рішення добровільно. Інші держави, найімовірніше, відмовлятимуть у їх примусовому виконанні, посилаючись на юрисдикційні імунітети», — пояснює адвокат.

 

Читайте також:

Несподіваний фінал: суд закрив справу про поділ 17-мільярдного майна Порошенків

Як карають за коментарі та дописи у соцмережах? Проаналізували судові справи Вінниччини

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up