Мова йде про проект “Неінфекційні захворювання: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні”, ініційований МОЗ України в співпраці з Бюро ВООЗ та Швейцарським бюро співробітництва в Україні. Пілотними стали 7 областей України, наша в тому числі.
Мета проекту - пропагування та впровадження аспектів здорового способу життя (ЗОЖ) та боротьба з факторами ризику для здоров'я: куріння, зловживання алкоголем, нездоровим харчуванням, низькою фізичною активністю.
Делегація від ініціаторів проекту, до яких долучилися представники Міністерства освіти і науки України, адже проект втілюватиметься спільними з ними зусиллями, побувала на Вінниччині ще у березні. На засіданні було оговорено план спільних дій системи медицини, освіти, громадських організацій та інформаційного забезпечення проекту. Координатором медичної галузі проекту в нашому регіоні призначено головного лікаря Вінницького обласного Центу здоров'я - Васильчук Тамару Іванівну, а освітянської галузі - завідувача відділу методики викладання іноземних мов Академії неперервної освіти, Гусєва Віктора Григоровича.
В рамках проекту вже відбулися виїзні зустрічі спеціалістів Центру здоров’я з метою підготовки волонтерів - агентів впливу, тобто спікерів, націлених на пропагування здорового способу життя.
Таку підготовку вже пройшли студенти Університету “Україна”, ВНМУ, Вінницького, Могилів-Подільського, Гайсинського медичних коледжів.
Коментар експерта.
Васильчук Тамара Іванівна, головний лікар Вінницького обласного Центу здоров'я:
Даний пілотний проект передбачає міжвідомчу роботу з питань профілактики неінфекційних захворювань та здорового способу життя. Основний наголос робиться на роботу медичної і освітянської галузі.
Волонтери, яких ми вже підготували, розпочали роботу зі шкіл, які також увійшли до пілотного проекту. Інформація школярами була сприйнята дуже добре і її засвоєння є більш ефективним, адже студенти звертаються до школярів як рівні до рівних. Ми своєю задачею ставимо, якщо і не привернути увагу всієї спільноти до проблем власного здоров’я, то хоча б переорієнтувати спочатку невелику частину населення і поступово розширювати діапазон впливу.
В унісон нашої роботи розглядається проект концепції Розвитку системи громадського здоров’я, він вже є на сайті МОЗу. Ця концепція передбачає поєднання міжвідомчих зусиль державних та недержавних інституції, які своєю діяльністю здатні впливати на громадське здоров’я: сфери екології, служби сім’ї та молоді, агропромислового комплексу, житлово-експлуатаційної системи, благодійних фондів, волонтерських організацій - в плані посилення роботи відносно збереження і зміцнення здоров’я населення України.
В плані концепції вже в 2016 році прописано створення на державному рівні в МОЗ окремого Департаменту - Центру громадського здоров’я МОЗ, який буде займатися питаннями профілактики захворюваності і пропагування ЗОЖ. Наступного року такі центри будуть створюватися на обласних рівнях. В ці центри ввійдуть такі структури, як Центри здоров’я, СЕС, спілка захисту прав споживачів, МЧС, частини апарату соцполітики, фізкультури та спорту в ракурсі профілактики і зміцнення здоров’я. Вже прописані етапи загальнонаціональної реформи, яка безумовно несе позитивні зміни, в тому числі й законодавчі.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Ах, да, они же волонтеры, все «добровольно», только зачеты не поставят