Фантастика та фентезі: відмінності жанрів (Новини компаній)
Якщо ви хоча б раз задавалися питанням, в чому полягає різниця між фентезі та фантастикою, давайте разом розбиратися у схожості та відмінності двох подібних, на перший погляд, жанрів.
Фантастика
Наукова фантастика з'явилася під кінець XIX століття, і була пов'язана з промисловою революцією. З цього моменту стало зрозуміло, що для науки і техніки немає ніяких перешкод. Фантастика з'явилася на екранах на зорі існування кінематографа. У 1902 році вийшов перший фільм жанру — короткометражка «Подорож на Місяць», що була пародією на роман Жюль Верна «З гармати на Місяць».
у 1950-ті та 1960-ті роки відкриття атомних технологій сприяло ще більшому розвитку жанру. Польоти на Марс, здавалося, вже були на порозі. «Космічна одіссея 2001» 1968 року завершила класичну епоху наукової фантастики. Після грандіозного успіху космоопери «Зоряні війни» 1977 року стало зрозуміло, що людям потрібен екшн та прості історії, не обтяжені технічними подробицями.
Розвиток фантастики
Поєднання наукової фантастики, фільму жахів і незвичайної стилістики зробили «Чужого» культовою серією на десятиліття вперед. Фантастика поступово розчинялася в жанрах жахів («Чужий»), постапокаліптики («Термінатор») і кіберпанку («Матриця»). Водночас жанр фентезі в кіно тільки набирав обертів. Завоювавши популярність у читачів, твір про Конана-варвара було екранізовано 1982 року. Комерційний успіх картини з Арнольдом налаштував студійних босів на потрібний лад.
Гноми, чарівники, ельфи та орки стали поступово заміщати прибульців і космічні кораблі в смаках глядачів. А потім вийшли фільми «Володар перснів» і «Гаррі Поттер». Красиві локації, приємні персонажі та безмежний політ фантазії підкорили глядача з перших кадрів. Похмурі й антиутопічні картини, на кшталт «Еквілібріума», здавалися далекою архаїкою. «Ні, споживачеві потрібна новизна», — зрозуміли продюсери.
Фентезі
Якщо фантастика є формою відображення навколишнього світу, що не має нічого спільного з дійсністю, то фільми фентезі є її різновидом, особливістю якого визнана неспроможність пояснити певні події. Фентезі заснована на легендах і казках, які, по суті, і є перетвореними міфами. У них центральне місце посідає стародавня магія, здатність людей впливати на навколишнє середовище за допомогою заклинань і амулетів. У фентезі присутні всі найдавніші вірування людства. Наприклад, анімізм — віра в безтілесні духовні сутності, започаткував міфи про духів і демонів, неспокійні душі та привидів. А уявлення про здатність людей перетворюватися на звірів лягло в основу міфів про перевертнів.
Кінотвори, що належать до фентезі, стали епічними. Варто згадати бодай лише “Гру престолів”, яка стала культовою. До цього варто додати кінострічок “Траса 60”, «Принцеса-наречена», «Леді-яструб», «Лабіринт фавна», «Місто загублених дітей».