Опалювальний сезон під загрозою зриву. Головна причина в тому, що тепловики міста мають багатомільйонні борги за газ. «Вінницяміськтеплоенерго» (далі «ВМТЕ» — авт.) та «Маяк» боргують «Вінницягазу» понад 20 мільйонів гривень.
— Є судові справи, які у нас тривають із лютого. Уже є по них вироки – накладено арешт на рахунки теплокомуненерго «Маяк». Йдеться про реструктуризацію боргу, тобто виплату його частинами. Він складає 8 мільйонів гривень – це станом на 1 вересня, — розповіла у коментарі каналу «ВІТА» речниця «Вінницягаз» Оксана Поліщук.
Питання із розрахунком за борги має бути вирішене до середини вересня. Інакше, як повідомляють у «Вінницягаз», закриють «вентиль» для котелень міста.
Серед найбільших боржників за газ — комунальне підприємство «Вінницяміськтеплоенерго». Вони мають борг за газ близько 12 мільйонів гривень. Проте, у «ВМТЕ» стверджують: опалювальний сезон почнеться вчасно, тому боятися не треба.
«Нині триває активна підготовка до нового опалювального сезону. Усі роботи з реконструкції та ремонту теплових мереж здійснюються за графіком. Щодо житлового фонду, то серед 1023 будинків обстежено понад 900, а повноцінно готових до опалювального сезону — понад 600. Ситуація з «Вінницягаз» на контролі: цього року ми мали домовленість про щомісячне погашення у розмірі 2 мільйонів», — йдеться в повідомленні «ВМТЕ».
Як пояснила речниця «Вінницяміськтеплоенерго» Юлія Петришена, вони могли б й швидше віддати борги «Вінницягазу». За рахунок субсидій. Але газовики не погодилися та хочуть отримати «живі» кошти. Тоді як розмір щомісячного розрахунку за газ встановлює Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕ — авт.)
— Ми неодноразово пропонували погасити свій борг перед «Вінницягаз» повністю за рахунок пільг та субсидій, однак вони відмовилися, — пояснює Юлія. — А ті живі кошти, що сплачують споживачі за послуги, надходять до нашого спецфонду. За постановою НКРЕ визначено, що гроші розподіляються у відповідному відсотковому співвідношенні серед компаній, які займаються постачанням, розподілом та транспортуванням природного газу. Процент відрахування «Вінницягазу» — 9,76% з коштів, що сплачує населення. Більшу частину забирає «Нафтогаз». Тому так виходить, що борги швидше накопичуються, ніж ми встигаємо їх сплатити.
На кінець розмови з журналістом речниця «ВМТЕ» Юлія Петришена запевнила — до початку цьогорічного опалювального сезону теплове підприємство планує повністю сплатити борги перед газовиками. Тому побоювання вінничан, що опалення та гаряча вода під загрозою — безпідставні.
Нагадаємо, що схожа ситуація з «погрозами» вимкнути газопостачання була й восени минулого року, коли тепловики були винні сім мільйонів гривень. Але, опалювальний сезон 2016 року розпочався вчасно.
Борг перед «Нафтогазом» понад 22 мільярда
Загальний борг всіх теплокомуненерго (ТКЕ) та теплоелектроцентраль (ТЕЦ) в Україні перед «Нафтогазом» — 22,8 мільярда гривень. А з них тільки за цей рік накопичилось боргів на 6,4 мільярда гривень. Про це йдеться на офіційному порталі НАК «Нафтогаз».
Сумарна заборгованність Вінницької області — 165 мільйонів гривень. При цьому, вінницькі тепловики розраховуються на 71% від цього боргу за 2017 рік.
Найбільша сумарна прострочена заборгованість за використаний газ в цій категорії накопичена у підприємств ТКЕ і ТЕЦ Донецької (5,5 мільярдів гривень), Дніпропетровської (4 мільярдів гривень), Луганської (1,4 мільярдів гривень), Харківської (1,3 мільярдів гривень), Одеської (1,2 мільярдів гривень) областей та у Києва (2,5 мільярдів гривень).
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер