Цю будівлю в центрі Вінниці люблять кінематографи. Історія «Будинку князів Гедройц»

Цю будівлю в центрі Вінниці люблять кінематографи. Історія «Будинку князів Гедройц»
  • У центрі Вінниці знаходиться «Будинок князів Гедройц», який має цікаву та захопливу історію своєї появи та існування.

У середмісті Вінниці розташований «Будинок князів Гедройц». Він знаходиться на вулиці Григорія Артинова, раніше Прорізна.

На честь орендарів

На Facebook-сторінці Visit Vinnitsya розповіли, що будинок збудували у 1913 році. Хоча він і названий на честь відомого литовського князівського роду Гедройців, вони не були його власниками — лише орендарями. Будинок належав представникам польського роду Лазовських.

Відео дня

Відомо, що один із нащадків цього роду, Ґжеґож, після здобуття лікарської освіти вирішив переїхати на Поділля. Тут він розпочав практику: лікував родини польських магнатів, зокрема, добре відомих на Поділлі Потоцьких. Але як тільки зміг відкласти достатньо коштів, він переїхав до Вінниці.

В центрі міста він купив дві суміжні земельні ділянки: одну у магістрату в 1855 році, а за три роки іншу – у приватного власника.

«Ґжеґож Лазовський, як і Микола Пирогов, безоплатно лікував незаможних мешканців, які зверталися до нього по допомогу. Тим же шляхом пішов і один із його синів Юзеф. Який, попрацювавши лікарем у Київській губернії, вирішив повернутися до Вінниці, де спочатку став повітовим лікарем, а потім відкрив приватну практику», – пише Visit Vinnitsya.

Його любили прості вінничани так само, як і батька. Адже вони також лікували незаможних людей безкоштовно. Національність чи соціальний статус хворого для них не мали значення.

Крім того, він був відомим на той час у місті громадським діячем і гласним міської думи (зараз це те саме, що і депутат міської ради).

Станом на кінець ХІХ століття володіння Лазовських у Вінниці становили сім гектарів. Нині це самий центр міста, де сто років тому був величезний фруктовий сад, а ще занедбаний парк з алеями лип і троянд, хащами ялівця та диких вишень.

Загалом, родина Лазовських володіла садибою з чотирма будинками, одним з яких був житловий з дев'ятьма спальнями та понад двома десятками кімнат.

Розпродали і перебудували

В 1899 році Юзеф помер від загального зараження крові, яке отримав під час обстеження хворих, залишивши вдову з вісьмома дітьми.

Статків покійний чоловік не назбирав, мали лише майно і землю. Тож коли на початку нового століття у Вінниці прокладали вулицю Прорізну, яка мала проходити через володіння Лазовських, землю поділили на менші ділянки і до більшовистського перевороту вони фактично всі були продані.

Залишився лише маєток. Але оскільки він занепадав, то на його місці у 1913 році збудували новий будинок, який згодом став відомий як будинок князів Гедройц.

Проте історія Лазовських губиться в часописі Вінниці до 1920-х років. Сама будівля зазнала різних змін, але деталі фасаду в неороманському стилі збереглися й досі.

Нині у ньому також живуть люди. В будинок є вісім квартир. Крім того, голова ОСББ розповідає, що тут уже декілька разів бачили кінематографістів, оскільки будівля зберегла досить історичний вигляд.


Читайте також:

У середу Вінниця прощається одразу з двома полеглими воїнами

«Спав на лавці»: у Погребищі усю ніч шукали 10-річного хлопчика

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up