Що робити якщо вас зловили без квитка у трамваї чи тролейбусі? Розповідає адвокат

Що робити якщо вас зловили без квитка у трамваї чи тролейбусі? Розповідає адвокат
  • У Вінниці продовжують впроваджувати систему безготівкового розрахунку. Але часом валідатори не працюють, кондуктора немає і потрібно продиратись до водія через переповнений салон.
  • Що робити, якщо ви випадково опинилися в транспорті без квитка і вас зловили? Чи можуть вас затримати, або достатньо сплатити штраф? А що якщо з собою немає грошей?
  • Розібратись у правах та обов'язках вінницьких пасажирів нам допомогла адвокатеса Олена Грабік.

Штраф за безквитковий проїзд в громадському транспорті становить 80 гривень. І найперше, що вас попросять зробити, якщо зловлять без квитка — заплатити цю суму. Але це не єдиний варіант розв’язання проблеми.

За якими правилами вінничани їздять у трамваях та тролейбусах

Вінницька транспортна компанія керується Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства в Україні № 329 від 09.10.2006 року про затвердження «Правил користування трамваєм і тролейбусом у містах України», який втратив чинність згідно Наказу № 227 від 23.10.2017 року. Закон розміщений на сайті depo.vn.ua.

Відповідно до п.8 ст.4 Закону України «Про міський електричний транспорт», правила користування міським електричним транспортом затверджуються відповідним органом місцевого самоврядування.

Відео дня

— Поки на місцевому рівні ще не затверджені нові правила, ми користуємось старими, — розповідає Начальник служби експлуатації Вінницької транспортної компанії Микола Заверуха.

Хто має право перевіряти проїзні документи

Попросити вас показати проїзні документи може контролер або працівник поліції. Але не поспішайте показувати документи.Найперше, впевніться, що перед вами уповноважена особа.

Згідно з пунктом 4.12. «Правил користування трамваєм і тролейбусом у містах України» контролер має мати при собі:

  • службове посвідчення
  • нагрудний знак прикріплений на лицьовому боці верхнього одягу
  • квитанції встановленого зразка

Крім того, на першу вимогу пасажира контролер зобов’язаний пред’явити своє службове посвідчення, а також повідомити про своє місце роботи, сказати телефон та місце знаходження підприємства.

Що можуть контролери та поліція

  • Попросити пред’явити квиток. Контролер має право перевіряти ваші проїзні документи.
  • Висадити. Якщо у вас не виявиться білета, вас можуть попросити вийти на наступній зупинці.
  • Забрати у вас старі документи. Які потім контролер, не пізніше наступного дня, має здати до служби збору виручки або у відділ контролю.
  • Попросити оплатити штраф. Але це не обов’язково, ви можете відмовитись.
  • Перевірити паспорт. Поліцейський, якщо він працює разом з контролером, може попросити вас пред’явити документ, що посвідчує особу.

Знайте свої права

— Найперше — не варто хвилюватися. У житті можуть трапитись різні ситуації, від банального: «забули гроші», до того, що валідатор некоректно провів платіж, — каже адвокатеса Олена Грабік. — Користування електротранспортом без квитка є порушенням ст.4 ЗУ «Про міський електричний транспорт»  і робити цього не варто. Але у вас також є права, які ніхто не може порушувати. Тому будь-хто, хто провокує вас на конфлікт, обмежує вашу свободу, а безпідставне вимагання додаткової оплати неуповноваженими особами, є протиправним.

На що має право пасажир

Плати штраф лише по квитанції

Ви можете оплатити штраф на місці та поїхати далі. Але лише у випадку, якщо контролер видасть вам документ який підтверджує оплату штрафу. Якщо ж такий підтверджуючий оплату штрафу документ надано не буде — ви маєте право відмовитися платити.

Штраф не обов’язковий

Ви маєте право відмовитися від оплати штрафу. Ні в кого немає достатніх повноважень для того, щоб перевірити ваш гаманець. Проте, в такому випадку, ви маєте вийти на найближчій зупинці.

Не бути затриманим

Якщо ви погоджуєтесь вийти на наступній зупинці, ніхто не має права утримувати вас до кінцевої станції або затримувати на зупинці. Але не проявляйте «злісну непокору» працівникам поліції у випадку їх присутності, через те, що ситуація може кардинально змінитись. За це вас дійсно можуть відвести до найближчого відділення поліції, якщо ними буде встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення неможливо  скласти на місці вчинення правопорушення. Тому краще поводитись спокійно і не провокувати конфлікт.

Ніякого рукоприкладства

Навіть якщо перед вами поліцейський, йому заборонено хватати вас за руки, штовхати або ще як-небудь насильно затримувати вас при спробі вийти з транспорту на вимогу контролера, у зв'язку з безбілетним проїздом.

Документуйте порушення

Ви маєте право це робити, Конституція України того на підтвердження (стаття 34 про вільне збирання, зберігання, використання та поширення інформації). Звичайно, своїм «заячі» проїздом ви порушуєте закон. Але вийшовши на наступній або заплативши штраф ви спокутує свою провину.

Читайте також: 
Увімкнули валідатори. У 40 тролейбусах вже можна платити карткою
 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (149)
  • Xbox One

    Вас не мають права затримувати ці контролери ,в них взагалі нема ніяких прав , якщо будуть затримувати це незаконне позбавлення волі ,стаття 146 кримінального кодексу України, карається позбавленням волі на строк до трьох років
  • Віктор Паплінський

    Питання до фахівців (можливо, 20minut.ua дасть відповідь), якщо валідатор не працює (вимкнено або ж Відкриття зміни недоступно), а з собою лише чіпована банківська карта чи можуть контролери висадити пасажира, який не відмовляється сплачувати проїзд просто неможливо здійснити валідацію? Які тут права у пасажира?
  • Vlad Винница

    Жил долгое время зарубежом, в разных странах, имел возможность посмотреть, как всё происходит там. У многих свои машины, поетому нагрузка на транспорт меньше, но проезд тоже не из дешевых, если брать процентно по средней зарплате. Но проблема в том, что там с детства людей приучают если надо, то надо. Первый раз делают предупреждение, второй раз - заносят в базу и этот штраф влияет и на получение кредита и на получение работы, дешевле будет заплатить за проезд, как надо. Такие приколы, типа, вот мои права будут значится как отказ пассажиром платить штраф. А у нас... трамваи грязные, хотя в Европе и грязнее есть... Проезд дорогой 250 грн, если ездить 2 раза в день, даже при самой минималке это не самая большая сумма. У меня нет возможности заплатить... бла бла бла. С вечера счет на 20 грн пополнить  У нас просто народ привык к халяве и это проблема

    Елена reply Vlad Винница

    Вы забыли указать, что с этим билетом разрешена пересадка-это раз. есть билет на сутки - два, да и где это вы жили? В ЕВРОПЕЙСКИХ СТРАНАХ ВСЕ КТО ЕЗДИТ 2 РАЗА В ДЕНЬ, БЕРУТ ПРОЕЗДНОЙ. - скидка в разы. Да и где это проезд 5 евро (125 грн.)? Больше 3 евро слышу впервые. В электричке или пригородном автобусе да, но не по городу

    Vlad Винница reply Елена

    Елена, причем здесь пересадка и билет на сутки? Люди, которые там живут обычно платят понедельно-помесячно и оплата зависит от многих факторов: расстояния, времени, виды транспорта и прочее. Откуда вы эту цифру в 3 евро взяли вообще непонятно. Я вижу вы вообще не читали, что я написал. Я сравнивал процентно между зарплатой и платой за проезд в месяц. В Европейских странах люди обычно около 10% от з/п тратят на проезд, это норма.

    пуля reply Vlad Винница

    где вы это высосали какой общественый транспорт все ездят личным транспортом временых рабочих возят правда у них с документами туго где вы  находитесь?

    Vlad Винница reply пуля

    Узко мыслите, общественный транспорт там довольно популярная тема, примерно половина общественным транспортом пользуется, половина своим, так как свой тоже кучу проблем несет, типа бензин, ремонт, паркинг, неговоря уже о вечных пробках и больших расстояниях. А то что временных рабочих возят, так это далеко не везде такое и он вечно битком забитый и до него тоже нужно добраться. Я лишь пару раз видел, что бы рабочих возили, в основном люди до работ сами добираются.
  • Andrey Pogoreliy

    какая долбанутая политика ресурса по чтению новостей...

keyboard_arrow_up