До вересня 2017 року має запрацювати монетизація субсидій. Вимогу платити допомогу від держави на комуналку реальними грошима поставив Міжнародний валютний фонд в новому меморандумі. За словами міністра регіонального розвитку Геннадія Зубка, монетизація субсидій буде в два етапи: спочатку «живі» гроші отримають виробники комунальних послуг, а потім переведуть систему на конкретного споживача.
Поки про монетизацію міркують чиновники, журналісти запитали у вінничан, чи потрібна взагалі нова система?
Вінничанка Тетяна упевнена, що монетизація субсидій — це гарна ідея.
— Я б змогла реально заощаджувати та отримати гроші на утеплення. Замінила би ще котел, можливо. А так, я всю субсидію не використала і в кінці опалювального сезону, вона просто згоріла, — каже Тетяна.
Вінничанка Раїса вагається, що така схема буде кращою.
— Навіть якщо на руки почнуть давати ці гроші з субсидій, ми все одно доплачуємо. Не вистачає того, що є. Тому буде краще чи ні важко сказати, — сказала жінка.
Підприємства за монетизацію
З іншого боку, підприємства, які надають комунальні послуги, не отримують всі кошти від держави. Наприклад, в опалювальний сезон субсидії на газ мають 267,5 тисячі жителів Вінниччини. За них держава має платити компанії «Вінницягаз» 450 мільйонів гривень щомісяця.
Разом з тим, ідею монетизації у газовій компанії підтримують.
— Якщо субсидії нараховуватимуть щомісяця на картки споживачів, щоб ті одразу сплачували за послуги, то для нас це буде на краще. З нами будуть одразу розраховуватися і підприємство отримає додатковий ресурс на модернізацію і обслуговування 15 тисяч кілометрів газопроводу і виплати на зарплати майже 2 тисячам працівників, — зазначає Поліщук.
Якщо монетизація субсидій почне діяти й для населення, то на комуналці можна непогано "заробити":
На відміну від газової компанії, гроші за отримувачів субсидій до комунального підприємства «Вінницяміськтеплоенерго» надходять вчасно. За минулий опалювальний період на 41 тисячу вінничан-субсидентів нарахували 267 мільйонів гривень. Але, тепловики також зацікавлені в монетизації субсидій.
Система постійно змінюється
Раніше, людина, щоб отримати держдопомогу на комуналку, мала оббігти за довідками ЖЕК, міськсвітло, облгаз та інші компанії. І тільки потім зверталася в управління соціального захисту, щоб отримати субсидію. У Вінниці механізм призначення субсидії спрощено ще з 2007року, а на державному рівні це питання було врегульовано з травня 2015 року.
За словами начальниці відділу контролю за правильністю призначення, перерахунку і виплати адресних державних соціальних допомог і пенсій департаменту соціальної політики Вікторії Корсун протягом 2016 року кількість отримувачів субсидій збільшилася на 20 тисяч.
Питаємо, а як перевіряють достовірність декларацій та заяв від вінничан?
— Від Мінфіну України надходили списки осіб, які здійснили купівлю або сплатили послугу на суму, яка перевищує 50 тисяч гривень разово. Ми перевіряли цих осіб по списку отримувачів субсидій та дивилися — чи є вказана інформація у справі, — каже керівниця відділу контролю Вікторія Корсун. — Якщо було правопорушення, то субсидія припиняється з місяця, коли воно було виявлено. За період, коли людина не мала права на держдопомогу, виставляється переплата. Адже, субсидія не призначається, якщо людиною зроблено купівлю або оплату послуги на суму більше ніж 50 тисяч гривень в рік перед місяцем звернення за призначенням субсидії.
Про монетизацію, пані Вікторія розповіла, що ще немає зрозумілих механізмів як це буде працювати.
— Немає прийнятих документів, відсутні механізми її впровадження. Для громадян, звичайно,буде зручно, якщо монетизацію субсидій зроблять частковою та залишок по держвиплатам після опалювального періоду переводитимуть на картку субсиденту. Так буде реальний стимул заощаджувати та вкладати в енергоефективність свого житла.
Споживачу – гроші та право їх витрачати
За даними Інформаційної кампанії «Сильніші разом», зараз в Уряді обговорюють кілька варіантів, за якою схемою будуть виділяти кошти за субсидії:
кошти можна витрачати на будь-що. Втім, у випадку заборгованості за комунальні послуги споживач буде позбавлений субсидії
кошти витрачаються на оплату комунальних послуг, зекономлені залишки наприкінці року (опалювального сезону) можуть бути монетизовані і спрямовані на енергоефективність
кошти можуть витрачатись на енергоефективні заходи або ж на оплату комунальних послуг
Однак при найоптимістичніших розкладах монетизація на рівні споживача відбудеться через 2-3 роки. А перед цим треба налагодити багато процесів, вирішити документально-бюрократичні проблеми, відкрити персональні рахунки, запровадити реєстр субсидентів тощо.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер