Як виглядає портрет сучасного наркомана, знає лікар-нарколог, завідувач наркологічного відділення Гліб Головатий, який працює з наркозалежними з 1983 року.
- Це молода людина до 35 років, активно вживає всі психоактивні речовини, які є, умовно кажучи, на ринку, (це продукти як сурогатного виробництва, так і певні медичні препарати), - розповідає нарколог. - Раніше ми мали справу з відокремленими, так би мовити, галузями споживання - це був алкоголь або наркотики певної категорії (опіати, канабіс, амфетамін), зараз ми маємо мікс.
За словами лікаря, через велику чисельність змішаних форм наркоманії, наслідки спостерігаються дуже важкі. Якщо людина вживає якусь окрему речовину, передбачити, яким буде розвиток подій, можливо, при вживанні декількох речовин - важко.
- До нас прибувають багато пацієнтів в коматозному стані, - говорить Гліб Головатий. - Швидка з вулиці забирає людину, привозить до наркодиспансеру, а ми витрачаємо купу часу та діагностичного матеріалу, щоб зрозуміти, що з нею.
Лікар зазначає також, що почастішали випадки несанкціонованого вживання наркотиків, тобто в загальних, розважальних місцях використовуються наркотичні речовини без відома самих споживачів. І часто бувають випадки, коли до наркодиспансеру направляють людину в змішаному, невизначеному стані, і його часом кваліфікують як гострий психоз.
- Діагноз алкогольна та наркотична залежність - соціально дискримінуюча, - каже нарколог. - Ставлення до таких людей, наче вони другого, третього чи іншого гатунку, хоча всі вони є громадянами, які проживають поряд з нами. До суспільства потрібно донести, що це хворі люди. Це не вада сили волі, це не збіг обставин, це не певні соціальні фактори. Це хвороба, вона хронічна, вона вбиває і вона молодшає.
З огляду на величезний досвід, лікар-нарколог говорить, що ця хвороба невиліковна. І говорити, що людина пройшла курс лікуванні і може жити так, як раніше - не доречно. Тому що всі наслідки: фізіологічні, неврологічні, психологічні, соціальні і юридичні з цією людиною залишаються. І тому, лише співпрацюючи з усіма цими сферами, можна вплинути на ситуацію.
Перші наркомани - клієнти СНІД центру
- Коли Україна стала незалежною (в радянські часи всі пам'ятають, що сексу та наркотиків не було) перші клієнти наркодиспансеру вживали наркотики ін'єкційним методом, і автоматично ставали клієнтами центру СНІДу. (До речі наш найперший клієнт з 1995 року, досі живе і знаходиться на пожиттєвому антиретровірусному лікуванні і вже дуже давно не вживає наркотики). У 2000 роках наркоспоживачі стали рушійною силою епідемічного розповсюдження ВІЛ-інфекції по всьому пострадянському простору. І після цього майже всі наші клієнти були наркоманами. Зараз змінилася наркотична картина: шляхи вживання стали більш безпечними, але кількість речовин зросла в рази. Варто зазначити, що вдалося зробити “медичний заслон” щодо розповсюдження наркозалежними ВІЛ-інфікованими цієї інфекції серед населення. Зокрема, по нашому регіону 90% ВІЛ-інфікованих наркоманів знаходяться на антиретровірусному лікуванні і перестають бути джерелом небезпеки для інших. Втім, маємо іншу проблему. Майже 100% наркоманів хворіють на вірусний гепатит С і В. Останнім часом вдалося пролікувати 25-30% наркозалежних, (з ВІЛ та без) від гепатиту.
Серед водіїв переважає наркотичне сп'яніння
- Якщо раніше ми говорили “п'яний водій”, маючи на увазі алкоголь, то зараз більше п’яних від наркотиків. Рік тому в нас були проблеми, тому що не було тестів на виявлення наркотику в організмі водіїв, зараз ситуація змінилася. Водії, які керують транспортом під наркотичним сп’янінням, це, як правило, люди від 18 до 30 років. І їх доволі багато. Наприклад, за одну ніч було затримано дев’ять водіїв, сім з них були під наркотичною речовиною. Окрім того, до цілодобового кабінету “Соціотерапії” патрульні привозять водіїв, в доволі неадекватному стані, які не можуть говорити, ходити, але виявити, під яким наркотиком вони, не можуть жодним тестом.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер