Вінницький індустріальний парк матиме площу 60,7 гектар, ним управлятиме спеціально найнята компанія, кількість підприємств, які тут зможуть розмітитися – 26, кількість можливих нових робочих місць – шість тисяч.
Це усе передбачено концепцією Вінницького індустріального парку, яку виконком міськради затвердив 16 квітня. Її прийняттю має слідувати звернення міськради до вищестоящих інстанцій, щодо включення ВІПу в загальнодержавний реєстр індустріальних парків. Це, в свою чергу, дозволить мерії претендувати на отримання державної допомоги для розвитку території ВІПу, як це передбачено законодавством.
Конкуренція парків
Про створення парку у Вінниці говорять ще з 2007 року, проте тільки торік відповідне рішення прийняте сесією міської ради.
Минулого року про плани з побудови індустріального парку оголосив і мер Львова Андрій Садовий. За його словами під будівництво індустріального парку виділено земельну ділянку площею 23 га, можливе розширення до 200 га. Головна мета створення тамтешнього парку – забезпечення конкурентних умов для фахівців IТ-сфери з України та Східної Європи умов.
Всього, на даний момент в Україні нараховується 12 індустріальних парків, більшість з яких почали включати до загальнодержавного реєстру торік.
Зокрема, згідно з даними на сайті Держінвестпроекту, в даний час до реєстру індустріальних парків внесені вісім парків: “Свема” (Шостка Сумської обл.), “Соломоново” (Закарпатська обл.), “Львівський індустріальний парк “Рясне-2”, “Долина “ (Івано-Франківська обл.), “Славута” (Хмельницька обл.), “Кременчук” (Полтавська обл.), “Коростень” (Житомирська обл.) та “Перший український індустріальний парк (смт. Велика Димерка Київської обл.).
Одним з найбільших з них вважається парк Свема в Шостці. Ця промзона створена ще в 2011 році і займає площу 326 гектар, територія включена до реєстру – 93 гектари. Індустріальний має усі необхідні комунікації: це забезпечення електроенергією (до 115 МВт / год), теплом (550 Гкал / год), природним газом (500 тис. кубометрів на добу), технічною водою (3 тис. кубометрів на годину).
На території Свеми вже працює понад 30 підприємств, найбільшим з яких є виробник фармацевтичних препаратів ВАТ Фармак.
Вінницькі особливості
Вінницькому парку про такі показники поки що модна тільки мріяти. Головна з його проблем – це комунікації. На підведення електроенергії сюди тільки за старими розцінками потрібно 82 мільйони гривень , на водопостачання та каналізування – ще 35, газозабезпечення обійдеться ще 3,5 мільйони. Разом – не менше 120 мільйонів.
Разом з тим, за словами заступника міського голови Серія Матусяка, в одному з найбільш проблемних питань – електрозабезпеченні уже намітився певний прогрес.
- На спільній з обленерго нараді ми уже визначили попередню схему і місце розташування підстанції, яка вирішить питання з забезпеченням електроенергією, як промисловї зони так і перспективного житлового масиву, який запланований поруч, - зазначив він.
Для кого парк
У ВІПі головну «ставку» міська рада робить на переробну промисловість. Вона загалом має зайняти 40 з 60,7 гектара парку. Решту 20 планують відвести на логістику та сферу обслуговування.
З згаданих 40 гектар, 8 планується відвести для харчової промисловості, 8 – для текстильної, 12- для машинобудування, і стільки ж – для виробництва меблів, ремонту машин та устаткування.
Одним із базових інвесторів може стати Українська пивна компанія, яка підписала меморандум про співпрацю з міськрадою, відповідно до якого уже в цьому році може початися зведення першої черги заводу з виробництва холодильного обладнання для пивної промисловості.
Компанія обіцяє створити 1,5 тисячі робочих місць. А усього у ВІПі – в мерії очікують 6 тисяч робочих місць.
- Індустріальний парк планується створити строком на 30 років з можливістю продовження цього терміну. Його майбутні резиденти мають бути зареєстровані на території міста, адже в такому випадку податки йтимуть до міського бюджету. Перевага у працевлаштуванні надаватиметься саме мешканцям Вінниці, – каже заступник департаменту економіки та інвестицій Олена Гузлякова.
Підприємства, які будуть розташовані на території парку, матимуть ряд переваг, зокрема, нульову ставку мита на обладнання, яке не виробляється в Україні та ввозиться з-за кордону, тощо. Також важливо, що на його території буде розвиватиметься інноваційні та високотехнологічні виробництва. Пріоритет для розміщення в індустріальному парку матимуть підприємства з виробництва харчових продуктів, одягу, машинобудування, меблів тощо.
Згідно з концепцією, першу промислову продукцію парк вироблятиме з 2020 року, а на повну потужність запрацює з 2030 року.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер