Руїни палацу Тишкевичів: історія та сучасний стан маєтку в Андрушівці
- 1 березня 2025 р.

- У селі Андрушівка, що знаходиться біля Погребища, залишилися руїни палацу. Кому він належав і який його стан? Розповідаємо.
В Андрушівці знаходиться палац Тишкевичів, який перебуває на державному обліку як пам'ятка архітектури та містобудування національного значення. Палац напівзруйнований, але від цього він не став менш привабливим і набув загадковості. Він був збудований наприкінці XVIII — на початку XIX століття у формах класицизму, цегляний, складний у плані, асиметричний, складався з двох різних за часом об'ємів. Про це пише vlasno.info.
А на сайті Landmarks.in.ua дізналися, що палац (західна частина від теперішнього) побудували Михаїл Якубовський та його син Фортунат у 1780 році. Спочатку палац був симетричним, з більш високою будівлею в центрі і двома меншими крилами по боках.
Онучка Фортуната — Олена у 17 років вийшла заміж за 21-річного графа Станіслава Тадеуша Ярослава Тишкевича. Так з 1842 року молода родина Тишкевичів осіла в Андрушівці. У них народилося три сини: Генрік (1847-1917), Бенедикт (1849-1939) та Михайло (1857-1930). Генрік одружився з Терезою Собанською і переїхав жити до своєї дружини в сусідні Спичинці, де відновив старий садибний будинок. Другий син одружився з принцесою Марією Любомирською (1860–1942). Молоді залишилися в Андрушівці, побудували великий будинок з великим садом біля озера в частині села, яку називали Зелена. Їх будинок під час громадянської війни був повністю знищений.
Родовий маєток в Андрушівці перейшов до молодшого сина Михайла, хоча 1/3 належала іншим двом братам. Загальна площа маєтку складала 920 га. Михайло був одружений з Софією Хельмицькою. Вони мали двох синів — Ежі (народився в Андрушівці, помер у Познані) та Станіслава (він став єзуїтом і провів більшу частину життя у Ватикані).
Як виглядав палац?
Після того, як маєток опинився у власності Михайла, палац почали реставрувати. Він прибудував до східного боку старого будинку дві нові частини, переніс головний вхід зі старої частини до нової. В старій частині була сформована овальна зала. Неподалік від овальної зали була більярдна. А з протилежного боку від зали — їдальня, вітальня та спальня.
Палац справляв гарне враження: він мальовничо вписувався в парк навколо нього, а з балконів палацу відкривалися гарні краєвиди на парк та озеро.
«Тишкевичі в Андрушівському палаці зібрали бібліотеку з багатьма рідкісними книгами, тут зберігалася й велика колекція витворів мистецтва відомих художників, таких як Станіслав Виткевич, Леопольд Горовиць, Адам Бадовський, Джуліан Фалат, а також Йозеф Панкієвич. Стіни прикрашали картини представників роду Тишкевичів. Останній власник, Михаїл Тишкевич, опікувався всією цією спадщиною, але під час революції виїхав до Польщі», — йдеться у матеріалі Landmarks.in.ua.
Який стан палацу?
Ще на початку XXI століття палац був з дахом, були вікна та стіни. За короткий час керівництво села прийняло рішення про те, що потрібно на користь колгоспу зняти дах з палацу, попри те, що він охороняється законом України та внесений до реєстру державних архітектурних пам'яток.
«Влада села показала «гідний» приклад мешканцям села, які поквапилися і почали ледь не по цеглинці розбирати будівлю. Палац не має вже багатьох стін, а у людей зникла й совість, і страху за заповідь «Не вкради». Кожну п’ятницю неподалік від старого маєтку збираються торгаші та мешканці села — базарний день. Сміття, купа сміття після кожного такого дня лишається під архітектурною пам’яткою, яка могла б сприяти притоку туристів та хоч якось впливати на економіку села», — пише Landmarks.in.ua.
Палац пережив і революцію, і громадянську війну. Після цього в колгоспі зберігалося зерно. Друга світова війна теж пошкодувала палац, а в 60-ті роки тут розміщувалися адміністративні приміщення колгоспу, аж поки не побудували нові.
Читайте також:
Від Гоголя до Отамановського. Як змінювалася найбільша бібліотека Вінниці за понад сто років
Археологічна сенсація: на Вінниччині знайшли унікальну пряжку
Старовинний особняк у Ольгополі: колишня садиба, суддівський будинок чи лікарня?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Раїса 4 березня 2025 р.
Олександр Бурковський 3 березня 2025 р.
Ivan Tykhoniuk 2 березня 2025 р.