“Місто мертвих”. У Вінниці закінчується місце на кладовищах. Чиновники говорять, що до кінця 2016 року ніде буде хоронити. Вінничани Антон і Костянтин Якимчуки пропонують створити кладовище-”бункер”, аналогів якому немає у світі. Спочатку на дві тисячі поховань
Інженер за фахом Антон Якимчук розповів, що ідея виникла у нього тоді, коли почали будувати адмінбудівлю на Хмельницькому шосе, 7 (“Книжка”).
- Тоді з котловану будівельники часто витягали кістки давно померлих людей, - каже Антон. - А потім мене ще вразило, коли були поховання моєї племінниці. На кладовищі її могилу влаштували зверху ще одної.
Коли приїхав на кладовище в село Малинівка (Літинський район), то побиті огорожі біля пам’ятників додали йому впевненості у доцільності задуму.
- У Вінниці помирає близько 2000 людей на рік, - розповів Антон Якимчук. - Практично кожна будівля стоїть на кістках. А влада виділяє під нові кладовища цілком придатні землі для ведення господарства. То чому б не почати освоювати нікому не потрібні яри?
Що буде у “Місті мертвих”?
Автори проекту вже й підшукали місцину. Це - територія за десять кілометрів від Агрономічного та за об’їзною дорогою, як їхати на Гнівань. На їх думку, там є чудові яри, де можна розмістити кладовище у декілька “поверхів”.
- «Місто мертвих» повинно будуватися із залізобетону за принципом «перевернутої піраміди», тобто, кладовище буде “зростати” в глибину, - розповіли про ідею брати Якимчуки. - Воно розраховане на 200-300 років з можливістю продовження до 500 років. Поховання буде проводитись по поверхах, які матимуть висоту 3 метри. Бетонні ніші будуть розміщуватися по блоках. Кожний поверх буде мати активну вентиляцію абсолютну пожежну безпеку та екологічну чистоту. І обов’язково буде охорона, щоб не залізли вандали.
Перша черга «Міста мертвих» розрахована на дві тисячі місць та буде коштувати 6 мільйонів 800 тисяч гривень.За розрахунками його брата, професора економіки у Вінницькому кооперативному інституті Костянтина Якимчука, на створення першої черги "Міста мертвих" потрібно понад шість мільйонів гривень. Це дві тисячі місць, де одна ніша коштуватиме 3400 гривень. Ці гроші вони планують отримати за рахунок як міського бюджету, так і завдяки інвестиціям.
- При цьому всі традиції відвідування людини зберігаються, - сказав Костянтин. - Ви як і зазвичай приходите з квітами, знаходите родича по портрету, прізвищу. Електронна база даних надасть всі вичерпні відомості про похованих в “Місті мертвих”.
Міськрада: Ідея гарна. Але дуже дорого
З розробленим проектом вінничани пішли у міськраду. Як розповів Антон Якимчук, чиновникам ідея сподобалась, але, на їх думку, це дуже дорого.
- Я вважаю, що це звичайна відписка, - каже Костянтин Якимчук. - Місто потребує захоронень нового типу. Ховати так, як це було завжди, вже неможливо, бо землі для живих людей залишається небагато.
Очільник департаменту комунального господарства Володимир Ніценко розповів, чому міськрада не буде робити “Місто мертвих” у найближчий час.
- Так, я згоден, що ідея перспективна, - каже він. - Інноваційний підхід, що зможе вирішити одну з найгостріших проблем - брак місць для поховання. Але потрібно шукати місце, де не буде грунтових вод та пустот, що у Вінниці на кожному метрі. А для цього треба вести геологічну розвідку. На початку будівництва буде потрібна гідроізоляція, комунікації, інфраструктура, щоб люди змогли доїхати до “Міста мертвих”. Усе це потягне на суму в десятки раз більшу, ніж вказали автори проекту. І є така вірогідність, що коли ми побудуємо це “місто”, то містяни вимагатимуть “нормального” кладовища за традиціями.
Що кажуть експерти?
“Технічно - це можливо. Але потрібні фахівці”
Ірина Маєвська (63), доцент кафедри промислового і цивільного будівництва ВНТУ
- Збудувати підземний цвинтар з ярусами в ярах - технічно можливо. Для цього спочатку потрібно забурювати у товщу землі палі, які стануть опорами для ярусів цвинтарю. А з боків потрібно влаштувати бетонні стіни, які зміцнять грунт. Але у Вінниці немає таких технологій та фахівців. Якщо місто захоче збудувати таке кладовище, то потрібно буде залучати cпеціалістів з Києва, які вміють будувати підземні парковки. І ще один момент: вартість проекту буде набагато більшою, ніж те, що заявили автори проекту.
Це - не за традиціями Православної церкви
Володимир Тютенко (48), протоієрей, настоятель храму Святителя Луки Кримського
- Тіло - це частина особистості людини, і за біблійною традицією тіло, яке взято із землі, в землю повинно відійти. Та навіть якщо подивитися на такий цвинтар з людської точки зору: як проводити у “бункері” поминки, приходити молитися за упокоєння душі? Навряд чи віряни будуть користуватися таким кладовищем, якщо його збудують. Хоча зараз людей найбільше хвилює грошова сторона похорон. Так, невіруючі спалюють тіла померлих, бо це нібито дешевше, ніж традиційні похорони.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер
+100!