Скандал навколо «Охматдиту». Чому фонд не віддає лікарні 378 мільйонів, зібраних після ракетної атаки

Скандал навколо «Охматдиту». Чому фонд не віддає лікарні 378 мільйонів, зібраних після ракетної атаки
  • Благодійний фонд «Охматдит – Здорове дитинство» затримує передачу коштів, зібраних для відновлення лікарні «Охматдит» після ракетного обстрілу.
  • Попри численні звернення адміністрації лікарні, фонд відмовляється передати зібрані кошти (понад 378 мільйонів гривень) для ремонтних робіт.
  • Що кажуть у Фонді та МОЗ? Яку суму загалом зібрали на відновлення лікарні? Дізнавайтеся у матеріалі.

«Зависли» 378 мільйонів

До редакції «20 хвилин» надійшов лист від Адміністрації Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит». У ньому йдеться про те, що заклад зібрав багато грошей на ремонт після того, як його пошкодили ракетою. Але фонд, що повинен був використати ці гроші, відмовляється їх віддати.

Тепер лікарня хоче, щоб поліція розібралася, чому так сталося, і змусила фонд віддати гроші на ремонт.

По суті, люди зібрали гроші, щоб допомогти дітям, а фонд їх тримає і не хоче віддавати на лікування. Це дуже погано, тому що діти терміново потребують ремонту лікарні.

Відео дня

Що кажуть у благодійному фонді

Членкиня правління фонду Оксана Соколовська 20 серпня повідомила агентству Інтерфакс-Україна, що зібрані на відновлення «Охматдиту» кошти не використовуються і знаходяться на рахунках фонду. Однак фонд не може перерахувати їх, зазначивши призначення платежу «на відновлення лікарні» без будь-яких підтверджувальних документів. Клініка має або укласти договір із підрядником за підсумками тендера, або надати інші документи, які свідчитимуть про цільове використання коштів благодійників, а фонд виступатиме платником.

Також за її словами, фонд також не може переказати кошти лікарні без зазначення цільового призначення, оскільки лікарня є державною установою, і згідно із законом про запобігання корупції існує пряма заборона можливості передання коштів на казначейські рахунки.

«Навіть незважаючи на це, ми готові переказати гроші як благодійний внесок лікарні, але для цього має бути відповідний документ: чи то рішення, чи то наказ, чи то договір, — будь-яка підстава, що дасть нам таке право. Наразі «Охматдит» не надав жодних документів, хоча ми їх запитували», — наголосила Соколовська.

Напередодні директор фонду Євген Вембер написав на своїй сторінці у Фейсбук, що Фонд стикається з вимогою перерахувати кошти, але хоче зробити це прозоро та відповідно до законодавства. Вони шукають найкращий спосіб розв'язувати цю проблему та запевнити донорів у тому, що кошти будуть використані за призначенням.

Що кажуть про гроші у МОЗ

Після того, як лікарню «Охматдит» пошкодили обстрілами, люди з усього світу зібрали багато грошей на її відновлення. Ці гроші розподілили по різних рахунках. Щоб всі бачили, куди витрачаються ці кошти, створили спеціальну раду. Ця рада стежитиме за тим, щоб кожна гривня була витрачена саме на ремонт лікарні.

— Станом на сьогодні загальна сума зібраних коштів для відновлення Охматдиту становить близько 1,6 млрд гривень (з яких понад 400 мільйонів надійде у вигляді медичного обладнання). Варто зазначити, що всі кошти, зібрані у вигляді пожертв, зберігаються на окремих рахунках, підпорядкованих різним установам, — повідомили у МОЗ 20 серпня.

Де та скільки зібрали коштів:

  • 326 мільйонів гривень надійшло безпосередньо на рахунок лікарні, в тому числі мільйон доларів від Уряду Литви;
  • 379 мільйонів гривень — на рахунок Благодійного фонду «Омхатдит – здорове дитинство». Наразі тривають консультації щодо узгодження механізмів дотримання відкритих та прозорих процедур використання зібраних на цей рахунок коштів під наглядом Ради з відновлення, зокрема якнайшвидше виконання Фондом обіцянки про переведення коштів з рахунку Фонду на казначейський рахунок лікарні, аби поширити на них вимоги законодавства про публічні закупівлі.
  • Понад 320 мільйонів гривень зібрали у межах спільного збору платформи United24 та Monobank. Ці кошти переказані напряму на рахунок НБУ, закріплений за МОЗ, і їхніми витратами надалі розпоряджатиметься міністерство та Комісія з розподілу коштів, до складу якої входять представники державного, громадського секторів та міжнародних організацій. Станом на зараз кошти не використовувались.
  • 11,2 мільйона доларів виділив The Howard G. Buffett Foundation на закупівлю повного переліку пошкодженого обладнання у сучасному корпусі Охматдиту. Вони надійдуть вже у вигляді медобладнання.
  • 100 мільйоні гривень виділив Уряд України з коштів державного бюджету.

Також у МОЗ підкреслюють: «Наразі жодної копійки коштів з рахунків, на які відбувався збір, не витрачено. Вже повністю сформована Рада з відновлення Охматдиту у складі 15-ти людей. Це представники благодійників, які зробили найбільші пожертви, проєктів міжнародної технічної допомоги, дипломатичних установ іноземних держав в Україні, міжнародних та міжурядових організацій і фондів, учасники від громадськості, а також по одному представнику Міністерства охорони здоров'я України та Охматдиту. Рада забезпечуватиме громадський контроль за всіма процесами відновлення та дотримання принципів прозорості й доброчесності».

Російські окупанти, нагадаємо, 8 липня здійснили черговий ракетний терор проти мирних міст України. Близько 10.00 вони випустили по нашій країні 38 ракет різного типу з повітря, моря та суші.

Через російську ракетну атаку по столиці десятки загиблих. З них — пʼятеро дітей. Влучили по найбільшій дитячій лікарні країни.

 

Читайте також:

На Вінниччині з’явився павук-оса: яку небезпеку він несе та що робити при укусі

Лікарі врятували хлопця від смертельної інфекції, підхопленої у Південному Бузі

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (15)
  • Аlена
    Давно пора чиновників на війну відправляти почати, тоді на своїй шкурі відчую
  • Аlена
    А собі статки зібрали що вистачить дітям їхніх дітей і дітям їхніх дітей
  • Аlена
    Діток за бугор відправили
  • Аlена
    Зате себе чиновники не образили

keyboard_arrow_up