Зустріч благодійних організацій, представників міськради та просто небайдужих людей йшла наприкінці грудня у Вінниці. Говорили про створення у Вінниці притулку для безхатьків.
Громадська організація «ВІСЬ» презентувала своє бачення того, як має виглядати майбутній притулок. Модель показали у вигляді схеми будинку на два поверхи, із спальнями, ванними кімнатами, кімнатами відпочинку та кабінетами для соціальної роботи з безхатченками.
За приклад брали притулки у інших містах України та за кордоном.
— Про який саморозвиток та соціалізацію може йти мова, якщо все, про що вони думають, — це поїсти. А найбільший страх — аби не побили. Знову. Бо б’ють та знущаються майже з усіх безпритульних. Вони хочуть відчувати себе у безпеці. А ще поїсти і помитись, — каже Світлана Дубіна і малює на дошці піраміду Маслоу.
— Дуже багато представників ЗМІ, влади та просто впливових людей розголошує інформацію про безпритульних, страшну статистику, — продовжуєе Світлана. — І це дійсно діє. Йде ціла хвиля допомоги. І це ще більше показує, що ми дійсно можемо зробити все. Не має бути тема безпритульних людей кимось узурпована — ми маємо всі про це говорити і піклуватись. Разом. Якщо у нас будуть централізовані притулки, чи зможуть усі соціальні організації нам допомогти? Звісно.
Наразі йдуть перемови між чиновниками, активістами і держустановами. У всіх одна ціль — знайти місце, яке буде доступним, зручним і безпечним. І зробити це місце притулком для людей, які потребують допомоги.
— До нас привозять не просто безпритульних, ці безпритульні у стані глибокого алкогольного сп’яніння, — розповів головний лікар наркодиспансеру Павло Слободянюк.— У безхатьків, найперше, мають бути задоволені базові потреби. І обов’язково треба пам’ятати про правове поле. У нас є палата з чистенькими простирадлами, нова, на вісім ліжок. З десяти доставлених до нас безпритульних туди заходило двоє. Переважна кількість безпритульних позиціонують своє життя, як надану свободу. Тому не потрібно жити в ілюзії і думати, що кожному з них можна допомогти. Багато хто не хоче цієї допомоги.
— Зима — до нас доставляють людей з обмороженням, вони просто лежать у копицях снігу, їх привозять до лікарні і вони просто сидять у коридорі і ми не можемо надати їм медичну допомогу. Примусово ми не маємо права це робити. Вони розвертаються і йдуть назад на вулицю, — говорить лікар.
В організації «ВІСЬ» наголошують, що примусово забирати безхатьків у притулок ніхто не буде. Все відбуватиметься добровільно, зі згоди та з бажанням самих потребуючих.
— Є дуже багато жителів нашого міста, які є свідками поганого ставлення до безхатченків, бачать, як вони замерзають на вулицях взимку, та хочуть допомогти, — говорить активістка. — Але не мають або сміливості підійти, або можливості допомогти матеріально. І навіть банально не знають, куди звернутися. До кого можна зателефонувати. Дуже багато телефонує на цілодобову лінію міськради, це питання дуже часто там постає.
— Ті громадські організації, які взяли на себе хоча б маленьку частинку цієї роботи, а може й цілий пласт — вони рятують життя, — впевнена керівник проекту Світлана Дубіна.
З офіційного звернення вінницької громадської організації «ІПЦ «ВІСЬ»:
За словами керівника проекту Світлани Дубіної, безхатченки будь-якої статі потерпають від знущань, побоїв та насилля, але найбільше — жінки. Організація особливо звертає увагу громадян на цей неприємний фактор.
Про благодійну допомогу бездомним розповів Андрій з організації «Полум’я надії»:
— У нас можна отримати комплексну допомогу — безхатьки можуть прийти поїсти, помитися, переодягнутися. Часи роботи: з 9.00 до 17.00. За 2019 рік було надано 552 таких комплексів допомоги. У нашому проекті приймають участь більше 30 волонтерів, кожну зміну працює 3-4 людини, які готові мити, переодягати, стригти та надавати дійсно практичні послуги. Провели 150 патрулювань — це виїзди на транспорті, ми їздимо, забираємо людей до нашого центру за їхньої згоди. У центри адаптацій відправили 117 людей. Якщо говорити про кількість безхатьків у Вінниці загалом, то з 300-400 осіб безпритульник 117 — це дійсно результат.
На зустрічі учасниками показали ролик про шістьох безпритульних жінок та їх історії. Всі жінки на відео проживають поруч з нами, у Вінниці. Багато хто з учасників презентації пустив сльозу, коли дивилися це відео.
Представники міської ради сказав, що муніципалітет з великою підтримкою ставиться до ідеї створення централізованого притулку.
— У дуже багатьох безпритульних взагалі немає документів. Ніяких. У деяких є свідоцтво про народження, але немає паспорту. Хтось загубив, у когось відібрали… Ми готові допомогти кожному, хто хоче, аби йому допомогли, — сказала заступниця мера Галина Якубович. — Відновимо паспорт, і пенсійне посвідчення, якщо необхідно — інвалідність та навіть трудову книжку. Це не просто, адже треба дізнатись, чи був у людини стаж, якщо був, то який і де. Щоб бути безхатьком, не обов’язково ночувати на вокзалах та вулицях. Це можуть бути люди, які просто опинились у дуже скрутному становищі та у дуже важкій життєвій ситуації.
— Маю надію, що це може бути спільним із міською радою проектом. Якщо ні — долучимося власними силами, — коментує депутат облради Людмила Станіславенко. — Зі свого боку можу пообіцяти, що будуть люди, готові допомагати всім, чим зможуть навіть на безоплатній основі. Таких небайдужих у нашому місті дуже багато. Я почула, я з вами.
— Ми 199 особам надали повний спектр надання соціальних послуг. Це і оформлення документів, і медичний супровід. Проводиться і роздача їжі, і направлення людей у реабілітаційні центри, — говорить директорка департаменту соцполітики міськради Валентина Войткова. — Кожна спілка і служба допомагає, як може, у нас одна мета, одне завдання. На сьогоднішній день базові, найнеобхідніші послуги надаються. Найголовніше — співпрацювати усім разом. Усе вийде. Якщо не зараз, то згодом.
Читайте також:
Біля «Урожаю» волонтери безкоштовно годуватимуть безхатченків
Як допомогти безпритульним тваринам? Сім способів
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер