Як правильно використовувати моторну оливу (Новини компаній)

Моторна олива впливає на працездатність усіх компонентів силового агрегату. Мастильний матеріал забезпечує необхідний рівень захисту деталей від зносу, відводить тепло від навантажених вузлів, запобігає корозії металевих поверхонь.
Сучасні вимоги до продуктивності двигунів визначають підвищені навантаження на масло для авто в процесі експлуатації. Воно піддається термічному і механічному впливу, контактує з продуктами згоряння палива, протистоїть окисленню за високих температур. Параметри мастильного матеріалу повинні відповідати конструктивним особливостям силового агрегату, кліматичним умовам регіону експлуатації, режимам роботи та технічному стану мотора.
Чим небезпечний неправильний підбір
Застосування невідповідного компонента викликає комплекс негативних процесів, що скорочують термін служби силового агрегата:
- Прискорений знос підшипників. Під час запуску холодного мотора олива з високою в'язкістю не встигає надійти до пар тертя, що призводить до роботи підшипників колінчастого вала в режимі напівсухого тертя і швидкого зношування робочих поверхонь.
- Перегрів двигуна. Продукт із низькою в'язкістю втрачає носійну здатність за високих температур, через що руйнується масляна плівка між деталями, виникає металевий контакт, а також локальний перегрів пар тертя.
- Утворення нагару. Використання оливи з недостатніми мийними властивостями призводить до формування твердих відкладень на поршнях, клапанах і в каналах системи змащення, що порушує тепловідвід і погіршує рухливість деталей.
- Підвищена витрата. За невідповідності в'язкісно-температурних характеристик відбувається прорив мастила в камеру згоряння через зношені мастилоз'ємні ковпачки та поршневі кільця, що спричиняє підвищену витрату оливи.
- Руйнування каталізатора. Рідина з високим вмістом сульфатної золи під час потрапляння у випускний тракт забиває стільники каталітичного нейтралізатора. Це призводить до втрати його ефективності та подальшого руйнування.
Параметри підбору
Під час вибору мастильного матеріалу враховуються технічні характеристики двигуна, умови експлуатації та стан силового агрегату. Базові критерії підбору охоплюють в'язкість оливи за робочих і мінусових температур, рівень експлуатаційних властивостей за міжнародними класифікаціями API та ACEA, спеціальні допуски автовиробника. Особлива увага приділяється сумісності оливи із системами очищення вихлопних газів, її стійкості до окислення і здатності запобігати утворенню відкладень. Додатковими факторами є якість використовуваного палива, інтенсивність експлуатації автомобіля, пробіг двигуна і періодичність заміни оливи.