Субсидію даватимуть грошима. Чи буде це на краще? (ІНФОГРАФІКА)

Субсидію даватимуть грошима. Чи буде це на краще? (ІНФОГРАФІКА)
Фото з приміщення "Укрпошти", що на Соборній. Архів "20хвилин"
  • До кінця 2017 року віртуальні субсидії почнуть виплачувати грошима «на руки».
  • Спочатку, держдопомогу даватимуть грошима виробникам енергії. А через кілька років гроші на комуналку отримає й населення
  • Як це працюватиме та чи буде на краще? Говорять звичайні вінничани та фахівці

До вересня 2017 року має запрацювати монетизація субсидій. Вимогу платити допомогу від держави на комуналку реальними грошима поставив Міжнародний валютний фонд в новому меморандумі. За словами міністра регіонального розвитку Геннадія Зубка, монетизація субсидій буде в два етапи: спочатку «живі» гроші отримають виробники комунальних послуг, а потім переведуть систему на конкретного споживача.

Поки про монетизацію міркують чиновники, журналісти запитали у вінничан, чи потрібна взагалі нова система?

Вінничанка Тетяна упевнена, що монетизація субсидій — це гарна ідея.

Відео дня

— Я б змогла реально заощаджувати та отримати гроші на утеплення. Замінила би ще котел, можливо. А так, я всю субсидію не використала і в кінці опалювального сезону, вона просто згоріла, — каже Тетяна.

Вінничанка Раїса вагається, що така схема буде кращою.

— Навіть якщо на руки почнуть давати ці гроші з субсидій, ми все одно доплачуємо. Не вистачає того, що є. Тому буде краще чи ні важко сказати, — сказала жінка.

 

Підприємства за монетизацію

З іншого боку, підприємства, які надають комунальні послуги, не отримують всі кошти від держави. Наприклад, в опалювальний сезон субсидії на газ мають 267,5 тисячі жителів Вінниччини. За них держава має платити компанії «Вінницягаз» 450 мільйонів гривень щомісяця.

— Існуюча система для підприємства — це протоколи. Від управління соцзахисту надходить інформацію про суму субсидій та кількість її отримувачів. Ці показники звіряються з нашими. Потім, акти передаємо на «Нафтогаз», щоб через деякий час повернули кошти з Держбюджету,  — розповідає речниця ПАТ «Вінницягаз» Оксана Поліщук. —  Цей процес довготривалий і зберігається тендеція, що заборгованність по субсидіям від держави швидше накопичується, ніж ліквідовується. Так, борг від держави складає 1,2 мільярди гривень.

Разом з тим, ідею монетизації у газовій компанії підтримують.

— Якщо субсидії нараховуватимуть щомісяця на картки споживачів, щоб ті одразу сплачували за послуги, то для нас це буде на краще. З нами будуть одразу розраховуватися і підприємство отримає додатковий ресурс на модернізацію і обслуговування 15 тисяч кілометрів газопроводу і виплати на зарплати майже 2 тисячам працівників, — зазначає Поліщук.

Якщо монетизація субсидій почне діяти й для населення, то на комуналці можна непогано "заробити":

На відміну від газової компанії, гроші за отримувачів субсидій до комунального підприємства «Вінницяміськтеплоенерго» надходять вчасно. За минулий опалювальний період на 41 тисячу вінничан-субсидентів нарахували 267 мільйонів гривень. Але, тепловики також зацікавлені в монетизації субсидій.

— Отримуємо кошти протягом місяця, що є наступним за розрахунковим місяцем. Наприклад, гроші за лютий ми отримали в березні, до кінця квітня мають заплатити за березень, — розповідає речниця тепловиків Юлія Петришена. — Використовувати ці кошти можна тільки на сплату енергоресурсів: природний газ, електроенергію, водопостачання, що вказано в постанові Кабміну №20.  А якщо б була монетизація, то ми використовували б гроші й на господарчу діяльність, модернізацію мереж тощо.

Система постійно змінюється

Раніше, людина, щоб отримати держдопомогу на комуналку, мала оббігти за довідками ЖЕК, міськсвітло, облгаз та інші компанії. І тільки потім зверталася в управління соціального захисту, щоб отримати субсидію. У Вінниці механізм призначення субсидії спрощено ще з 2007року, а на державному рівні це питання було врегульовано з травня 2015 року.

За словами начальниці відділу контролю за правильністю призначення, перерахунку і виплати адресних державних соціальних допомог і пенсій департаменту соціальної політики Вікторії Корсун протягом 2016 року кількість отримувачів субсидій збільшилася на 20 тисяч.

— Зараз субсидію оформити набагато простіше: потрібно заповнити заяву та декларацію. У Вінниці це можна зробити ще простіше: разом з фахівцем в «Прозорому офісі» заповнити документи або надіслати їх поштою рекомендованим листом, — сказала Корсун. — Субсидія безповоротно призначається з місяця звернення до закінчення опалювального періоду, але не більше ніж на 12 місяців. Автоматично вона перераховується на наступний термін вже без додаткових заяв.

Питаємо, а як перевіряють достовірність декларацій та заяв від вінничан?

— Від Мінфіну України надходили списки осіб, які здійснили купівлю або сплатили послугу на суму, яка перевищує 50 тисяч гривень разово. Ми перевіряли цих осіб по списку отримувачів субсидій та дивилися — чи є вказана інформація у справі, — каже керівниця відділу контролю Вікторія Корсун. — Якщо було правопорушення, то субсидія припиняється з місяця, коли воно було виявлено. За період, коли людина не мала права на держдопомогу, виставляється переплата. Адже, субсидія не призначається, якщо людиною зроблено купівлю або оплату послуги на суму більше ніж 50 тисяч гривень в рік перед місяцем звернення за призначенням субсидії.

Про монетизацію, пані Вікторія розповіла, що ще немає зрозумілих механізмів як це буде працювати.

— Немає прийнятих документів, відсутні механізми її впровадження. Для громадян, звичайно,буде зручно, якщо монетизацію субсидій зроблять частковою та залишок по держвиплатам після опалювального періоду переводитимуть на картку субсиденту. Так буде реальний стимул заощаджувати та вкладати в енергоефективність свого житла.

Споживачу – гроші та право їх витрачати

За даними Інформаційної кампанії «Сильніші разом», зараз в Уряді обговорюють кілька варіантів, за якою схемою будуть виділяти кошти за субсидії:

  • кошти можна витрачати на будь-що. Втім, у випадку заборгованості за комунальні послуги споживач буде позбавлений субсидії

  • кошти витрачаються на оплату комунальних послуг, зекономлені залишки наприкінці року (опалювального сезону) можуть бути монетизовані і спрямовані на енергоефективність

  • кошти можуть витрачатись на енергоефективні заходи або ж на оплату комунальних послуг

— У будь-якому випадку монетизація субсидій на рівні споживача дає йому змогу скоротити витрати і «злізти з голки державної підтримки». Мотивацією до витрати коштів саме на енергоефективні заходи стане нестабільність українських реалій та обсягів соціальних норм. Адже сьогодні ти субсидент – а завтра вже ні. Один раз модернізувавши своє житло – ти зменшуєш рахунки і оплату надовго, — пояснює аналітик ГО «Український центр європейської політики» Дмитро Науменко.

Однак при найоптимістичніших розкладах монетизація на рівні споживача відбудеться через 2-3 роки. А перед цим треба налагодити багато процесів, вирішити документально-бюрократичні проблеми, відкрити персональні рахунки, запровадити реєстр субсидентів тощо.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (2)
  • Володимир Марківський
    При видачі субсидії на руки споживачам, економія газу в селах збільшиться в два- п'ять рази, в залежності від величини субсидій.  Все сільске і частково міське населення перейде повністью на дрова і частково на електрику.
    Володимир Марківський reply Володимир Марківський
    Видача субсидії готівкою знищить хабарництво в "Нафтогазі"  і позбавить президента, прем'єр-міністра і ще де-яких міністрів відкатів від "Нафтогазу", тому вони і затягують роками цю видачу, бо вони позбавляє їх безнаказано грабувати державу.  МВФ це добре знає, тому і поставив цих хабарників до стінки.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
20:04 Рятувальники винесли непритомну жінку з палаючого будинку в Брацлаві photo_camera 19:11 Радісна звістка: п'ятеро вінничан повернулися додому з полону. Наймолодшому — 20 play_circle_filled photo_camera 19:09 На Привокзальній Volkswagen збив 55-річного пішохода 18:20 Підлітки з Балаклії позмагалися з вінничанами в футболі, легкій атлетиці і боксі photo_camera Від читача 13:38 Петиція для коханого чоловіка і найкращого татка 18:17 У Вінниці затримали 27-річного наркозакладчика з амфетаміном 17:25 Пенсії зростають, але не встигають за цінами. Які виплати у вінничан? 17:14 «Нива» не змогла продовжити переможну серію. Поступилася в Чернігові 16:43 На Вінниччині за добу ліквідували 28 масштабних пожеж на відкритих територіях photo_camera 16:01 На велодоріжці водійка Peugeot збила 15-річну дівчину на електросамокаті 15:08 Вінницькі надзвичайники перевірили храми до Великодня play_circle_filled 15:00 Привітання Юлії Тимошенко та народного депутата від ВО «Батьківщина» Олега Мейдича (Пресслужба партії ВО «Батьківщина») 14:45 Жінка з парасолькою: розповідаємо історію скульптури біля готелю «Франція» 14:02 Біля Бродецького у ДТП загинув 84-річний мотоцикліст з Бердичева 13:13 Аварія біля Василівки: четверо людей у лікарні після зіткнення двох авто photo_camera 12:12 До якого храму підете освячувати великодні кошики? Ми запитали вінничан 11:27 «Наречена» за 50 тисяч намагалася вивезти ухилянта. Це була її друга спроба 10:45 Вінниця в Instagram. Кращі фото за 14 – 19 квітня photo_camera 10:01 Що не можна робити у Велику Суботу: традиції та заборони напередодні Великодня 09:06 На Великдень діятимуть обмеження на масові зібрання
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up