Вінницькі медики провели надскладну операцію пацієнтці з діагнозом рак молочної залози

- Операцію виконали заступник медичного директора з хірургії Буковинського обласного онкоцентру Дмитро Бухтєєв та лікар-хірург медичного центру «Альтамедика» Євгеній Пробончук.
У Вінницькій міський клінічній лікарні швидкої допомоги провели рідкісну надскладну операцію пацієнтці з діагнозом рак молочної залози. Про це інформує Вінницька міська рада.
— Операція доволі унікальна. У пацієнтки верифікований діагноз раку молочної залози. Окрім цього, під час діагностики було знайдено мутації в генах. Через це у неї є високий ризик розвитку раку вже іншої молочної залози упродовж життя. Їй було запропоновано зробити двобічну мастектомію — видалити обидві молочні залози. З однієї сторони — терапевтично, там де є проблема, а з іншої — профілактично, щоб ця проблема не виникла в майбутньому. Також унікальність цієї процедури в тому, що ті лікарі, які займаються лікуванням раку молочної залози, знають, що у пацієнтів після такого втручання дуже часто виникає лімфостаз — набряк кінцівки. Сьогодні ми робили так, щоб максимально знизити ризик виникнення цього ускладнення за допомогою мікрохірургічного втручання, — розповідає Дмитро Бухтєєв.
Сама операція тривала декілька годин та включала низку етапів. Видаливши молочні залози, з підшкірно-жирової тканини сформували симетричні груди, без використання імплантів.
«Для проведення оперативного втручання для мікрохірургічного етапу ми використали мікроскоп. А для того, щоб правильно виявити лімфатичні судини, застосовували прилад IC-Flow, адже звичайному людському зору вони непомітні, — розповідає Євгеній Пробончук. — Загалом такі операції нечасті, це високий рівень хірургії та ексклюзивні випадки втручань, які є досить складними та потребують серйозного матеріально-технічного забезпечення та довгого навчання хірурга».
Інформування від МОЗ
У МОЗ днями розповідали, що рак молочних залоз ранніх стадій — виліковний у 95 % випадків. В 2023 році в Україні зареєстрували 12 683 випадки захворювання на рак молочної залози, із них 12 582 — у жінок і 101 — у чоловіків. При цьому 3 553 людини померли внаслідок цього захворювання. Такі оперативні дані Національного канцер-реєстру. Водночас у більшості випадків рак молочної залози має позитивні прогнози лікування. На ранніх стадіях його виліковність становить 95 %.
Уже 1 січня 2025 року набуде чинності Порядок проведення скринінгів на три основні онкологічні захворювання, серед яких — і рак молочної залози. Документ регулює питання первинної та вторинної профілактики, а також визначає маршрут пацієнтів на кожному етапі надання медичної допомоги. Триває поступове оновлення протоколів лікування онкозахворювань.
Щоби підвищити якість діагностики та лікування раку, до українських медзакладів закуповується новітнє сучасне обладнання. Торік на замовлення Міністерства охорони здоровʼя вперше було реалізовано централізовану закупівлю 15 лінійних прискорювачів, сім із них вже встановлені. Решта будуть доставлені, щойно лікарні підготують приміщення та завершать навчання фахівців. Лінійні прискорювачі дозволяють лікарям направлено опромінювати тканини пухлин з мінімальним пошкодженням здорових тканин пацієнта. Нещодавно Уряд виділив ще майже 300 мільйонів гривень для додаткової закупівлі лінійних прискорювачів, аби ще більше медзакладів мали змогу забезпечити безоплатне високотехнологічне лікування для пацієнтів із раком.
Чи можна запобігти виникненню раку грудей
І так, і ні. Сучасна медична наука не вигадала надійного способу запобігти раку молочної залози. Проте можна вплинути на деякі з чинників, що підвищують ризик захворювання. Серед них — ті, що пов’язані зі способом життя: вживання алкоголю, надмірна вага та низька фізична активність. Є й ті, на які ми впливати не можемо.
У 2019 році в Україні вперше відбулося загальнонаціональне дослідження STEPS для вивчення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань. Відповідно до його результатів, 44,6 % жінок були активними споживачками алкоголю, понад 60 % мали надлишкову вагу й понад 29 % – ожиріння.
Водночас вживання алкоголю найчастіше пов’язують із підвищеним ризиком розвитку раку молочної залози. Що більше алкоголю вживає жінка — то вищий ризик захворіти. Найкраще для здоров’я — взагалі відмовитися від вживання алкогольних напоїв. Надмірна вага або ожиріння (особливо після менопаузи) також збільшують ризик розвитку раку молочної залози. Тож важливо підтримувати здорову вагу протягом усього життя — збалансувати споживання їжі та напоїв з фізичною активністю.
Періодичність обстеження молочних залоз
Обстеження грудей можливе завдяки клінічним і технічним засобам діагностики — той, що найбільш підходить вам, обирає лікар. Серед перших — огляд у лікаря і самообстеження, до других належать мамографія, УЗД та МРТ. Хоча такі обстеження не запобігають раку, вони допомагають виявити рак молочної залози на ранній стадії, коли його легше лікувати.
- Мамографія — 1 раз на 2 роки після 50 років.
- Важливо також періодично оглядати груди самостійно. Це дозволяє вчасно виявити зміни їхнього стану й за потреби звернутися до лікаря. Самообстеження грудей слід проводити через кілька днів після закінчення менструації — на 5-7-й день циклу. Після менопаузи — в один і той самий день з регулярним інтервалом.
Читайте також:
Засудили керівника турагенства, який привласнив 680 тисяч гривень групи вінничан
На Вінниччині розпочалась масштабна висадка лісів. До процесу долучились спортсмени-олімпійці
У дитячій обласній лікарні видалили утворення на рогівці ока: пацієнтка — трирічна дівчинка
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Добре, що зараз є можливості для ранньої діагностики та якісного лікування. У моєї подруги теж була підозра, і лікар направив на МРТ молочних залоз з контрастом в Києві https://radi.com.ua/mrt/mrt-skrining-raku-molochnoi-zalozi-za-sistemoyu-birads щоб точно зрозуміти ситуацію. Дослідження дуже детальне, дає чітку картину. Завдяки цьому вчасно виявили проблему, і лікування пройшло успішно. Тому не варто ігнорувати обстеження.