Вінницький підприємець-юрист Артур Мілованов, прогулюючись з дружиною по бутиках в Магігранді, побачив бійців у формі Нацгвардії і подумав, що тут щось сталося. Запитав про це. А йому відповіли, що нацгвардійці тут знаходимося постійно. Невже охороняють прем’єрський бізнес за гроші платників податків? Таке питання підняв юрист у Фейсбуку, написав гнівний пост про охорону в торговельному центрі на проспекті Юності і сфотографував бійців.
- Ці нацгвардійці отримують пристойну зарплату завдяки платникам податків і охороняють приватну власність, – обурився Артур Мілованов. - Я розумію, для чого чергує Нацгвардія в судах і на першому поверсі в міськраді. Але чому стоїть в Магігранді, в торговому центрі, який належить сім’ї Гройсмана?
На публікацією в Фейсбуку відреагували десятками коментарів. Волонтерка Лариса Полулях теж переконана, що «нацгвардійці не мають охороняти приватні, комерційні підприємства, приватні садиби». Вона спеціально перечитала Закон України про Нацгвардію, де в переліку функцій охорони приватного майна, звісно, немає.
Підхопила новину від підприємця-юриста автомайданівка Таїса Гайда і одразу відмітила у своєму посту прем’єра. Той його проігнорував.
Чи дійсно за гроші платників працює охорона нацгвардійців в Магігранді, зацікавилася й RIA/20minut.ua. Виявилося, що бійці у формі там ходять не задарма. Це військове формування у структурі МВС віднедавна конкурує із поліцією охорони (колишня ДСО) - теж надає платні послуги, щоправда називає їх інакше.
Бійці брешуть?
- Коли я став фотографувати нацгвардійців, до мене одразу підійшла охорона і почала задавати питання, на якій підставі фотографую, з якою метою й так далі, й у нас зав’язалась розмова, - розповідає Артур Мілованов. - Вони сказали, що стоять нібито для того, щоб забезпечувати безпеку там, де велике скупчення людей. Я спитав, а чому вас немає, припустимо, в Магіцентрі, в Мегамолі. Вони сказали, що є і там їхні бійці. Я спеціально поїхав туди і поговорив з охороною. Дізнався, що в них ніколи Нацгвардія не стояла, що вони самі охороняють, а якщо щось станеться, дзвонять на «102».
Телефонуємо за коментарем в Нацгвардію. Прес-секретарю Західного оперативного територіальне об’єднання, куди входить Вінницька область, Олегу Тіхову.
- Є угода, - пояснює він причину знаходження нацгвардійців в Магігранді. – Ми можемо заключати угоди, і не важливо, які фірми, приватні чи ні…
- Якщо Нацгвардія на охороні заробляє, тоді виникає інше питання, яке варто підняти. Куди ідуть гроші? В нацгвардії є такі люди, яким цікаво це, - каже Артур Мілованов й розповідає про свого товариша-нацгвардійця, який має інвалідність після участі в бойових діях на Сході. - Він просив допомогу на лікування, а йому відмовили. Сказали, що грошей немає і все…
Та повернемося до угоди з Магірандом. За словами Олега Тіхова, укладаючи такі, Нацгвардія керується наказом командувача Національної гвардії №535 від 29 вересня 2005 року. Цей наказ (редакція не знайшла в інтернеті) затвердив інструкцію про здійснення договірної роботи, облік та використання коштів, отриманих від господарської діяльності.
- Ця інструкція розроблена згідно Закону України «Про господарську діяльність в Збройних силах України» і постанови Кабінету міністрів, що затверджує перелік видів господарської діяльності, здійснення якої дозволяється військовим частинам Збройних сил (№1171 від 25.07.2000 року), - говорить Олег Тіхов. - Згідно цієї інструкції ми можемо здійснювати господарську діяльність, серед якої надання послуг із забезпечення безпеки. Усі необхідні для господарської діяльності документи є у військових частинах, які здійснюють таку функцію.
Або не все знають
Охороняють вінницькі об’єкти, за словами прес-секретаря Західного оперативного територіального командування, калинівська та вінницька військові частини Нацгвардії.
- Я вам скажу, що ДСО (колишня назва поліції охорони – авт.) є нашим конкурентом у цій справі, - додає Олег Тіхов. - Ми завжди боремося за те, хто нижчу ціну запропонує…
А ціна на охорону (офіційно – забезпечення безпеки) у Нацгвардії ось яка: 30 гривень за годину роботи одного бійця зі спецзасобами замість зброї.
- Якщо ви бачили кобуру і пістолет, то це пристрій для відстрілювання гумових куль, – пояснює речник Нацгвардії про охоронців в Магігранді. – А зі зброєю буде коштувати приблизно 50 гривень. Але такі угоди укладають тільки з дозволу командувача. Інші обов’язково погоджуються з керівником місцевого управління Нацполіції.
- У всіх наших областях в Західному регіоні здійснюються такий вид нашої господарської діяльності із забезпечення безпеки. Вінниця – це не виняток, - додає Олег Тіхов.
Питаємо його, чому бійці на питання про те, на яких підставах вони знаходяться в Магігранді, не пояснили свою роботу приватною угодою?
- Вони можуть таких тонкощів і не знати, - відповів речник.
Коли цікавимося, куди ідуть зароблені кошти, чи в бюджет, чи на власні витрати Нацгвардії, Олег Тіхов каже:
- Не можу про фінансові питання сказати нічого.
Пізніше речник Нацгвардії уточнив, що зароблені гроші від угод витрачаються на покращення навчально-матеріальної бази у військових частинах.
А ось що про це каже Закон, на який він посилався:
кошти, одержані від здійснення військовими частинами господарської діяльності, зараховуються до Державного бюджету України та використовуються виключно на національну оборону відповідно до кошторису Міністерства оборони України (Закон України «Про господарську діяльність в Збройних силах»).
Де ще підробляють охоронниками нацгвардійці
RIA/20minut.ua запитала в Нацгвардії, кого ще у Вінниці вони охороняють, крім Магігранду. Цю інформацію нам надали легко - на усний запит.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Купил попкорну.
Постійно бачу як зажимають з тьолками, чешуть язики з симпатичними продавщицями і ходять на перекури...
А між іншим, я кілька місяців тому, як випадковий перехожий, зловив злодійку, яка в Магігранді обікрала 3 буттіка... До того ж, виявляється вона за рік 4 рази обкрадала Магігранд, і її не могли зловити...
Зате як я робив огляд смартфону на замовлення і тестував камеру, ці упирі мусорські разом із Магіграндівськими вахтьорами пресували мене... мусора, хулє