Телеведучий, мюзик-мейкер та звукорежисер Дмитро Сидоров створив єдиний у Вінниці проект для молодих музикантів, що дозволяє показати свій талант у студійному форматі. Він - автор та ведучий програми “Живий звук”. Завдяки їй невідомі виконавці заявляли про себе, а глядачі відкривали нові пісні, виконані наживо. Цей талановитий чоловік захоплюється життям та досягненнями англійця, що вигадав Інтернет - Тімом Бернерс-Лі.
- Завдяки його розробкам виникла всесвітня павутина, що дала старт глобальному людському спілкуванню у всіх значеннях цього слова, - каже Дмитро Сидоров. - Людство перейшло в категорію "інформаційне суспільство". Крім цього, його семантична павутина, одна з інформаційних концепцій, наближає еру, коли інформацію стане обробляти сам комп'ютер, а не людина, витягуючи її з тексту за допомогою браузера.
Комп’ютер зробив з телевізора
Тім Бернерс-Лі, людина, яка подарувала світу свободу спілкування, народився 58 років тому, в "старій добрій Англії". Закінчивши приватну лондонську школу, він вступив в Королівський Коледж при Оксфордському університеті, який з відзнакою закінчив за фахом - "Фізика".
Інтерес до комп'ютерів з’явився, як і у багатьох підлітків, завдяки іграм. І це захоплення було настільки сильним, що почало заважати, на думку вчителів, навчанню. Тім з азартом зловживав цим заняттям і його позбавили доступу до комп'ютера лабораторії ядерної фізики.
Але це тільки заохотило юнака. За п'ять фунтів він купив старий телевізор, за тринадцять - чіп-знакогенератор і дві стипендії витрачені на мікропроцесор М6800. Таким був перший комп'ютер юного таланту, який допомагав реалізовувати йому свої ідеї.
Працювати Тім почав у фірмі, що поставляла на ринок телекомунікаційне обладнання. Тут він отримує хорошу практику, розробляючи багатозадачну операційну систему і драйвери під периферійне обладнання.
У 1980 р. йому запропонували місце консультанта з розробки програмного забезпечення в Європейській лабораторії фізики елементарних частинок (CERN).
Тім залишає Великобританію і переїжджає до Швейцарії.
Інтернет називали «Нотатками»
Саме тут починаються серйозні наукові дослідження і проба сил на науковому терені. Почалося все з того, що він написав для власних потреб невелику програму, назвавши її «Нотатки». По суті, це була модель звичної сьогодні гіпертекстової бази даних. Саме в ній і була втілена майбутня концепція "всесвітньої павутини".
Дуже скоро розробки молодого вченого виявилися потрібними. Він займався проблемами обробки і надання результатів наукових досліджень у режимі реального часу. Тут і знадобилась програма "Нотатки".
Восени 1990 р. почали функціонувати перший "веб-сервер" і перший "веб-браузер". Написані вони були були власноруч Тімом. Першими користувачами були співробітники CERN.
Американці, відомі у всьому світі “мислівці за головами”, роблять йому пропозицію, перед якою важко встояти. Йому надають кафедру в Массачусетському Технологічному Інституті. Він очолює Міжнародний консорціум, який контролює Палати Стандартів "всесвітньої павутини".
Зараз Тім їздить на скромному автомобілі у свій крихітний офіс в Массачусетському Технологічному Інституті. Там його некомерційна організація "Консорціум WWW" встановлює технічні стандарти для "всесвітньої павутини", захищаючи її від загроз, якими багатий нинішній ринок.
- Він ніколи не намагався перевести свої винаходи в грошовий еквівалент. Це просто не його спосіб існування, - говорить Вінтон Серф, один з піонерів Інтернету, віце-президент MCI Communications.
Про особисте життя “всесвітнього павука” також мало відомо, як і про нього самого. Він не полюбляє пресу і додому журналістів не запрошує. Одружений, має двох дітей. Кажуть, що за його розмовою і за його думкою ніхто не встигає. А ще говорять, що він ще той жартівник. І часто жартує сам над собою. Одного разу він читав лекцію перед величезною аудиторією, і з комп'ютером несподівано виникли проблеми. Тім впорався з ними і як би між справою вимовив: "Хіба стояв би я тут перед вами, якби все і так працювало як треба?"
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер