Замок, що зникає: що відомо про палац Свейковських у Шпикові
- У Шпикові на Вінниччині досі зберігаються залишки замку Свейковських — унікального палацового комплексу XVII–XIX століть, який пережив пожежу, революцію та десятиліття занепаду.
- Що відомо про цю історочину пам’ятку? Розповідаємо.
У Шпикові, що у Тульчинському районі, знаходяться залишки замку Свейковських. Як розповідали на сторінці «Україна Інкогніта», це комплекс XVII–XIX століть, розташований з двох боків ставу, в оточенні чудових ясенів.
У частині замку нині розміщені квартири, інша частина — напівруїна. Модерновий, чудовий будинок управляючого цукровим заводом стоїть пусткою.

У 2019 році впала остання наріжна башта замку.
«Сум і печаль, бур’яни і чагарі. І одинокий лев, який чекає свого часу — зникнути чи стати зіркою», — йдеться у публікації.

Від родини Кішків до Свейковських
Як відомо, у XVI столітті Шпиківська земля належала родині Кішків. У 1582 році Іван Кішка продав Шпиків князю Острозькому. Після того, як роди князів Острозьких та Заславських вигасли, Шпиків перейшов до родини Замойських. Пізніше Шпиків як віно перейшов до Конецпольських, а від них — до Потоцьких гербу Пилява. Шпиків входив до «Тульчинського ключа», який належав Станіславові Потоцькому.

Потім через Октавію — доньку Щасного Потоцького — Шпиків став власністю роду Свейковських.
І вже у 1760 році магнатами Свейковськими в поселенні був збудований присадкуватий замок-палац. Пізніше онук Октавії у 1865 році продав Шпиків камер-юнкеру Балашову.

Будівля з чотирма баштами
Палац мав наріжні башти, лицарський дитинець і велику в’їзну браму. У палаці була галерея портретів Потоцьких та Свейковських, а також збройна кімната з великою кількістю панцирів та караценів. Стіни палацу були завішані килимами й тульчинськими шовковими гобеленами.

Завдяки місцевому рельєфу замок мав один або два поверхи. Усі будівлі, що виходять у двір замку, мають один поверх, окрім надбрамної вежі. Над вежею колись височів шпиль. З боку, що виходить до озера, всередині розташовані пусті закинуті приміщення. Неподалік від замку стоїть будівля в еклектичному стилі — будинок керуючого маєтком, зведений за проєктом Городецького.

У 1907 році на території замку сталась пожежа, від якої значно постраждали палацові споруди. У занедбаний стан замок-палац перейшов після революції 1917 року. Частину споруд перебудували, частину знищили.

До нашого часу збереглися надбрамна башта (втратила барокове завершення), три будинки (один напівруїна). Остання кутова башта завалилася незадовго після наших відвідин.
Читайте також:
«Мертва петля» Вінниччини: трагедія табору смерті в селі Печера, про яку мовчать путівники
У музеї Вінниці показали друкарську машинку військової комендатури 1940-х років
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.